-
Během prvního týdne:
Štěňata překypují energií a věnují se prozkoumávání. Připravte se na aktivitu pozdě do noci, spoustu lásky a pár loužiček na koberci. Bližší informace najdete v tomto harmonogramu štěněte.
Ujistěte se, že průkaz původu a mikročip vašeho štěněte obsahují aktuální informace.
Obstarejte si nezbytné potřeby.
-
Během prvního měsíce:
Prvotní nadšení štěněte mírně poleví, ale i nadále bude mít spoustu energie nazbyt. Každý den si vyhraďte čas na hraní, ale než utratíte spoustu peněz za hračky, zkuste si nějaké sami vyrobit.
Objednejte se na kontrolu k veterináři, ať máte jistotu, že se vaše štěně těší dokonalému zdraví.
Aby si zvyklo na interakci s ostatními, začněte štěněti představovat přátele a rodinu.
Snažte se, aby si štěně zvyklo na česání a péči — je to také dobrý způsob, jak si mezi sebou vytvářet pouto!
Jak si štěně postupně zvyká, zvažte výcvik k poslušnosti, aby bylo v přítomnosti ostatních v bezpečí.
-
Během prvního půlroku:
Vaše štěně brzy dosáhne dospělé velikosti, ale nyní je pro jeho pohodu více než kdy jindy důležité dodržovat zdravý režim.
Připravte své štěně na to, aby mohlo potkávat jiné psy mimo domov a objednejte se na druhou návštěvu u veterináře na další očkování.
A když už budete u veterináře, nezapomeňte se u něj informovat na výrobky proti blechám a klíšťatům.
Štěně už je připravené na dobrodružství mimo domov a toto je vhodný moment na nácvik chození na vodítku. Trochu vám to ulehčí každodenní procházky.
Postupně budete chtít se svým štěnětem cestovat i na delší vzdálenosti. Připravte se na to díky těmto užitečným radám na cesty.
-
Během prvního týdne:
Váš pes bude potřebovat nějaký čas na to, aby se přizpůsobil novému okolí a novým lidem. Mějte s ním trpělivost, protože možná bude značkovat, schovávat se a testovat hranice.
Pomozte psovi cítit se dobře tím, že mu postupně začnete představovat ostatní zvířata a členy rodiny.
Váš pes už možná umí chodit na záchod, ale je dobré nový výcvik odložit do té doby, než se obeznámí s domovem.
-
Během prvního měsíce:
Váš pes si dál zvyká na život v domě a toto je vhodná chvíle na posilování správného chování a zdravých návyků v každodenním životě.
Ať máte jistotu, že váš pes je zcela fit, objednejte se na kontrolu k veterináři a požádejte jej o rady a doporučení ohledně výživy.
A když už budete u veterináře, nezapomeňte se u něj informovat na výrobky proti blechám a klíšťatům.
Váš pes možná ještě bude potřebovat další očkování nebo přeočkování, zeptejte se na to také u veterináře.
Pes bude mít nejspíš energie na rozdávání, zapojte ho proto do různých hravých činností.
-
Během prvního půlroku:
V této fázi už se váš pes bude nejspíše cítit právoplatným členem rodiny. Tento nový pocit pohody znamená, že ho můžete učit nové věci a sdílet s ním nové zkušenosti.
Osobnost vašeho nového psa se začne plně projevovat. Zde je návod, jak porozumět jeho zvláštnímu chování.
Váš pes se k vám nepochybně připojí na cestách autem nebo dokonce letadlem. Připravte se na to díky těmto užitečným radám na cesty.
Váš pes není nikdy příliš starý na to, aby se naučil něco nového, začněte proto s výcvikem co nejdříve.
-
Během prvního týdne:
Starší psi vyžadují s postupujícím věkem jiný druh péče. Pravděpodobně už nebudete muset řešit přebytky energie, ale i nadále budete chtít, aby si pes udržel skvělé zdraví.
Pomozte omezit úzkost zvířete tím, že ho postupně představíte dalším zvířatům a členům rodiny.
Většina starších psů už je vycvičená k čistotě, ale i tak možná budete svého nového psa cvičit, až se obeznámí se svým novým domovem.
-
Během prvního měsíce:
Není pravděpodobné, že psa budete muset honit po celé zahradě, ale díky pravidelné fyzické aktivitě se může i ve stáří těšit pevnému zdraví.
Abyste se ujistili, že je váš nový pes v kondici, a abyste získali výživová doporučení, naplánujte si návštěvu veterináře..
A když už budete u veterináře, nezapomeňte se u něj informovat na výrobky proti blechám a klíšťatům.
Váš pes už sice není štěnětem, ale i tak může potřebovat další očkování nebo přeočkování.
Psi senioři už jsou sice pomalejší, než byli v mládí, přesto s nimi ale vyzkoušejte tato zábavná cvičení, která vypadají jako hry.
-
Během prvního půlroku:
Osobnost vašeho nového psa se začne projevovat a je dobré porozumět jeho divnému chování, abyste mu mohli nabídnout tu nejlepší péči.
I starší psi si zaslouží vydat se občas za dobrodružstvím. Připravte se na ně pomocí těchto užitečných cestovních rad.
Váš pes není nikdy příliš starý na to, aby se naučil něco nového, začněte proto s výcvikem co nejdříve.
-
Co potřebuji, než si adoptuji psa?
Vyhraďte si z rozpočtu prostředky na několik nezbytných věcí, jako:
- účty za veterináře
- bedýnky
- branky
- obojek
- toaletní kartáč
- vodítko
- známku
- misky na krmivo & vodu
- košík na spaní
- kleštičky na drápy
Některé menší věci budete muset kupovat pravidelně, například:
- šampon
- přípravky proti dirofiláriím
- hračky
- krmivo pro psy
- výrobky proti blechám a klíšťatům
- pamlsky
-
Jak bych měl připravit svůj domov pro nového kamaráda?
Než si přinesete psa domů, ujistěte se, že všichni, se kterými v domě žijete, ví, jak mají doma nového kamaráda přivítat a co budou obnášet jejich nové úkoly.
Nezapomeňte, že štěňata mají SPOUSTU energie a mohou chtít žvýkat, skákat a "značkovat" různé věci a místa v domě.
Starší psi mají méně energie ve srovnání s mladšími psy, připravte proto děti i další členy rodiny v domě na tuto skutečnost, aby nového kamaráda příliš nevyčerpali.
Zvažte výcvik k čistotě, ať má pes zavedenou pravidelnou rutinu chození na záchod a vy můžete být v klidu, když jste mimo domov. -
Jak často by měl můj pes chodit k veterináři po uplynutí jednoho roku?
-
Čím mám svého psa krmit?
Krmivo je dobré uzpůsobit životní etapě, ve které se váš pes zrovna nachází.
Štěňata (do 1 roku)
Je zásadní podávat štěňatům vhodné krmivo pro štěňata na podporu správného vývoje a růstu. Poraďte se se svým veterinářem, které krmivo pro štěňata obsahuje vhodné živiny pro toto období podle předpokládané velikosti v dospělosti.
Dospělí psi (1-7 let)
Zdraví psi na začátku dospělosti potřebují krmivo pro dospělé psy se správně vyváženými, vysoce kvalitními složkami, spolu s antioxidanty a omega-6 mastnými kyselinami, které zajistí jejich každodenní potřeby.
Starší psi (věk 7+)
Starší psi už nepotřebují tolik bílkovin a fosforu, ale váš postarší kamarád bude pravděpodobně potřebovat podpořit specifické potřeby, jako je mobilita a mozkové funkce, v podobě fytonutrientů a L-karnitinu. Vyhledejte si krmivo pro starší psy, které zajistí potřeby vašeho psího seniora během jeho zlatých let.
-
Mohu svému psovi podávat lidské jídlo?
Navzdory všeobecnému přesvědčení může pravidelné krmení nového psa lidskou stravou vést k obezitě, zubním problémům, poruchám trávicího traktu a vybíravým stravovacím návykům. Je důležité vědět, které druhy jídla se psům nesmí podávat, protože by mohly vést k potenciálním zdravotním rizikům.
Nepodávejte lidské jídlo psům jako pamlsek a místo toho se poraďte s veterinářem, jaká je zdravější alternativa navržená přímo pro psy.
-
Kolik mě bude stát péče o psa?
Ať je váš pes jakéhokoliv věku, jeho zdravý a šťastný život má určitou cenu. Organizace ASPCA odhaduje, že péče o psa vychází na 10 000 - 18 000 Kč ročně (výdaje jsou orientační, záleží na velikosti a náročnosti plemene), a nespadají sem neplánované návštěvy u veterináře nebo chvilky slabosti, kdy narazíte na psí hračku, kterou váš chlupatý kamarád prostě musí mít. Než se zavážete a vezmete si psa napořád, ujistěte se, že budete schopni se o něj postarat z fyzického, emočního a finančního hlediska.
-
Co když můj pes všechno okusuje?
Psi prozkoumávají celý svět prostřednictvím své pusy. Není proto divu, že žvýkání různých předmětů pro ně představuje způsob, jak se zbavit stresu nebo ukázat, že cítí úzkost. Další možností je, že se váš pes prostě jen nudí. Existuje řada způsobů, jak toto chování postupem času omezit, mějte proto trpělivost a vyzkoušejte různá řešení.
-
Proč má můj pes nehody nebo zvrací?
Lidé se domnívají, že když si pes značkuje území, dělá to úmyslně nebo ze zlomyslnosti, ale za tímto druhem chování stojí méně škodolibé důvody. Močení na předměty v domě je často výrazem úzkosti nebo dokonce onemocnění, které vašeho psa postihlo.
Úzkost se u psů může také projevovat v podobě trávících obtíží, takže přestože je snadné vše přičítat krmivu, kterým psa krmíte, jedna z nejhorších věcí, které můžete udělat ve snaze problém vyřešit, je krmivo okamžitě změnit.
Důležitá věc, kterou musíte mít na paměti, je neztrácet naději. Jak se pes postupně začne doma cítit dobře a veterinář vyloučí případné zdravotní potíže, můžete pracovat na posilování správného návyku, tj. močení venku, a vždy ho za to velmi pochválit.
-
Kde najít krmivo pro psy od Hill's?