Co dělat, když pes neustále štěká?

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Důležitou vlastností odpovědného majitele je schopnost udržet míru hlučnosti psa pod kontrolou. Přemíra štěkotu může konec konců obtěžovat nejen Vás, ale i Vaše sousedy.

Proč všechen ten hluk?

Prvním krokem ke zvládnutí problému je pochopení, proč pes štěká. Někteří psi štěkají, aby dali najevo, že něco chtějí. Možná mají hlad, žízeň nebo si chtějí hrát.

Pokud je toho příliš, je třeba psa naučit jiný způsob, jak získat Vaši pozornost – například hrabáním tlapkami nebo čekáním u dveří či misky.

Čas hry

Mnoho psů štěká, když vidí jiné psy a chtějí si s nimi hrát. To je naprosto normální, avšak je na Vás, jak velkou míru štěkotu povolíte, případně zda psa vycvičíte, aby na hraní čekal tiše.

Sám doma

Váš pes může štěkat, pokud jej necháte samotného. Zkuste nechat puštěnou hudbu nebo rádio, aby slyšel známé lidské zvuky. Můžete mu také dát nějaké hračky vyžadující mnoho pozornosti, které jej zabaví, zatímco budete pryč.

Dobrý způsob, jak snížit úzkost, je dát psovi nepraný kus starého oblečení nebo cokoli, co je silně cítit jeho rodinou.

Jakmile se vrátíte domů, dopřejte psovi temperamentní hraní a cvičte s ním. Určitě jste mu chyběli a tohle je nejlepší způsob, jak obnovit pouto.

Na stráži

Jedním z nejběžnějších důvodů psího štěkání je snaha vydat varovný signál. Když pes uvidí, že se k Vašemu domu někdo blíží, oznámí Vám to štěkáním. Protože Vás vnímá jako vůdce smečky, očekává, že situaci prozkoumáte.

Některá psí plemena byla vyšlechtěna k vydávání varovných signálů a může být ve Vašem zájmu toto chování podpořit. Dovolte psovi, aby štěkáním upoutal Vaši pozornost, ale utište jej, jakmile se ujistíte, že poblíž není žádný vetřelec.

Mějte systém

Všechny aspekty výcviku psa vyžadují systematičnost. Psi rozumějí rutině, a to výrazně zvyšuje Vaše šance na úspěch. Možná jste se svým štěnětem již byli na výuce poslušnosti – pokud ne, proč to nezkusit teď? Nikdy není pozdě naučit starého psa novým kouskům a existují skvělá místa, kde se naučíte, jak svého psa zvládnout.

Ticho!

Jedním ze způsobů, jak naučit svého psa příkaz „ticho“, je utišit jej odvedením pozornosti pokaždé, když zaštěká. Přilákejte jeho pozornost pomocí předmětu, který vydává hlasitý hluk, například plechovky plné mincí, a potom vydejte důrazný příkaz Ticho!

Když pes přestane štěkat, pochvalte jej a dejte mu odměnu. Chcete-li psa utišit, nikdy nekřičte, mohlo by to v něm vyvolat úzkost a výcvik zmařit. Kromě toho byste jej mohli zmást, protože by si mohl myslet, že štěkáte také. Křikem jeho návyk štěkat jen posílíte.

Chceme-li to shrnout

Výcvik je vždy nejlepší způsob, jak chování Vašeho psa napravit. Mějte však na paměti, že ve většině případů je štěkání přirozenou součástí psí povahy. Zasáhnout je třeba až ve chvíli, kdy pes štěká příliš a ruší své okolí.

Pokud návyk štěkat přetrvává, obraťte se na svého veterináře, který Vám poradí nebo doporučí jiné postupy

Související články

Související výrobky