Kolik by měla Vaše kočka vážit?

 

Jen pár deka navíc může znamenat velký rozdíl v jejím zdraví, celkové pohodě i kvalitě jejího života. Všechny kočky mají svou ideální hmotnost podle velikosti a plemene a Váš veterinář Vám může říct, jaká je.

Nadváha může znamenat méně chuti na hru a deprese. Může dokonce výrazně zkrátit střední délku života Vaší kočky ve srovnání s kočkou mající zdravou hmotnost. Kočky s nadváhou mohou mít výrazně zvýšené riziko vzniku vážných zdravotních potíží, jako je diabetes mellitus, osteoartróza, močové kameny, onemocnění srdce, potíže s dýcháním a dokonce i rakovina močového měchýře.

Pokud má Vaše kočka nadváhu, nejste v tom sami. Jedno ze tří domácích zvířat ve Velké Británii trpí nadváhou.* Může být těžké zjistit, že Váš mazlíček tloustne, protože k tomu dochází postupně. Důležité je, abyste podnikli kroky, které pomohou Vaší kočce zhubnout a dosáhnout zdravé váhy.

Co způsobuje zvýšení tělesné hmotnosti u koček?

 

Zvýšení tělesné hmotnosti kočky je výsledkem zvýšení objemu tělesného tuku. To je obvykle způsobeno tím, že zvíře příliš mnoho žere, zejména v kombinaci s nedostatkem cvičení. Ale mohou existovat také další přispívající faktory.

 

Věk

Starší kočky jsou méně aktivní, mají méně energie a potřebují méně kalorií. Jsou náchylnější k tloustnutí.

Plemeno

U některých plemen koček je více pravděpodobné, že přiberou. Nejtypičtější to je u koček smíšených plemen.

Pohlaví

U samic je větší pravděpodobnost, že budou mít nadváhu.

Zdravotní problémy

Velmi příležitostně je přírůstek hmotnosti spojen s poruchou, která může vyžadovat zvláštní léčbu.

Kastrování/Sterilizace

Klinické studie ukázaly, že základní metabolismus kastrovaných koček je nižší. Kastrované kočky skutečně potřebují méně kalorií. U kastovaných koček je dvakrát větší pravděpodobnost, že budou obézní kvůli sedavějšímu životnímu stylu. (Existuje mnoho důležitých zdravotních důvodů, proč nechat Vašeho mazlíčka kastrovat - jen nezapomeňte sledovat jeho hmotnost.)

 

Překrmování

Kočky s neomezeným přístupem ke krmivu pochopitelně žerou víc, než potřebují.

Přejídání

Mnohá komerční krmiva jsou plná soli a tuku. To zlepšuje chuť, což znamená, že se Vaše kočka bude chtít přecpat.

Krmné návyky

Dávaní zbytků jídla ze stolu nebo „lidského jídla“ může vést k obezitě.

Nedostatek pohybu

Příliš mnoho krmiva a příliš málo pohybu přináší typický výsledek: obezitu.

 

Nezapomínejte, že i když Vaše kočka nevykazuje příznaky nadváhy, je důležité, aby veterinář pravidelně prováděl kontrolu její hmotnosti v ordinaci a bylo tak zajištěno, že si kočka zachovává ideální hmotnost.

 

 

 

Příznaky, že má Vaše kočka nadváhu

 

 

Mezi kontrolami můžete udělat malý test, abyste si ověřili, zda si Vaše kočka uchovává zdravou hmotnost. Položte jí ruce na bok — máte potíže s nahmatáním žeber nebo žebra vůbec necítíte? Pokud ano, má pravděpodobně nadváhu. Můžete také zaznamenat některé z následujících dodatečných příznaků:

  • Zřejmý nárůst v oblasti boků
  • Obojek potřebuje uvolnit
  • Potíže při chůzi
  • Pomalé pohyby
  • Zkrácený dech
  • Špatná nálada
  • Delší spánek než obvykle

 

Kroky ke snížení hmotnosti u kočky

 

Stejně jako krmení Vaší kočky správnou potravou, pomůže jí v procesu zdravého hubnutí i podpora pravidelného cvičení. Zde je několik tipů na cvičení, která můžete provádět společně se svou kočkou:

 

Hraní si s hračkami

 

Pokud Vaší kočce dáte nějaké doma vyrobené nebo zakoupené hračky, můžete ji povzbudit k pohybu.

Honění světla

 

Sviťte baterkou na stěny a nechejte kočku, aby honila světlo. Raději však nepoužívejte červený laser, mohl by kočce poškodit zrak.

Intenzivní procházky

 

Zkuste vzít kočku na procházku na postroji pro kočky. Postroj pro kočky je k dostání v potřebách pro domácí mazlíčky. Venku se snažte povzbudit kočku tak, aby skákala a hrála si s přírodními „hračkami“, např. s hromadou listí.

Zeptejte se svého veterináře na stravu Vaší kočky

 

Dieta Vaší kočky je možná jedním z nejdůležitějších faktorů při udržování její ideální váhy. Zeptejte se svého veterináře na doporučení ohledně stravy přispívající k hubnutí, včetně toho, jaké krmivo máte dávat a kolik, a snažte se pravidla dodržovat. Toto je velmi důležité, protože jakmile Vaše kočka jednou měla nadváhu, je velmi náchylná k opětovnému ztloustnutí. Pro Vaši kočku byste měli mít sestaven průběžný plán regulace hmotnosti založený na dobré výživě, cvičení a pravidelných kontrolách s vážením.

*Údaje ve složce. Hill’s Pet Nutrition, Inc.

anchor

Péče o Vašeho mazlíčka

ČLÁNKY A NÁSTROJE

Péče o mazlíčky

 Vraťte svoji zakulacenou kočku zpátky do formy

 

Pokud pozorujete,že se vaše kočka začala zakulacovat,podívejte se,jaké krmivo jí může zlepšit kondici.

 

Přehled produktů