I kilogram nebo dva navíc mohou mít dopad na zdraví vaší kočky.
Příliš vysoká hmotnost může vést ke zkrácení délky hraní, depresi a zvýšenému riziku mnoha závažných onemocnění. K přibírání na váze bohužel často dochází postupně, takže není vždy jasné, kdy je třeba začít jednat.
U koček s nadváhou může být zvýšené riziko výskytu závažných zdravotních obtíží.
Jak poznat, zda má vaše kočka nadváhu
Vaše kočka může vypadat zcela v pořádku, ale ideální váha se odvíjí od velikosti a rasy. Veterinář vám může říci, zda má vaše kočka nadváhu.
Mezi známky toho, že má kočka nadváhu patří:
- Nemožnost jasně určit, kde má pas
- Je třeba jí povolit obojek
- Pomalejší pohyby
- Dušnost
Ověřte si hmotnost své kočky
Mimo veterinární kontroly si můžete sami ověřit, zda má vaše kočka zdravou váhu. Položte kočce ruce na boky. Je těžké nebo dokonce nemožné cítit její žebra? Pokud ano, je pravděpodobné, že má nadváhu.
Příznaky vyhublosti vašeho domácího mazlíčka:
Jeho žebra, páteř a kyčelní kosti jsou viditelné i z dálky a na těle nemá žádný viditelný tělesný tuk.
Známky toho, že má vaše zvíře zdravou váhu:
Na žebrech nemá přebytečný tuk a snadno je ucítíte pod rukou. Shora snadno rozeznáte, kde má zvíře pas. Je viditelná břišní křivka.
Známky toho, že má vaše zvíře nadváhu:
Žebra pod rukou necítíte, protože jsou obalena tukem. Velké tukové zásoby kolem krku, na hrudníku, na zádech a v oblasti ocasu. Není možné rozeznat břišní křivku ani pas.
Stále si nejste jistí?
Udělejte si následující test a zjistíte to. Dostanete dokonce personalizovaný protokol o hmotnosti vaší kočky, který můžete ukázat svému veterináři.
Proč je nadváha důležitá
Nadváha také může významně zkrátit předpokládanou délku života ve srovnání se zdravým zvířetem. Kočky s nadváhou také mohou mít zvýšené riziko výskytu závažných zdravotních problémů jako je cukrovka, osteoartritida, močové kameny, srdeční onemocnění, potíže s dýcháním a dokonce i rakovina močového měchýře.
Co u koček způsobuje přibírání na váze?
Přírůstek hmotnosti koček je důsledkem nárůstu tělesného tuku. Obvykle je to způsobeno přejídáním, zejména v kombinaci s nedostatkem pohybu, ale mohou k tomu přispívat i jiné faktory:
Věk
Starší kočky jsou často méně aktivní a potřebují méně kalorií, proto je pro jejich váhu a celkové zdraví zásadní výživa přizpůsobená jejich věku.
Rasa
Různé kočičí rasy mohou mít různý metabolismus, což znamená, že některé rasy jsou náchylnější k nadváze.
Kastrace
Klinické studie prokázaly, že energetické potřeby vykastrovaných koček jsou nižší a proto potřebují méně kalorií.
Zdravotní obtíže
Velmi vzácně je přibývání na váze spojeno se zdravotní poruchou, která může vyžadovat specifickou léčbu.
Překrmování
Vyšší příjem kalorií, než je nezbytné, může přispívat k tloustnutí. To může být způsobeno neomezenými nebo nekonzistentními dávkami krmiva.
Stravovací návyky
Konzumace zbytků od stolu, lidská potrava nebo příliš mnoho pamlsků může vést k obezitě.
Pohlaví
K nadváze jsou náchylnější kočky (samice).
Nedostatek fyzické aktivity
Příliš mnoho krmiva a málo fyzické aktivity může vést k podobnému výsledku.
Podívejte se, co následující potraviny opravdu znamenají pro vaši kočku.
Vyzkoušejte náš převodník kalorií u kočekKroky ke snížení hmotnosti
V procesu zdravého hubnutí pomůže, když budete své kočce dávat správné krmivo a zajistíte jí pravidelný pohyb. Zde je několik rad a tipů na aktivity, které můžete společně se svou kočkou dělat:
Hraní s hračkami
Když dáte kočce doma vyrobené nebo koupené hračky, může ji to motivovat k pohybu.
Chytání světla
Posviťte bílým světlem na stěnu a nechte kočku, ať si se světlem hraje. Nepoužívejte k tomu ale červený laser - ten může kočce poškodit zrak.
Rychlá chůze
Zkuste vzít svou kočku ven na procházku v postroji. Postroje pro kočky se dají koupit v obchodě se zvířecími potřebami. A když už budete venku, snažte se kočku motivovat, aby skákala a hrála si s přírodními „hračkami“ jako např. hromada listí.
Výběr správného kočičího krmiva pro regulaci hmotnosti.
Kočičí strava je asi ten nejdůležitější faktor, který může pomoci udržet ideální váhu. Požádejte svého veterináře, ať vám doporučí krmivo na hubnutí, včetně druhu a dávkování a snažte se tyto rady dodržovat.
To je klíčové, protože když má kočka jednou nadváhu, bude jí nadváha hrozit i v budoucnu. Kočka by v takovém případě měla mít dlouhodobý plán regulace hmotnosti, založený na správné stravě, fyzické aktivitě, pravidelných kontrolách a vážení.
Související produkty pro zdravá zvířata se sklonem k přibývání na váze
Související produkty pro obézní zvířata a zvířata s nadváhou
Zdroje a tipy
Prostudujte si následující užitečné zdroje od našeho týmu veterinářů. Najdete v nich bližší informace o stavu vaší kočky a také vám pomůžou zajistit jí tu nejlepší péči na cestě, kterou má před sebou.
Nasměrujte svou kočku s nadváhou na cestu k uzdravení
Pokud má vaše kočka problémy s váhou, existuje řada věcí, kterými se dá její stav zlepšit.