Zdravé trávení pro kočky

Co jsou trávicí potíže u koček?

Trávicí potíže zahrnují všechny situace, které brání kočce správně trávit potravu nebo mění rychlost, jakou potrava prochází trávicím traktem. Neignorujte příznaky! Pokud váš chlupáč vykazuje příznaky trávicích potíží, ihned se poraďte s veterinářem.

Kočka hrající si na pohovce


Příznaky, že vaše kočka může mít trávicí problém

Nejběžnějšími příznaky žaludečních a trávicích obtíží u koček je řídká stolice nebo průjem. Dále můžete u své kočky zaznamenat některé nebo všechny následující příznaky.

 • Zvracení

 • Regurgitace

 • Nadýmání

 • Slabost

Chronické střevní potíže mohou být pro mnoho koček vyčerpávající a je potřeba, aby jim veterinář provedl důkladné testy a stanovil podrobnou diagnózu.

Příklady běžných trávicích potíží

K podráždění trávicího traktu může dojít z celé řady důvodů a všechny z nich mohou způsobit, že se kočka bude cítit mizerně. Mějte na paměti, že u koček, které chodí na záchod ven, si nemusíte průjmu hned všimnout. Pokud máte podezření, že má vaše kočka nějaký problém, je dobré dát jí kočičí záchodek, ať vidíte, co se děje. Zde je několik běžnějších trávicích potíží postihujících kočky.

 

Kočka na veterinárním stole za veterinářem
 • Akutní gastroenteritida

  Jedná se o nejčastější příčinu „podrážděného žaludku“ u koček. Obykle se projevuje jako zvracení a průjem, které se objeví náhle. Může ji způsobit celá řada věcí, jako např. konzumace něčeho nechutného (mnohé kočky s potěšením snědí půl myši a druhou polovinu nám nechají někde ležet), paraziti, viry, bezoáry a další.

 • Chronická enteropatie nebo zánětlivé onemocnění střev
  • Na rozdíl od rychlého náběhu trávicích potíží, které jsme zmiňovali před chvílí, se chronická enteropatie objevuje pozvolna a obvykle přetrvává po dlouhou dobu. Běžnými příznaky jsou průjem a úbytek na váze. Může být také způsobena mnoha různými příčinami jako nežádoucí potravinovou reakcí, imunitní reakcí či genetikou.

 • Zánět tlustého střeva (kolitida)

  Tlusté střevo je součástí trávicí soustavy a když se zanítí, tato nemoc se nazývá kolitida. Projevuje se obvykle velmi typicky a všechny kočky vykazují stejné příznaky: vypadají, jako by nutně potřebovaly na záchod, ale je to namáhavé a ven téměř nic nevyjde. Jedna z klasických známek zánětu tlustého střeva je čerstvá krev a/nebo slizký hlen ve stolici.

 • Zácpa

  Stejně jako u lidí, i u koček zácpa znamená, že vyměšování je obtížné a kočka chodí na záchod mnohem méně často. Zácpa může být způsobena řadou různých příčin. Pozření kostí, peří nebo srsti může vést k tomu, že stolice bude tuhá a půjde těžko ven. Přítomnost chlupů, zvláště u dlouhosrstých koček nebo koček s pomalým trávením bude také znamenat, že stolice bude vysušená a těžko pohyblivá. Některá kočičí plemena jako kočka siamská jsou náchylnější k pomalému trávení než jiná plemena. To může vést k chorobě zvané megakolon.

 • Zánět slinivky břišní (pankreatitida)

  Jedná se o dosti složité onemocnění, které se u koček těžko diagnostikuje, neboť má nejednoznačné příznaky. Patří mezi ně zvracení, letargie a nechutenství. Zdá se, že se u koček objevuje, zase mizí a často je provází další obtíže jako nežádoucí potravinová reakce a zánětlivé onemocnění střev.

 • Potravinové alergie

  Kočky mohou z řady důvodů špatně reagovat na určité potraviny a tomu se souborně říká nežádoucí potravinové reakce. Opravdové alergie na krmivo jsou mnohem vzácnější, než si lidé myslí a obvykle je způsobují bílkoviny v potravinách jako kuřecí maso, ryby a mléko. Alergie na krmivo mohou způsobit zvracení, průjem a také kožní potíže jako svědění a příliš časté čištění.

Jak můžete pomoci?

Zaprvé, pokud máte podezření, že vaše kočka trpí trávicími potížemi, promluvte si se svým veterinářem o léčbě, která by jí mohla pomoci. Dále můžete své kočce pomoci tím, že omezíte počet stresových faktorů v okolním prostředí na základě následujících podnětů:

Žena v oranžovém svetru držící kočku

Dodržujte každodenní rutinu

Změny v okolním prostředí nebo v běžné rutině vašeho chlupáče mohou způsobit podráždění trávicího traktu. Když své kočce zajistíte klidné a bezpečné prostředí – a také pravidelné hraní – může to zmírnit její úzkosti.

Podívejte se na tipy

Kočka s dítětem

Vybavte se

Paraziti jako škrkavky a měchovci mohou způsobovat trávicí potíže, proto pokud vaše kočka ráda zkoumá venkovní prostředí, ujistěte se, že dostává vhodnou preventivní péči.

Zjistěte více

Kočka žere krmivo z misky

Zaměřte se na stravu

Krmiva obsahující snadno stravitelné ingredience mohou zklidnit podrážděné bříško. Poraďte se s veterinářem o změně krmiva a o tom, jak začít nové krmivo podávat, aniž by to ještě více podráždilo žaludek vaší kočky.

Podívejte se na možnosti

Doporučené výrobky pro kočky s trávicími potížemi

Doporučené výrobky na podporu zdravého trávení

Zdroje a tipy

Abyste mohli své kočce nabídnout tu nejlepší péči na její cestě, podívejte se na následující užitečné zdroje od našeho týmu veterinářů.