Trávení u koček: Jaké jsou nejčastější poruchy a jak je řešit a předcházet jim

 kočka se skvrnami vleže

Jaké jsou gastrointestinální poruchy a poruchy trávení u koček?

 

Porucha trávení (gastrointestinální porucha) je jakýkoli stav, který brání správnému trávení nebo mění rychlost, jakou potrava prochází zažívacím traktem. Poruchy trávení jsou jedním z nejčastějších důvodů pro návštěvu veterináře.

Poruchy trávení mohou vést k dehydrataci, podvýživě nebo jiným závažným zdravotním problémům, takže je důležité rozpoznat známky a poradit se s veterinářem.

 

Jaké jsou typy a příčiny poruch trávení u koček?

 

Existuje mnoho různých typů poruch trávení. Příčiny poruch trávení se pohybují od požití něčeho nového nebo nevhodného pro kočku, až po zánět gastrointestinálních orgánů, potravní intoleranci nebo přecitlivělost, infekce nebo nedostatek trávicích enzymů. Některá kočičí plemena, jako jsou sphynx, rex a ragdoll, jsou náchylnější k problémům s trávením. Váš veterinář může provést testy, aby zjistil přesnou příčinu GI problému Vaší kočky.

 

Mezi často diagnostikované potíže patří:

 

Akutní gastroenteritida

Zánět zažívacího traktu, obvykle krátkodobý. Příčiny mohou zahrnovat požití zkaženého jídla, spolknutí cizích předmětů, požití jedovatých rostlin, vnitřní parazité, stres, potravinové alergie a některá onemocnění.

Kolitida

Kolitida je častější u koček mladších 5 let a způsobuje zánět tlustého střeva, který způsobuje časté a bolestivé vylučování. Pokud Vaše kočka trpí kolitidou, mohou její výkaly obsahovat hlen a krev. Nejčastěji je kolitida způsobena nádory nebo polypy, změnami v potravě, alergiemi (včetně alergií na potraviny), polykáním cizích předmětů a určitými dalšími nemocemi.

Průjem

Je způsoben infekcemi, vnitřními parazity, stresem, změnami v krmivu, zbytky ze stolu, konzumací zkaženého jídla z odpadků a dysfunkcí tělesných orgánů.

 

Zácpa

Obvykle je způsobena dehydratací, nedostatečným příjmem vlákniny, požíráním chlupů nebo jiných cizích předmětů, stárnutím, nádory, úrazem nebo zlomeninou, onemocněním míchy, poruchami nervové soustavy, poruchami metabolismu nebo endokrinního systému a vysílením, nedostatkem pohybu.

 

Pankreatitida

Zánět nebo infekce slinivky břišní (podlouhlá zkosená žláza, která se nachází za žaludkem). Původ je často neznámý. Mezi možné příčiny patří snížený průtok krve (způsobený dehydratací nebo jiným onemocněním), infekce, nemoci nebo úraz.

Syndrom dráždivého tračníku

Obvykle spojený s chronickým zánětem a střevními potížemi, ale obvykle není přímo spojen s gastrointestinálním onemocněním. Mezi možné příčiny patří potravinové intolerance a schopnost krmiva pro kočky účinně procházet gastrointestinálním traktem. Citové rozrušení může být také přispívajícím faktorem k tomuto stavu.

Exokrinní pankreatická insuficience

Tento stav je charakterizován ztrátou hmotnosti, zvýšenou chutí k jídlu a velkým množstvím měkkých výkalů. Nejčastější příčinou je chronická pankreatitida.

Porucha vstřebávání v tenkém střevě

Zánět tenkého střeva zhoršuje absorpci živin a vede k přetrvávajícímu průjmu, ztrátě hmotnosti a ztrátě chuti k jídlu u kočky.

 

 

 

 

 

Má moje kočka poruchu trávení nebo gastrointestinální potíže?

 

 

kočka ležící na dece

Nejčastějšími příznaky problémů se žaludkem a poruch zažívacího traktu jsou měkká stolice nebo průjem. Také můžete zaznamenat u své kočky některé z následujících příznaků.

  • Zvracení
  • Dávení
  • Nadýmání
  • Slabost
  • Průjem/zácpa

Chronické zažívací potíže mohou být pro mnoho koček oslabujícím problémem a vyžadují testování a důkladnou diagnózu u veterináře.

DŮLEŽITÉ: Má-li Vaše kočka průjem nebo zvrací, může u ní dojít k závažné dehydrataci. Poraďte se s veterinářem, pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků.

 

Výživa může pomoci

 

Správné krmivo pro trávicí trakt může pomoci zmírnit žaludeční potíže, vyřešit průjem a zlepšit trávení. Pokud Vaše kočka vykazuje známky poruchy trávení, zeptejte se svého veterináře, zda byste neměli změnit její krmivo.

anchor

Zeptejte se svého veterináře na speciální výživu, která je o krok napřed pro spokojený život domácích mazlíčků.

NAJÍT VETERINÁŘE