Péče o zdraví Vašeho štěněte

Publikováno
min čtení

Udržování ideálního zdravotního stavuHealthy puppy

Vy jste ta nejlepší osoba, která má udržet Vaše štěně kypící zdravím a vitalitou. Nejen, že jste odpovědní za denní péči o zdraví štěněte, ale vy jste osoba, která jej zná nejlíp ze všech. V průběhu návštěvy můžete veterináři velmi pomoci.

 

Tlama a péče o zuby

Onemocnění zubů a dásní jsou u psů velice běžné, takže nejlepší věcí, kterou můžete udělat je naučit štěně pravidelnému čistění zubů. U svého veterináře můžete koupit speciální zubní kartáčky a stejně tak zubní pastu určenou pro psy. Později to může být důležité. Pro začátek zvolte pastu ochucenou (raději masem než mentolem). A také pasty určené pro lidi příliš pění.

Problémy jako například krvácení z dásní nebo zápach z tlamy byste měli nahlásit veterináři.

Je chyba myslet si, že štěně trpí stejně jako dítě, když mu rostou zoubky. Štěně mění zuby mezi 3 -7 měsícem věku a to mu může způsobit značné nepohodlí. Můžete mu ulevit, když mu poskytnete speciálně tvarované hračky na žvýkání. Některé můžete dokonce dát i do mrazničky a tak štěněti pomoci zchladit bolavé dásně.

Žvýkání v dospívání je jiné než žvýkání před tím než štěněti vypadnou všechny mléčné zuby. Dospívající psi mají často nekontrolovatelnou potřebu žvýkat a jsou různé teorie, které toto chování vysvětlují. Takže to znamená, že musíte ohlídat své pantofle a nejlépe dát štěněti hračky, které může kousat.

 

Péče o uši

Každý týden byste měli štěněti otřít každé ucho ze spodní strany kouskem vaty. Nepoužívejte vatové tyčinky, které mohou ucho lehce poranit. Ucho štěněte by mělo být prosté přebytečného ušního mazu, nebo nečistot a nemělo by páchnout.

Jestliže máte podezření, že Vaše štěně má problém s ušima jako je zánět, svrab nebo otok, neváhejte navštívit veterináře.

 

Znamení zdravého štěněte

Zdravé štěně je plné energie, má lesklou srst a jasné oči.

Pamatujte, štěně vám nemůže říct, že je nemocné, takže je to jen na Vás dohlížet na jeho zdravotní stav. Znepokojující známky zahrnují náhlou ztrátu chuti k jídlu, změnu chování, rapidní ztráta váhy nebo výskyt neobvyklých otoků nebo hrbolků, zvracení nebo průjem, nebo problémy s ušima nebo očima. Věřte svým instinktům, a pokud pochybujete, poraďte se s veterinářem.

 

Štěně a stres

Nemůže být vyjádřený fyzickým stavem, ale můžete vidět známky stresu, když je štěně hodně vystrašené.

Je normální, že štěně prvních pár nocí co je u Vás doma kňučí a naříká. Pamatujte, opustilo matku a své malé sourozence a vše je pro něj nové. Dejte mu mnoho lásky a útěchy a ujistěte se, že jeho pelíšek je tak pohodlný a teplý jak je to jen možné.

Jakmile překonáte tohle počáteční stadium, napětí by nemělo pokračovat. Odstranit úzkost je běžný problém. Láska a útěcha jsou v tomto případě nejlepším lékem. Pokud problémy pokračují nebo jsou vážné, promluvte si se svým veterinářem.

 

Prevence je lepší než léčba

Štěně by mělo začít s vakcinací, ještě než si jej vezmete od chovatele. Chovatel nebo lidé z útulku by Vám měli dát očkovací průkaz s potvrzením o provedené vakcinaci. Držet se vakcinačního plánu je to nejdůležitější, co můžete udělat pro jeho zdraví. Pravidelný odčervovací program je důležitý stejně jako ochrana proti blechám.

A samozřejmě nesmíme zapomenout na úlohu vý    cviku a zdravého krmiva. Hill's Science Plan Puppy Formula je speciálně formulované aby pokrylo potřeby rostoucího štěněte a zajistilo mu ten nejlepší start do života.

Související články

Související výrobky