Vyzrajte na problémy s močovým ústrojím u koček: Zajištěte jí správnou
péči i při celoživotních
potížích

Problémy s močovými cestami u koček jsou často celoživotní potíže, které si vyžadují celoživotní péči. Mnohé z těchto problémů mohou být vyvolány stresem nebo různými vlivy prostředí a mohou vrazit klín mezi kočky a jejich majitele. Naštěstí, speciální krmiva pro kočky s močovými potížemi mohou hrát důležitou roli při zvládání těchto potíží, mohou pomoci se zmírněním rizika budoucích nehod a vrátit kočky zpět na jejich záchodky.

V rámci plánu komplexní péče, který zahrnuje i vytvoření uklidňujícího prostředí doma, mohou speciální krmiva pro kočky s močovými potížemi pomoci kočkám vrátit se zpět k jejich každodennímu životu a opět se připojit k rodině.

„PROČ MOJE KOČKA VŠUDE MOČÍ?“

POCHOPENÍ NEPOCHOPENÉHO STAVU

Protože močení mimo záchodek je často mylně považováno spíše za problematické chování než za příznak potíží, patří tyto a další problémy s močovým traktem mezi jedny z nejvíce nepochopených zdravotních potíží u koček. Bohužel tyto problémy mohou poškodit vztah mezi nejmilejšími kočkami a jejich majiteli. Je důležité umět rozeznat příznaky potíží s močovými cestami vaší kočky, abyste pak mohli lépe rozhodnout o jejich řešení.

ROZPOZNEJTE U VAŠÍ KOČKY PŘÍZNAKY POTÍŽÍ S MOČOVÝMI CESTAMI

Stejně tak, jak mohou být pro vás močové problémy vaší kočky stresující, mohou být pro ni bolestivé. Protože kočky mají tendenci trpět při močových problémech potichu, mohou se nějakou dobu trápit, než si toho všimnete. Zde je několik klíčových příznaků, kterých byste si měli všímat, pokud máte podezření, že by vaše kočka mohla trpět onemocněním močového traktu.

 Nehoda v domě ikona
NEHODY V DOMĚ

Pokud má vaše dospělá kočka časté nehody nebo močí na neobvyklých místech, může to být příznak několika běžných onemocnění močového traktu, která jsou často léčitelné s pomocí veterináře.

 Ikona bolesti při močení
SKUČENÍ PŘI MOČENÍ

Pokud je pro vaši kočku močení namáhavé nebo pokud vydává bolestivé, naříkavé zvuky při pobytu na záchodku, může to být příznakem felinní idiopatické cystitidy (FIC), kamenů v močovém měchýři nebo dokonce uretrální zátky.

Krev v moči ikona
KREV V MOČI

Objednejte se ke svému veterináři, pokud objevíte krev v záchodku nebo v moči vaší kočky. Přítomnost krve v moči kočky je vážným příznakem FIC, kamenů v močovém měchýři nebo uretrální zátky, které je třeba urychleně řešit.

 Ikona častého močení
ČASTÉ MOČENÍ

Pokud vaše kočka močí jen malá množství a tráví mnohem víc času na záchodku než obvykle, okamžitě proberte své obavy s veterinářem. Může to být příznakem uretrální obstrukce, což je stav vyžadující si okamžitou pomoc.

GET THE TIPS YOU NEED TO HELP YOUR CATSign up to receive ongoing information to help manage your cat’s urinary issues.

Sign Up Now

Tabulka příčin močových problémů u koček

BĚŽNÉ PROBLÉMY S MOČOVÝMI CESTAMI U KOČEK

Ačkoliv mnozí předpokládají, že infekce močových cest jsou na vině, když kočka trpí močovými problémy, existují i další pravděpodobnější potíže, které by mohly postihnout vaši kočku – vše od kamenů, přes zátky po FIC, která tvoří 85 % případů onemocnění dolních močových cest u koček. V závislosti na diagnóze vaší kočky se může léčba lišit případ od případu, ale speciální krmiva pro kočky s močovými potížemi jsou důležitou součástí dlouhodobé péče, která pomáhá zvládat budoucí problémy.

ZVLÁDÁNÍ PROBLÉMŮ S MOČOVÝMI CESTAMI

Pokud jde o potíže s močovými cestami, neexistuje jedno univerzální řešení. Proto je důležité úzce spolupracovat s veterinářem na stanovení nejlepšího postupu pro jedinečné potřeby vaší kočky.

Obecně platí, že kočky s diagnostikovanými močovými potížemi potřebují komplexní přístup, který může zahrnovat vše od speciálního krmiva, přes medikaci až chirurgický zákrok, pokud je potřebný. Ale pamatujte, že i při nejlepší léčbě mohou mít některé kočky opakující se příznaky nebo pravidelné epizody.

Ikona výživy
VÝŽIVA

U většiny potíží s močovými cestami u koček je výživa standardem péče, protože může pomoci snížit riziko budoucích epizod. Speciální krmivo pro kočky s močovými potížemi omezuje příjem některých minerálů, jako jsou vápník, fosfor a hořčík, které mohou způsobovat tvorbu krystalů v moči. Některá krmiva jsou dokonce sestavena tak, aby pomáhala mazlíčkům náchylným ke stresu, aby u nich stres nevyvolával problémy s močením.

Ikona prostředí
OBOHACENÍ PROSTŘEDÍ

Není neobvyklé, že stresory v prostředí spouštějí problémy s močením. Můžete přispět k uklidnění své vystresované kočičí přítelkyně tím, že vytvoříte tiché domácí prostředí, poskytnete jí místo na škrábání i prostor pro lezení nahoru a nebo jí jednoduše poskytněte více lásky a náklonnosti.

 Ikona léků
MEDIKACE

V závislosti na konkrétních potřebách vaší kočky může veterinář předepsat léky, které jí pomohou při akutní epizodě. Lék je obvykle určen k tomu, aby vašemu mazlíčkovi pomohl zvládnout bolest spojenou s jeho potížemi, dokud ho nedostanete na správnou cestu pomocí správné výživy a obohacení prostředí..

Související výrobky

ZDROJE A TIPY

Potíže koček s močovou soustavou je často obtížné zvládnout a tyto komplikované stavy jsou dosud předmětem studií. Pro více informací o potížích vaší kočky – a jak jí poskytnout nejlepší možnou péči na cestě vpřed – prostudujte si tyto užitečné zdroje od našeho týmu veterinárních lékařů.

 • Příznaky a léčba infekce močových cest kočky

  Infekce močových cest (UTI) a onemocnění dolních močových cest u koček (FLUTD) je častý problém. Zjistěte, jaký je mezi nimi rozdíl a jak se projevují.
 • Proč kočka čůrá mimo kočičí toaletu

  Kočka čůrá po bytě, do postele, do vany. Všude jenom na kočičí toaletu. Poradíme, jak ji na kočičí toaletu naučit.
 • Kočka čůrá po bytě. Co dělat?

  Kočka čůrá po bytě, do postele, do vany. Všude. Poradíme, jak se tohoto zlozvyku zbavit, jak vše vyčistit a prověříme, jestli se nejedná o zdravotní problém.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.
 • Prdí kočky?

  Není to sice běžné, ale kočky opravdu prdí. Přečtěte si, jaký vliv má kočičí krmivo na plynatost a zda by vám to mělo dělat obavy.

1Lekcharoensuk C, Osborne CA, Lulich JP. Epidemiologic study of risk factors for lower urinary tract diseases in cats. J Am Vet Med Assoc. 2001;218(9):1429-1435.

Zeptejte se svého veterináře na speciální výživu, která je o krok napřed pro spokojený život domácích mazlíčků.

NAJÍT VETERINÁŘE