Zdravé močové cesty u koček

 

 

Co je to onemocnění dolních močových cest (FLUTD) u koček?

Onemocnění dolních močových cest (FLUTD) u koček je obecný termín a zahrnuje například močové kameny a další příčiny podráždění močového měchýře.

Nejčastější poruchou v této skupině je idiopatická cystitida koček (FIC). S FIC je spojen zánět neznámé příčiny, ale významnou roli může hrát stres. 

I když FLUTD může zahrnovat infekce močových cest, stává se to velmi zřídka. Jestliže pozorujete krev v moči Vaší kočky, s největší pravděpodobností se jedná o příznak FLUTD, o močové kameny nebo o uretrální zátku, nejde však o infekci. U psů je výskyt krve v moči často příznakem infekce, ale u koček mladého až středního věku k tomu dochází zřídka.

FLUTD je také spojeno s tvorbou krystalů a kamenů v močovém traktu, které mohou Vaší kočce způsobit četné a bolestivé potíže. Mezi běžné typy kamenů patří struvitové a kalcium oxalátové.

Struvitové krystaly v moči Vaší kočky se mohou smísit s hleny a vytvářet uretrální zátku. Uretra je močová trubice, kterou prochází moč z močového měchýře ven z těla.

Pokud Vaše zvíře močí s obtížemi, příčinou může být blokáda močových cest. Ihned kontaktujte svého veterináře, protože se jedná o urgentní stav a bez včasné léčby by mohl ohrozit život Vašeho mazlíčka.

 

Jaké jsou příznaky FLUTD u koček?

 

 

Pokud Vaše kočka vykazuje tyto varovné příznaky FLUTD, poraďte se se svým veterinářem.

  • Močení mimo záchodek (nevhodné močení)
  • Obtížné močení
  • Ztráta kontroly nad močovým měchýřem
  • Zvýšená frekvence močení, obvykle jen s malým množstvím moči
  • Růžová, tmavá nebo krvavá moč
  • Bolestivé mňoukání při pokusu o močení
  • Olizování genitální oblasti
  • Snížená chuť k jídlu
  • Nedostatek energie nebo zájmu o běžné činnosti

 

Nutriční rizika při FLUTD

 

Už víte, že krmivo, které Vaše kočka dostává, je pro její celkové zdraví nesmírně důležité. Ale podávání nesprávného krmiva může přispět k rozvoji FLUTD nebo jiných urinárních problémů.

Nadměrné množství některých minerálů, jako je vápník, fosfor a hořčík, které se vyskytuje v některých kočičích krmivech, může způsobit tvorbu krystalů v moči, což někdy vede k močovým kamínkům.

Krmivo ovlivňuje pH, tedy kyselost moči. Moč by měla být mírně kyselá, aby byly močové cesty zdravé, protože pro struvitové krystaly je obtížnější vyrůstat v kyselém prostředí.

Rizika spojená s domácím prostředím a další příčiny

 

Stres

Kočky mohou přenést stres do svého močového ústrojí, což může vést k bolestivému zánětu. Stres může být způsoben různými faktory, jako například návštěva, konflikty s jinými domácími zvířaty nebo nedostatek míst k odpočinku.

Nadváha

Kočky s nadváhou mají vyšší pravděpodobnost výskytu FLUTD.

Nízký příjem vody

Když zvířata pijí méně, jejich moč je koncentrovanější, což zvyšuje pravděpodobnost tvorby kamenů.

Záchodek

Kočky si mohou spojit bolestivé močení se záchodkem a mohou ho přestat používat.

 

Léčba FLUTD a jeho opětovný výskyt

 

 

FLUTD je závažné onemocnění a vyžaduje si veterinární pomoc. Naštěstí můžete Vaší kočce pomoci s léky od veterináře a správnou dietou pro FLUTD.

Upozorňujeme však, že onemocnění močových cest je potenciálně celoživotní onemocnění. U každé kočky, která byla léčena na onemocnění močových cest, hrozí riziko, že se nemoc vrátí. I při nejlepší léčbě mohou některé kočky mít opakované příznaky nebo periodické epizody. Sledujte pečlivě opakovaný výskyt příznaků a poraďte se s veterinářem, pokud se nějaké příznaky objevují znovu.

anchor

Péče o Vašeho mazlíčka

ČLÁNKY A NÁSTROJE

Péče o mazlíčky