Přehled vývoje štěněte: Jak ze štěněte vyroste dospělý pes

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Než štěně vyroste v dospělého psa, projde mnoha vývojovými stádii a milníky. Ať už si lámete hlavu nad tím, kdy se vaše štěně konečně uklidní a přestane všechno okousávat, nebo jste jen zvědaví, jakými stádii štěňata projdou, než dosáhnou dospělosti, tento vývojový přehled obsahuje všechny odpovědi, které hledáte.

1. Kdy začnou štěňata vidět a slyšet

Čerstvě narozená štěňata nevidí ani neslyší a první dva týdny poznávají svět pouze na základě hmatu a čichu. Organizace PDSA uvádí, že štěňata poprvé otevřou oči přibližně ve věku 10-12 dnů a poté, ve věku 14-16 dnů, se jim uvolní zvukovody, což jim poskytne zcela nový zážitek ze světa.

2. Kdy se štěně naučí štěkat

Ve chvíli, kdy štěňata začnou slyšet, začnou také napodobovat zvuky, které slyší od své matky. Poté, co se jim uvolní zvukovody, netrvá dlouho a štěně přejde od mírného vrčení ke skutečnému kňučení a štěkání.Štěně zlatého retrívra se směje a běhá venku.

3. Kdy se štěně naučí chodit

Štěňata se naučí postavit se přibližně ve stejné době, kdy se jim rozvinou smysly. Třetí týden začnou dělat první neohrabané krůčky, což jim dá nový pocit nezávislosti.

4. Kdy se štěně naučí hrát

Když se štěňata naučí pohybovat, netrvá to dlouho a pustí se do dovádění a hraní se svými sourozenci. Ve třech týdnech začíná klíčová etapa socializace, kdy se štěňata učí od své matky a sourozenců, co znamená být pes.

5. Kdy štěňatům rostou zuby

Třetí týden je významným momentem v životě štěněte. Kromě již zmiňovaných vývojových milníků se také začnou objevovat ostré štěněcí zoubky. V osmém týdnu již štěňata obvykle mají všechny mléčné zuby.

6. Kdy štěňata začínají konzumovat pevnou stravu?

Štěňata se sice snaží ochutnávat pevnou stravu, jakmile se jim objeví první zoubky, ale produkce mateřského mléka se začne zpomalovat až ve čtvrtém týdnu a teprve poté dochází k opravdovému přechodu na pevné krmivo pro štěňata. Tento proces odstavení obvykle trvá ještě čtyři týdny a štěňata bývají plně odstavena v osmém týdnu.

7. Kdy začnou mít štěňata ráda lidi

Čtvrtý týden ve vývoji štěněte je zároveň moment, kdy si štěňata začnou vytvářet emocionální vazby na lidi, kteří je obklopují. Je to sice ještě brzy na to, aby bylo štěně odděleno od matky a sourozenců, ale zároveň ideální chvíle na poznávání pejska, kterého se chystáte adoptovat.

8. Kdy je třeba štěňata socializovat?

Přestože se štěňata začínají dozvídat první informace o světě a společenském řádu v rámci svého vrhu už od třetího týdne, pro socializaci je klíčové období od čtvrtého do dvanáctého týdne. Věci, které se v tomto období naučí, budou klíčové pro to, zda ze štěněte vyroste vyrovnaný jedinec nebo naopak pes s emocionálními výkyvy a problémovým chováním.

Čím dříve začnou v této vývojové etapě štěňata potkávat nové lidi, interagovat s jinými zvířaty, prozkoumávat svět a získávat nové a pozitivní zkušenosti, tím lépe. (Ujistěte se, že všichni zvířecí kamarádi jsou očkovaní a byli na kontrole u veterináře, ať své štěně nevystavíte nebezpečí.)

9. Kdy je třeba štěňata očkovat?

Podle RSPCA se štěňata obvykle očkují mezi osmým a desátým týdnem. V době, kdy jsou připravena k adopci, už by měla být očkována proti psincovému (chřipkovému) kašli, psince, parvoviróze, leptospiróze a parainfluenze. Za další dva až čtyři týdny budou štěňata připravena na další kolo očkování a u některých vakcín je ještě potřeba přeočkování po šesti až dvanácti měsících. Pro informace o ideálním očkovacím kalendáři pro vaše štěně se obraťte na svého veterináře.

10. Kdy začít štěňata vychovávat k čistotě

Mezi třetím a čtvrtým týdnem se štěňata postupně učí ovládat svůj močový měchýř a vyměšování a naučí se vylézt z pelíšku ven, když se potřebují vyprázdnit. Podle Dogtime mají v sedmém týdnu dostatečnou fyzickou koordinaci a kontrolu nad svaly a je tedy možné začít s výchovou k čistotě.

V této fázi sice stále ještě může docházet k nehodám, ale jejich svaly se nadále vyvíjejí a vytvářejí se nové nervové spoje, takže lépe chápou, jak a kde se mají vyprazdňovat.

11. Kdy jsou štěňata připravena k adopci

Poté, co jsou štěňata v osmém týdnu zcela odstavena, jsou připravena opustit svou biologickou psí rodinu a vydat se do nového domova. Tato chvíle může být náročná. Je to sice fáze, během níž štěně stále ochotně přijímá nové členy rodiny a nové zážitky, zároveň ale postupně přechází do stádia strachu, které může trvat až do dvanáctého týdne. Štěně v tomto věku potřebuje pozitivní přístup a časté ujišťování, aby z něj nevyrostl úzkostlivý jedinec.

Roztomilé hnědo-bílé štěně na vodítku se dívá vzhůru.12. Kdy jsou štěňata připravena na výcvik

V devátém týdnu, poté, co si štěně zvykne na nový domov a vytvoří si vazby na nové členy rodiny, je možné začít se základním výcvikem. Někteří páničci svá štěňata neradi vodí na skupinový výcvik před tím, než jsou štěňata plně očkovaná, ale je důležité, aby štěně nezmeškalo toto klíčové socializační období. Organizace Blue Cross doporučuje riziko pro vaše štěně omezit tak, že si na výcvik vyberete malou skupinku, kde bude interakce mezi štěňaty přísně pod kontrolou. Poraďte se nejprve se svým veterinářem a zeptejte se, jaký je jeho názor.

13. Kdy štěňata přijmou své místo v domácnosti

Ve dvanáctém týdnu začnou vyplouvat na povrch dominantní nebo submisivní instinkty štěněte a to si pro sebe začne hledat místo ve společenském řádu domácnosti. Ve dvanáctém týdnu ustupuje stádium strachu a přenechává prostor zvědavosti, jak se štěně postupně stává nezávislejší a asertivnější. V tomto období štěně potřebuje spoustu ujišťování od svých blízkých. Ve věku šesti měsíců už štěňata obvykle znají své místo v rodině.

14. Kdy se prořezávají zuby a začíná kousání

Dospělé zuby se začnou prořezávat mezi třetím a šestým měsícem, což je období, kdy začíná obávané kousání. V této fázi je důležité domov proti kousání zabezpečit, tj. schovat nebo odstranit z dosahu vše, co nechcete mít rozkousané, ale také předměty, kterými by se mohlo štěně udusit nebo které jsou pro něj nějakým způsobem nebezpečné, jako např. elektrické kabely nebo jedovaté rostliny. Když dáte v tomto období štěněti k dispozici žvýkací hračky, můžete mu tím zabránit ve žvýkání koberce v obývacím pokoji nebo vašich oblíbených bot.

15. Kdy jsou štěňata připravena na kastraci

Štěňata je možné kastrovat mezi čtvrtým a šestým měsícem.  Poraďte se se svým veterinářem, jaké má kastrace pro vaše štěně výhody a kdy je na ni nejvhodnější čas.

16. Kdy začínají štěňata testovat hranice

Jak se dospívající štěňata stávají nezávislejší, mohou se snažit prosazovat, nastolit dominantní postavení a vymezit své území. Je běžné, že se štěňata ve věku šesti až osmnácti měsíců snaží posouvat hranice a zpochybňovat autoritu lidí kolem sebe i jiných zvířat, která jsou součástí jejich "smečky."

17. Kdy štěňata dospějí a uklidní se

Štěňata obvykle emočně dospějí a začnou se chovat jako dospělý pes ve věku mezi dvanácti a osmnácti měsíci, i když štěněcí chování jako je kousání a žvýkání předmětů se může občas objevovat ještě asi do dvou let.

Ve většině případů, když štěně dosáhne osmnácti měsíců, jedná se už o dospělého jedince, který se plně přizpůsobil svému postavení v rodině. To ovšem neznamená, že nepřekypuje spoustou energie! To může trvat ještě několik let v závislosti na konkrétním zvířeti, proto je pravidelný pohyb a výcvik důležitý, aby se zvíře naučilo správnému chování.

Vývojová stádia štěněte s sebou nesou své výzvy a tyto výzvy jsou často zkouškou trpělivosti nových páníčků. Sledovat vývoj štěněte od mládí až po dospělost má ale zároveň i mnohé výhody.

O autorovi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými mazlíčky.

Související články

Související produkty