Jak vybrat nejlepší psí a kočičí jména

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Část nadšení, když si přinesete domů nové zvíře, spočívá také v hledání jména pro vašeho nového chlupatého kamaráda, což je důležitá součást procesu sbližování.

Jméno musí vašemu zvířeti "sedět" a také by se vám mělo líbit, vzhledem k tomu, že jej budete mít po mnoho let na jazyku. Přistupujte k výběru jména vašeho mazlíčka vesele a s nadšením a jistě pro něj najdete jméno, které mu dokonale padne!

Průzkum

Když hledáte jméno pro psa, zvažte takové možnosti, které pro vaše štěně nebudou matoucí nebo těžko zapamatovatelné. Jak uvádí organizace PetMD, "mnozí cvičitelé psů navrhují vybrat psovi jméno tak, aby se (lidem) snadno vyslovovalo a (psům) dobře pamatovalo," přičemž nejoblíbenější jsou jména s nejvýše dvěma slabikami. Také je dobré vyvarovat se jmen, která znějí podobně jako "ne," což by mohlo být během výcviku pro vašeho malého kamaráda matoucí.

Kočky, jak jistě dobře víte, jsou výcviku hůře přístupné, proto máte při výběru jména svého adoptovaného kotěte trochu více prostoru, ale i kočky nejlépe reagují na jednoslabičná či dvouslabičná jména. Můžete si také pohrát s různými možnostmi a vybrat delší jméno, které potom budete používat jako zkrácenou přezdívku. Pokud se rozhodnete pro přezdívku, dbejte na to, abyste ji používali častěji. Psi a kočky si dvě různé verze jména nespojí do jednoho. Děti často mívají pocit, že když se na ně volá celým jménem, jsou v maléru. Zvířata ale rozumí pouze tónu vašeho hlasu a není vhodné, aby si se svým celým jménem spojovala negativní konotace.

Štěně žlutého labradora a žena si plácnou v parku při západu slunce.

Temperament a fyzické vlastnosti

Někdy může trvat pár dnů, než najdete tu správnou přezdívku, ale nebojte se - dostanete díky tomu čas poznat osobnost vašeho nového chlupatého mazlíčka, což vás může navést ke jménům jako Mrzout, Brouček nebo Spáč.

Na některá zvířata se stačí jednou podívat a hned máte ohledně jména jasno. Šedá kočka tak snadno přijde ke jménu Popelka a černý pes ke jménu Čert. To je skvělý přístup, vedoucí k roztomilým jménům jako Knír nebo Flíček.

Zvolte si téma

Pokud hledáte inspiraci na jméno pro jedno nebo dvě zvířata, představte si, že jich máte vymyslet dostatek pro celý vrh. Zaměstnanci útulků vybírají psí a kočičí jména pravidelně a jednou z používaných metod je výběr tématu pro každou rodinu.

Například hudební žánry představují nevyčerpatelnou studnici nápadů, včetně skladatelů klasické hudby (Bellini, Stravinskij), kytarových legend (Jimi Hendrix, Eddie Van Halen) nebo popových hvězd (Madonna, Elvis). Spoustu možností nabízejí také atleti, autoři, vymyšlené postavy, televizní či filmové hvězdy a květiny a stromy.

Tím to ale nekončí. I potraviny mohou být bohatým zdrojem inspirace. Jen pro příklad: Dortík, Popcorn nebo Kobliha. Hledání můžete rozšířit i na nápoje: pro začátek Kapučíno, Sodovka nebo Whiskey.

Navštívená místa

Lidé často dávají svým dětem jména podle míst, která pro ně mají zvláštní význam. Proč to neudělat také u zvířat? Rádi cestujete po módních centrech světa? Vyzkoušejte Miláno, Paříž, Tokio, New York nebo Londýn. Procestovali jste svou zemi? Která místa vás inspirovala?

Malé mourovaté kotě se schovává za ubrusem a vystrkuje tlapku.

Další tip převzatý z útulků je situační jméno, tj. volba jména podle toho, kde se dané zvíře našlo. Pes se tak může například jmenovat Rapid, podle auta, pod kterým se schovával. Kočka zase Třešnička, podle stromu, ze kterého nemohla dolů.

Volte osobní přístup

Po výběru jména je čas naučit vaše zvíře na svou novou přezdívku reagovat. U štěňat začněte využitím pozitivní asociace se jménem během výcviku, doporučuje organizace Best Friends, včetně pamlsků jako odměny, když zvíře zareaguje.

U koček je proces rozpoznání vlastního jména poněkud odlišný, vzhledem k tomu, že kočky neprochází stejným výcvikem jako psi. Ale i váš kočičí kamarád se naučí reagovat na své jméno, když ho povzbudíte pozitivní motivací, jako například mazlení, pamlsky a hraní.

Když vyberete to správné jméno, můžete jím vyzdobit zvířecí doplňky, například nechat jej vyšít na vodítko a pelíšek nebo jej dát natisknout na kočičí misku.

A pokud stále nenalézáte řešení, neváhejte si zajít pro inspiraci do knížek pro výběr dětských jmen, případně na internet. Existuje neomezený výběr kreativních a chytrých zvířecích jmen, ze kterých stačí si vybrat!

O autorovi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a dlouholetá milovnice koček, jejíž dvě ruské modré kočky doma vládnou. Její texty si můžete přečíst na serverech Care.com, What to Expect a také Fit Pregnancy, na kterých píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najdete ji také na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien.

Související články

Související produkty