Péče o štěně

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Péče o štěně sbližuje

O štěňata by se mělo pečovat denně a to nejen proto, aby se jim zlepšil stav srsti a kůže. Díky péči si také štěňata zvyknou, že s nimi někdo manipuluje a vy zase poznáte jejich stavbu těla. To je zvláště důležité pro odhalení případných zdravotních problémů v raných měsících života štěněte. Díky každodenní péči si snadno všimnete kožních problémů, jako je vyrážka nebo ekzém, a také přítomnosti parazitů jako jsou roztoči, klíšťata a blechy. V neposlední řadě se též jedná o skvělý způsob, jak si budovat vztah se zvířetem.

Jak začít s péčí o štěně

O štěně by se mělo pečovat denně, ať má jakoukoliv srst, i když dlouhosrstá plemena vyžadují více pozornosti i času. Většina psů si péči a hlazení užívá, zvláště když začnete brzy.

Odměna. Začněte štěně česat speciálním kartáčem po kratší dobu - jen tak, abyste kartáčem jednou projeli všechna místa na jeho těle, a postupně česání prodlužujte. Když pes tuto činnost zvládne a nějakou dobu vydrží stát v klidu, odměňte ho procházkou, hrou nebo zdravým pamlskem. Díky tomu si uvědomí, že když takto postojí, bude následovat odměna, což péči zjednoduší a bude pro vás oba příjemnější.

Česání na stole. Když budete štěně občas česat na stole, zvykne si na tuto pozici, což může být později užitečné u veterináře nebo v psím salonu. Psa žádného věku ovšem nenechávejte nikdy bez dozoru na stole samotného - při pádu by se mohl zranit. Pokud se zdá, že se váš pes bojí stát na stole, česejte ho na zemi.

Citlivé oblasti. Hlava je u štěněte zvláště citlivá, proto když jej na ní češete, postupujte velmi jemně. Když zaznamenáte jakýkoliv výtok z očí, navštivte svého veterináře.

Vrtění se. Když se štěně začně vrtět, pevně jej přidržte oběma rukama, až přestane. Mluvte na něj, uklidňujte jej a když bude stát v klidu, nezapomeňte ho pochválit.

Stříhání

Srst. Občas můžete srst štěněti zastřihnout, zvláště kolem očí, uší a na nohou. V těchto místech dávejte velký pozor, protože vrtící se štěňata a nůžky nejsou vždy nejlepší kombinací. Pokud vaše plemeno vyžaduje zvláštní střih, aby vypadalo tak, jak má, nebo jen chcete mít jistotu, poraďte se v profesionálním psím salonu. 

Drápy. Drápy štěněte se budou přirozeně obrušovat, až štěně začne chodit ven na procházky, hrabat na zahradě a prozkoumávat okolí. Řada lidí je přesvědčena, že drápy je potřeba stříhat, ale není tomu tak. Mnozí psi zažíjí bolestnou zkušenost, když se jim drápy zkrátí příliš nebo zbytečně, což u nich může vytvořit negativní asociace s manipulací s tlapkami. Jestli máte obavy, že vaše štěně má dlouhé drápy, požádejte veterináře, aby mu je zkontroloval.

Potřebují se štěňata koupat?

Příliš časté koupání může zbavit psí srst přírodních olejů a přirozených obranných mechanismů. Většina krátkosrstých a středněsrstých plemen potřebuje koupel pouze v případě, že se vrátí opravdu zablácení z procházky nebo když se vyválí v něčem nechutném. Pokud pečujete o srst psa dlouhosrstého plemene denně a rozčesáváte mu ji, platí to stejné i pro něj. 

Bezpečné koupání: Pády a uklouznutí mohou narušit důvěru štěněte v koupel a také jej mohou vystavit riziku zranění. Když se rozhodnete, že vaše štěně potřebuje vykoupat, položte do vany protiskluzovou podložku, která mu zajistí bezpečí. A nezapomeňte - používejte výhradně šampon speciálně určený pro štěňata.

 

Měli byste psa brát do psího salonu?

O většinu psů je obvykle možné pečovat doma. Je to příjemná zkušenost, která vás sblíží a rádi si na ni uděláte čas.

Pokud ale vaše štěně vyroste v dlouhosrstého jedince, bude potřebovat o něco více péče. V takovém případě stříhání nejlépe zajistí v profesionálním psím salonu. Samozřejmě budete hledat takový salon, kde se bude vašemu štěněti líbit. Zeptejte se tam také na jejich vzdělání a zkušenosti a možná si i prohlédněte psy, kteří tam chodí.

Jestli hledáte profesionální psí salon pro své štěně, váš veterinář vám jistě poradí a někoho doporučí.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS

Související články

Související produkty