Úprava srsti  

Published by
min čtení

Úprava srsti a posilování vzájemného pouta

Všechna štěňata by měla být denně vyčesávána a nejde jen o vylepšení stavu srsti a kůže. Vyčesávání pomáhá naučit štěně přijímat Vaše zacházení s ním a zároveň zesílí pouto mezi vámi dvěma. Pravidelná manipulace Vám umožní poznat tělíčko štěněte. To může být užitečné a pomůže Vám to včas odhalit i některé zdravotní problémy v prvních měsících života štěněte.

Pustíme se do úpravy

Úpravu srsti štěněte bychom měli provádět každý den ať už je jakkoliv dlouhá. Obvykle s tímto nebývá problém, protože většina psů si česání a hlazení oblíbí, zvlášť začnete-li s tím brzy. Na úpravu srsti používejte kartáče určené pro zvířata. První pokusy o úpravu srsti by měly trvat jen krátkou chvíli. Postupně prodlužujte dobu úpravy srsti, a jakmile se přestane bránit tomu, co s ním děláte a chvilku stojí klidně, přestaňte a odměňte jej. Můžete s ním jít ven, pohrát si s ním nebo mu dát pamlsek a to mu pomůže pochopit, že pokud bude klidně stát, tak bude odměněn. To Vám usnadní vyčesávání a bude to pro oba příjemnější.

Úprava srsti na stole: Jestliže občas upravujete štěně i na stole, mělo by si na takovýto způsob zvyknout, což by mohlo být užitečné i při návštěvě u veterináře nebo „psího kadeřníka“.

Citlivá místa: Hlava štěněte je velmi citlivou partií těla a proto buďte velmi opatrní, když vyčesáváte tato místa. A jestliže si povšimnete nějakého výtoku z očí nebo uší, konzultujte to s veterinářem. Pokud se štěně snaží vykroutit, držte jej pevně oběma rukama, dokud nepřestane. Mluvte na něj a chvalte jej, jakmile se uklidní.

Péče o vzhled štěněte

Čas od času byste se měli postarat o srst svého štěněte, především okolo očí, uší a tlapek. Měli byste to hravě zvládnout sami, ale pokud Vaše plemeno vyžaduje speciální stříhání nebo trimování, požádejte o radu profesionála, který se úpravou vzhledu psů zabývá.

Drápky: Drápky je třeba štěněti pravidelně kontrolovat a udržovat, aby nedošlo k jejich bolestivému zachycení nebo odtrhnutí. I toto byste měli sami zvládnout, ale pokud se na to necítíte, pomůže Vám veterinář nebo personál psího salónu.

Pokud se rozhodnete ostříhat štěněti drápky sami, dejte pozor, ať je neustřihnete příliš krátké. Špička psího drápku je citlivá a může krvácet nebo být bolestivá.

Můžete uvážit návštěvu „psího kadeřníka“

Péči o srst u většiny psů zvládnete sami, je to zábavná zkušenost, která vás sblíží s Vaším mazlíčkem, a budete ji dělat rádi.

Ale jestliže Vaše štěně vyroste v dospělého psa s dlouhou srstí, bude potřebovat více péče. Stříhání a trimování srsti může zajistit profesionální „psí kadeřník“. Většinou chcete, aby se váš pes cítil příjemně při úpravě srsti. Můžete se chtít přesvědčit o zkušenostech a praxi „psího kadeřníka“ a možná ho vidět při práci s ostatními psy. Pokud se rozhodnete svěřit pejska do rukou odborníka, zeptejte se na radu svého veterináře, který vám jistě nějakého doporučí.

Související články

 • Péče o zuby u psů

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Jak umýt a vykoupat psa

  180680638 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Péče o zdraví Vašeho štěněte

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Interakce psů

  Klíčem k interakci Vašeho psa s jinými psy, neboli socializaci, je zvyk a zkušenosti. Měli byste svého psa v maximální možné míře vystavovat pozitivním zážitkům s co nejvíce různými lidmi, místy a zvířaty.

Související výrobky