Úprava srsti  

Publikováno
min čtení

Úprava srsti a posilování vzájemného pouta

Všechna štěňata by měla být denně vyčesávána a nejde jen o vylepšení stavu srsti a kůže. Vyčesávání pomáhá naučit štěně přijímat Vaše zacházení s ním a zároveň zesílí pouto mezi vámi dvěma. Pravidelná manipulace Vám umožní poznat tělíčko štěněte. To může být užitečné a pomůže Vám to včas odhalit i některé zdravotní problémy v prvních měsících života štěněte.

Pustíme se do úpravy

Úpravu srsti štěněte bychom měli provádět každý den ať už je jakkoliv dlouhá. Obvykle s tímto nebývá problém, protože většina psů si česání a hlazení oblíbí, zvlášť začnete-li s tím brzy. Na úpravu srsti používejte kartáče určené pro zvířata. První pokusy o úpravu srsti by měly trvat jen krátkou chvíli. Postupně prodlužujte dobu úpravy srsti, a jakmile se přestane bránit tomu, co s ním děláte a chvilku stojí klidně, přestaňte a odměňte jej. Můžete s ním jít ven, pohrát si s ním nebo mu dát pamlsek a to mu pomůže pochopit, že pokud bude klidně stát, tak bude odměněn. To Vám usnadní vyčesávání a bude to pro oba příjemnější.

Úprava srsti na stole: Jestliže občas upravujete štěně i na stole, mělo by si na takovýto způsob zvyknout, což by mohlo být užitečné i při návštěvě u veterináře nebo „psího kadeřníka“.

Citlivá místa: Hlava štěněte je velmi citlivou partií těla a proto buďte velmi opatrní, když vyčesáváte tato místa. A jestliže si povšimnete nějakého výtoku z očí nebo uší, konzultujte to s veterinářem. Pokud se štěně snaží vykroutit, držte jej pevně oběma rukama, dokud nepřestane. Mluvte na něj a chvalte jej, jakmile se uklidní.

Péče o vzhled štěněte

Čas od času byste se měli postarat o srst svého štěněte, především okolo očí, uší a tlapek. Měli byste to hravě zvládnout sami, ale pokud Vaše plemeno vyžaduje speciální stříhání nebo trimování, požádejte o radu profesionála, který se úpravou vzhledu psů zabývá.

Drápky: Drápky je třeba štěněti pravidelně kontrolovat a udržovat, aby nedošlo k jejich bolestivému zachycení nebo odtrhnutí. I toto byste měli sami zvládnout, ale pokud se na to necítíte, pomůže Vám veterinář nebo personál psího salónu.

Pokud se rozhodnete ostříhat štěněti drápky sami, dejte pozor, ať je neustřihnete příliš krátké. Špička psího drápku je citlivá a může krvácet nebo být bolestivá.

Můžete uvážit návštěvu „psího kadeřníka“

Péči o srst u většiny psů zvládnete sami, je to zábavná zkušenost, která vás sblíží s Vaším mazlíčkem, a budete ji dělat rádi.

Ale jestliže Vaše štěně vyroste v dospělého psa s dlouhou srstí, bude potřebovat více péče. Stříhání a trimování srsti může zajistit profesionální „psí kadeřník“. Většinou chcete, aby se váš pes cítil příjemně při úpravě srsti. Můžete se chtít přesvědčit o zkušenostech a praxi „psího kadeřníka“ a možná ho vidět při práci s ostatními psy. Pokud se rozhodnete svěřit pejska do rukou odborníka, zeptejte se na radu svého veterináře, který vám jistě nějakého doporučí.

Související články

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN Large Breed Puppy Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Large Breed Chicken je vytvořeno pro zdravý vývoj skeletu štěňat velkých plemen. S přídavekem klinicky ověřených antioxidantů a optimální hladinou minerálů.
 • Hill's Science Plan SMALL & MINI PUPPY DOG FOOD with CHICKEN

  <p> </p><p><span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Small & Miniature je receptura vyvinutá pro podporu imunity a zdravého vývoje mozku, svalů a kostí. Obsahuje vysoké hladiny klinicky ověřených antioxidantů a DHA z rybího tuku.</p><p> </p><p><strong></strong> </p><p> </p>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Puppy Food Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře imunity a mobility. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a DHA z rybího tuku.
 • Hill's Science Plan MEDIUM PUPPY FOOD with LAMB and RICE

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Lamb & Rice je vytvořeno pro podporu zdravého zažívání a imunity. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a optimální hladinou omega-3 a 6 mastných kyselin.