Prediktivní biologie: Vědecké poznatky, na kterých se zakládají naše krmiva

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Stejně jako většina jiných témat v dnešní době se i téma zvířecí stravy poněkud zpolarizovalo. Se všemi trendy a změnami v oblasti krmiv pro zvířata může být obtížné poznat, komu nebo čemu věřit. Vždyť vám jde jen o to nejlepší pro vašeho psa nebo kočku, proč to tedy musí být tak komplikované?

My vám rozumíme. Ve společnosti Hill’s nám nejde o různé trendy, které nabízejí naši konkurenti, ale o vědecké poznatky získané v průběhu let v rámci neustálé probíhajícího veterinárního a nutričního výzkumu. Každé krmivo pro zvířata od Hill’s je výsledkem spolupráce mezi veterináři, vědci a nutričními poradci pro zvířata, abychom vašemu psovi nebo vaší kočce mohli nabídnout to nejlepší.

Co to vše tedy vlastně znamená? Všechno začíná procesem zvaným prediktivní biologie. Pokud nejste vědec či nutriční poradce pro zvířata, nedělejte si starosti. Vysvětlíme vám, co stojí za zdravými krmivy po zvířata, která jsou založena na jejich biologii.

Průzkum

Veterináři si prohlíží rezaté kotě na stole.

Před tím, než se kterékoliv krmivo pro psy nebo kočky vyrobí, vycházíme z našich nikdy nekončících studií biologie zvířat. Stejně jako u lidí je i u psů a koček jejich biologie vzorem, podle něhož se odvíjí jejich život a plánem, který je dovede do dospělosti. Studie vnitřních procesů, orgánů, nervové soustavy, krve, reprodukce, vývoje a chorob jsou zásadní pro vývoj stravy, která bude schopna u zvířat optimalizovat jejich zdraví a pohodu.

Proto zde do hry vstupuje prediktivní biologie - jedná se o komplexní přístup, jehož cílem je lépe pochopit biologii vašeho zvířete. Zkoumáme, jak různé složky a živiny hrají ústřední roli v biologii vašeho zvířete a snažíme se určit, jakou roli hrají v jeho biologických procesech. Tento výzkum se dá rozdělit do tří různých oblastí:

Genetika

Jak vám řekne každý středoškolský učitel věd, geny (složené z DNA) představují u všech živých organismů kód nebo instrukce nezbytné pro tvorbu bílkovin a molekul nutných pro růst, vývoj a zdraví. DNA rozhoduje o tom, jak velký bude váš pes, jakou barvu bude mít vaše kočka, k jakým onemocněním bude mít vaše zvíře predispozice a i o všem ostatním. Studie genetické výbavy zvířat nám umožňuje pochopit, které části DNA jsou spojeny s určitými rysy a jakou roli hrají u kočky nebo psa v jeho zdraví.

DNA u zvířat také hraje obrovskou úlohu v oblasti výživy. Má vliv na hormony, enzymy a bílkoviny v těle vašeho zvířete, které pomáhají tvořit orgány a tkáně, trávit potravu a ovládat metabolismus. Genetický výzkum nám pomáhá zjistit, jak bude zvíře reagovat na určité složky a živiny. Naznačí, jakým způsobem bude zvíře trávit (štěpit) určité potraviny a jiné ne. Genetika například nabízí vysvětlení, proč si můžete užívat čokolády jako chutné pochoutky, pro kočky a psy je ale toxická.

Jak tedy studujeme DNA u zvířat? Začneme tím, že u psa nebo kočky provedeme stěr z tlamy a prohlédneme si buňky obsažené v tomto vzorku. S pomocí sofistikovaných přístrojů umíme z těchto buněk extrahovat DNA, kterou dále studujeme. Prostřednictvím pečlivého mapování dokážeme určit, které části zvířecí DNA ovlivňují jejich konkrétní biologické rysy. 

Genomika

Genomika je studie o tom, jaký vliv mají složky a živiny na geny živých organismů, v případě Hill’s zvířat. Různé složky a živiny mají schopnost měnit genovou aktivitu a genovou expresi, což je důvod, proč je tak důležité tyto aspekty studovat před tím, než se krmivo pro zvířata navrhne.

Genomiku si můžete představit jako tlumící vypínač na světlo: pozorujeme, které živiny jsou schopny měnit genovou aktivitu v rámci metabolických pochodů buď tak, že tuto aktivitu sníží (ztlumí) nebo ji naopak zvýší (rozjasní). Když porozumíme tomu, jak geny reagují na různé živiny, můžeme také zjistit, jaké biologické účinky budou mít naše krmiva pro zvířata. Jak při tom postupujeme? Účinky jednotlivých složek a živin na genovou expresi je možné studovat buď na buněčné kultuře v laboratoři nebo tak, že jimi nakrmíme zvíře.

Veterinář a jeho asistent vyšetřují bígla na lékařském stole.

To vše nám pomáhá rozhodnout, které složky a živiny by měly být v každém jednotlivém balení, kapsičce a konzervě od Hill’s Pet Foods.

Mikrobiomika

Poslední výzkumná metoda, která nám umožňuje porozumět biologii zvířat, je mikrobiomika, zabývající se tím, jak bakterie přítomné v těle zvířat ovlivňují jejich zdraví. Když na to přijde, nekrmíme jenom vaše zvíře, ale také bakterie v jeho těle.

Stejně jako všechny ostatní živé organismy mají také psi a kočky v těle a na těle miliony různých bakterií. Některé z nich jsou pro zvíře užitečné a jiné ne. Studium těchto drobných mikroorganismů nám umožňuje zjistit, které bakterie jsou důležité, jaká je jejich funkce a zda mají na zdraví zvířete pozitivní či negativní dopad.

Jak tedy tento proces probíhá? Obvykle začneme tím, že odebereme vzorky stolice zvířete a zjistíme, které bakterie jsou tam obsaženy. Tím si uděláme dobrou představu o tom, jaké mikroorganismy žijí v trávící soustavě zvířete. Tyto mikroorganismy potom srovnáme s globální databází všech známých bakterií.

Když víme, jaké mikroorganismy žijí v konkrétním zvířeti, můžeme navrhnout zdravé krmivo, které podpoří užitečné bakterie, které zvíře potřebuje, a pomůže zajistit, aby zůstal jeho mikrobiom zdravý.

Složení

Údaje, které shromažďují všichni naši vědci a poradci, jsou základem pro složení krmiv pro zvířata z řady Science Diet®. Ať už chceme zajistit lepší kontrolu nad bezoáry pro vašeho kočičího kamaráda nebo podpořit mozkové funkce vašeho staršího psa, účinky našich krmiv zajišťujeme právě díky prediktivní biologii.

Veterinární asistent nalévá naběračkou do misky jídlo.

Zdravé jídlo musí ale také dobře chutnat a proto investujeme stejnou část výzkumu do toho, co zvířatům chutná, abychom zajistili, že naše krmiva budou mít skvělou chuť. Psi a kočky jsou našimi spotřebiteli. Když vyvíjíme naše inovativní nutriční výrobky, provádíme v našem centru pro globální výživu zvířat (Global Pet Nutrition Center) preferenční testy, v rámci nichž dáme psům a kočkám vybrat, který z našich receptů je nejlepší. Naši zvířecí partneři v centru pro výživu tam mají skvělý domov a optimální péči. Poskytujeme jim kvalitní stravu, duševní i fyzické aktivity, skvělou veterinární péči, socializaci s jinými zvířaty a lidmi a každý den spoustu lásky. Jsme přesvědčeni, že možnost výběru a flexibilita v tom, jak zvíře tráví svůj volný čas, jsou důležité pro jeho celkové zdraví a dobrou pohodu. Mnozí z našich zvířecích partnerů se účastní preferenčních testů, během nichž mají možnost vybrat si jedno ze dvou jídel a rozhodnout se, které jim lépe chutná. To pomáhá našim kolegům, kteří se zabývají vývojem výrobků, navrhovat krmiva, která budou výživná a zároveň chutná.

Ať krmíte svého psa nebo svou kočku čímkoliv, víme, že je máte rádi a chcete pro ně jen to nejlepší. Se stejným cílem jsme spustili před více než 70 lety Hill’s Pet Nutrition a od té doby se neúnavně snažíme zkoumat a inovovat, aby bylo vaše zvíře zdravější a šťastnější. Pokud jde o krmiva z řady Science Diet, jsou založena na vědeckých poznatcích, které nám pomáhají vytvořit biologicky podloženou výživu, kterou si váš pes nebo vaše kočka zamilují.

Související produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Buy Now »