Vědecké vysvětlení vašeho psa a jeho chování

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Věda studující psí chování je na vzestupu a stále více vědců věnuje svůj čas a zdroje snaze pochopit, jak naši nejlepší psí přátelé fungují a jak se postupem času jejich osud provázal s osudem lidským. Studium biologie psa až po jeho psychologii nám umožňuje pochopit lépe než kdy dřív štěňata a jejich chování. Zajímají vás odpovědi, které nabízí věda na otázky týkající se vašeho psa? Čtěte dál a dozvíte se některé z fascinujících věcí, které jsme zjistili.

Proč psi tolik spí?

Štěně spící na zádech v hnědém pelíšku obklopené hračkami.Všichni psi potřebují spát výrazně déle, než lidé, což u psů  souvisí s délkou spánkové fáze REM. Zatímco lidé během spánkových cyklů tráví ve fázi REM asi 25 procent (jedná se o nejhlubší spánek, během kterého si nejlépe odpočineme), u psů je to jen asi 10 procent. To znamená, že potřebují spát déle, aby tento rozdíl dohnali.

Co říkají psi, když štěkají?

I když psi štěkají z řady různých důvodů, biologové se dříve domnívali, že štěkání se nemění v závislosti na sdělení. Poslední dobou ale díky studiu biologie psů víme, že psí hlasivky jsou pružné a umožňují svým majitelům mírně pozměňovat zvuk štěkání tak, aby mělo různý význam, uvádí organizace Scientific American.

Spektrografické zobrazení psího štěkání ukázalo rozdíly pokud jde o délku a výšku tónu i jeho amplitudu. Všechny tyto veličiny se mění v závislosti na kontextu. To stejné platí také pro vrčení. I když vědci zatím přesně neví, co znamená každé psí štěknutí nebo zavrčení, během pokusů se ukázalo, že psi reagují na projevy jiných psů různým způsobem podle konkrétního kontextu. Vědci například nahráli psa, jak vrčí nad jídlem a jak vrčí na cizího člověka. Když přehráli "vrčení nad jídlem" jinému psovi a zároveň mu u toho nabídli pamlsek, pes mnohem více váhal vzít si pamlsek
, než když mu přehráli "vrčení na cizího člověka." Další pokusy ukázaly, že psi i lidé mnohem snáze reagují na psí "štěkání na cizího člověka" než na jiné druhy štěkání. Pro porozumění každému psímu štěknutí či zavrčení bude ještě potřeba ve výzkumech pokračovat, ale už nyní je jasné, že psí štěkání má také komplexnější komunikační součást, není to jen štěkání pro zábavu.

Jak rychle umí psi běhat?

To, jak rychle může pes běžet, závisí na každém jednotlivci. Rychlost běhu se odvíjí od velikosti, tvaru těla a délky nohou a dále od věku, zdravotního stavu a fyzické kondice. Greyhound, jako nejrychlejší pes světa, je schopen dosahovat rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, přičemž nejrychlejší příslušník této rasy dosáhl rychlosti 81,3 km/h, uvádí Wag!. Greyhoundi a další rychlá plemena, jako jsou ohaři a Afgánští chrti, se zdají být přímo uzpůsobeni dosahování vysokých rychlostí. Ale i všichni ostatní psi mají schopnost při běhu dosáhnout aerodynamického tvaru těla buď tím, že zploští uši, aby snížili odpor větru, nebo je stáhnou dozadu, aby nezakopli.

Při běhu se u psů také mění pohyb nohou. Zatímco při chůzi zvedají zároveň pravé a levé tlapy, při běhu pes doskakuje na přední a zadní tlapy zároveň, což mu umožňuje pohybovat se rychleji.

Jak vysoko umí pes vyskočit?

Pro některé psy nepředstavuje výskok na gauč nic výjimečného, zatímco jiní potřebují schůdky, aby se vám mohli stulit do klína ve vašem oblíbeném křesle, a některé psy je dokonce obtížné udržet na oploceném pozemku, protože jejich schopnost přeskočit překážku je vyjímečná. Stejně jako u běhání, i skákání u psů závisí z velké části na jejich velikosti, síle, věku, zdravotním stavu a fyzické kondici. Uvádí se, že největší skokani mezi psy jsou schopni přeskočit 1,8 metru. Co je ale možná ještě působivější, jsou malá plemena psů schopná přeskočit překážku, která je několikrát vyšší, než oni sami. Další aspekt spojený se skákáním je délka skoku. Při soutěžích ve skocích do vody jsou psi trénovaní, aby se rozběhli a snažili se skočit co nejdál do vody. Někteří se blíží 9 metrům, jak se uvádí na stránce The Labrador Site.

Jak dobře psi vidí?

 Psi mají neuvěřitelný zrak a jsou schopni vidět věci, které my lidé nevidíme. Jejich zrak ale není nutně ostřejší, než ten náš. Podle organizace Veterinary Vision jsou psí oči umístěny po bocích hlavy, což vede k lepšímu perifernímu vidění. Nicméně pokud jde o zrakovou ostrost (neboli schopnost zaměřit zrak na předmět), ta dosahuje pouze asi 20 až 40 procent ve srovnání s lidmi. To znamená, že pes je schopen rozpoznat předmět na vzdálenost asi 6 metrů, zatímco člověk s normálním viděním na 27 metrů. Z tohoto důvodu se psi při orientaci ve světě spoléhají z velké části také na své ostatní smysly.

Jak dobře psi ve skutečnosti slyší?

Dobrý sluch u psů není pověrou. Je to ve skutečnosti velká biologická výhoda, která jim po tisíce let pomáhala. Podle organizace Petful je pes schopen zaslechnout zvuk na čtyřnásobnou vzdálenost ve srovnání s člověkem. Psi umí ovládat své uši a měnit směr, kterým poslouchají, což jim umožňuji zaměřit se na zvuk, který chtěji slyšet. Je to možné díky tomu, že mají v uších celkem 18 svalů (což je třikrát více než lidé). Psi jsou také schopni slyšet různé zvukové frekvence, proto na ně věci jako psí píšťalky mají takový účinek, zatímco my nic neslyšíme. V neposlední řadě mají psi schopnost selektivního slyšení, podobně jako lidé, takže když se snažíte svého psa zavolat ze zahrady domů a zdá se, že on vás  ignoruje, je pravděpodobné, že tomu tak opravdu je.

Proč se psi tak radují, když nás vidí?

Dva špičkové v autě.Když přijdete domů z práce po náročném dni nebo i jen po hodině či dvou, je vysoce pravděpodobné, že je váš pes nadšením bez sebe, že vás vidí. Úplně, ale úplně pokaždé! Šílená radost psů při shledání s páníčkem je jedna z věcí, kterou na psech přímo milujeme. Proč se ale tolik radují?

To souvisí se třemi faktory, uvádí io9. Při studiu snímků mozku psů, kteří byli vystavení určitým pachům, zjistili vědci studující psí chování, že pachy známých lidí aktivovaly mozková centra odměny mnohem silněji, než jakýkoliv jiný pach. Z toho plyne nejen to, ze psi poznají rozdíl mezi lidmi a jinými psy, ale také, že opravdu rádi tráví čas se svými páníčky.

Další studie využila kognitivní experiment navržený pro děti, které po chvíli odloučení uvidí znovu svou matku, pro měření reakce psů, kteří se opět shledali se svými páníčky. A vyplynulo z ní, že psi reagují velmi podobným způsobem. Je důležité mít na paměti, že psi jsou společenští tvorové, kteří nemají rádi samotu. Náš návrat pro ně znamená vysvobození ze samoty. Když si to všechno spojíme, není divu, že psi nemohou udržet své chování na uzdě, když se opět shledají se svými oblíbenými lidmi.

Proč existuje tolik různých druhů psů?

Psi jsou jedním z nejrozmanitějších druhů na této planetě. Britská organizace The Kennel Club uznává celkem neuvěřitelných 218 plemen psů a to dokonce bez všech různých regionálních variant, designových křížení, smíšených plemen a spokojených voříšků záhadného původu.

Vzhledem k této obrovské rozmanitosti, pokud jde o barvu, tvar, velikost a temperament, se vědci domnívají, že psi se začali geneticky vzdalovat vlkům přibližně před 27 000 lety. Můžete tedy poděkovat genům dávných lovců a sběračů, kteří si tento zvířecí druh podmanili a postupem času proměnili do dnešní podoby.

Přestože selektivní křížení psů existuje od té doby, co psi zdomácněli, zvláště rychlý rozvoj zaznamenalo během 19. století, kdy lidé začali křížit různá plemena z estetických důvodů a ve snaze vytvořit něco nového, spíše než proto, že některé psí rysy se lépe hodí na lov či hlídání dobytka. Vzhledem k tomu, že křížení stále pokračuje, počet psích plemen a rozmanitost v rámci tohoto druhu se nadále zvyšuje.

Není pochyb o tom, že psi jsou vyjímeční a stejně tak vztah, který k nim máme. Vědecké odvětví zaměřující se na psy se postupně rozvíjí a tak o našich chlupatých kamarádech objevujeme stále nové informace. V jedné věci ale vědu nepotřebujeme: nemusí nám říkat, jak úžasní naši psi jsou, všichni až do posledního.

O autorovi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými chlupáči.

Související produkty