Kožní problémy u koček a příčiny svědění kůže

žlutá kočka hledá

Má Vaše kočka svědivou nebo suchou kůži?

 

V ideálním případě by srst Vaší kočky měla být čistá a načechraná a měla by být měkká a hladká na omak. Takže pokud při hlazení objevíte zarudnutí, hrudky, šupiny nebo jiné známky podráždění, může její kůže potřebovat léčbu. Všímejte si rovněž zvýšené intenzity škrábání, olizování nebo svědění na určitých místech.

 

 

Jaké jsou příčiny svědění kůže u koček?

 

Svědící a suchá kůže Vaší kočky může mít mnoho příčin. Pokud vykazuje známky podráždění, poraďte se s veterinárním lékařem, který bude schopen diagnostikovat tento stav. Váš veterinář Vám může doporučit testy pro zjištění přesného důvodu pro kožní onemocnění Vaší kočky. Mezi běžné příčiny může patřit následující:

 

Potravinové intolerance

Mohou se objevit jako reakce na některé druhy bílkovin v krmivu Vaší kočky.

Další alergie

Vaše kočka může být alergická na „inhalační“ alergeny, jako je prach, pyl, plíseň atd. Některé přípravky proti blechám mohou způsobit „kontaktní“ alergie.

Paraziti

Blechy, vši a roztoči mohou způsobit podráždění kůže. Kousnutí od parazitů jsou nepříjemná, proto se kočky koušou a škrábou, čímž poškozují svoji kůži.

Hormonální nerovnováha

Příliš mnoho nebo příliš málo některých hormonů může způsobit u koček náchylnost ke kožním problémům. Tyto nerovnováhy mohou ukazovat na jiné vážné skryté příčiny, které je třeba odhalit a léčit.

Infekce

Bakteriální infekce mohou způsobovat kožní problémy.

 

Kožní problémy, na které byste měli u koček dávat pozor

 

 

kočka ležící

Pokud máte kočku, určitě jste si všimli, kolik ji dá práce udržet srst čistou. Vzhledem k tomu, že zvenčí vypadá upraveně, někdy Vám může chvíli trvat, než přijdete na to, že má problémy s kůží. Ve skutečnosti si možná ani nevšimnete jakéhokoliv podráždění, dokud neuvidíte některý z těchto znaků:

 • Červené skvrny nebo pupínky
 • Strupy nebo zesílená kůže
 • Suchá, loupavá nebo šupinatá místa
 • Vypadávání chlupů
 • Zápach kůže
 • Svědění, škrábání, intenzivnější olizování nebo drbání

 

Co můžu udělat, abych své kočce ulevil od svědění a škrábání?

 

sedící kočka

Zkontrolujte parazity

 

Důkladně prozkoumejte srst a kůži kočky, zda na ní nenajdete známky přítomnosti klíšťat, blech, roztočů, vší nebo jiných parazitů. Pokud nějaké objevíte, požádejte svého veterináře o radu a postupujte podle příslušné léčby.

kočka sedí při pohledu

Zvažte alergie

 

Pokud je Vaše kočka bez parazitů a jinak zdravá, její potíže mohou být způsobeny alergickou reakcí na něco v jejím okolí, jako jsou pyly, prach nebo plísně. Výsledkem může být alergická dermatitida, zánět kůže, který vede k olizování, škrábání, ztrátě srsti a suché šupinaté kůži.

kočka jíst

Krmte svoji kočku dobře

 

Dokonce i v případě, že příčina potíží s kůží Vaší kočky není spojena s výživou, může Vaší kočce pomoci, když bude dostávat krmivo vysoké kvality se složením vhodným speciálně při citlivé kůži. Hledejte takové, které obsahuje vysoce kvalitní bílkoviny, esenciální mastné kyseliny a antioxidanty - všechno to jsou důležité živiny, které mohou pomoci vyléčit a chránit kůži kočky.

 

Promluvte si se svým veterinářem

 

Kožní potíže mohou mít širokou škálu příčin - od parazitů až po alergie, od hormonální nerovnováhy až po bakterie, infekce, stres a další. Nezapomeňte si promluvit se svým veterinářem o možnosti individuální léčby Vaší kočky a zeptejte se ho, zda by mohla pomoci změna krmiva.

 

anchor

Péče o Vašeho mazlíčka

ČLÁNKY A NÁSTROJE

Péče o mazlíčky

 • Výcvik a výchova kočky

  Připravte se na výcvik. Přečtěte si články, jak vychovat a vycvičit vaši kočku. Zjistěte, jak naučit chodit kočku na záchod. Výcvik kočky krok za krokem.
 • Vybíráme mazlíčka: Jak se připravit na koťátko

  Co všechno musíte před pořízením mazlíčka zvážit a co všechno obnáší mít doma kočku. Podrobný rozcestník péče o kočku.
 • Chování a vzhled koček: Odhalte jejich tajemství

  Zjistěte, proč kočka mňouká, škrábe, jak komunikuje a mnoho dalšího. Vše o chování a vzhledu kočky na jenom místě.
 • Každodenní péče o kočky

  Objevte svět každodenní péče o kočku. Zjistěte, jak řešit problémy s kočkou, ale taky jak o ni správně pečovat.
 • Kočka: Výživa a krmení

  Pomůžeme vám vybrat si to správné krmení pro vaši kočku. Granule, kapsičky či konzervy pro kočky - tolik možností. Zjistěte, jak na výběr žrádla pro kočky.
 • Kočka a zdraví

  Zdraví vaší kočky je na prvním místě. Zjistěte, jaké nemoci mohou kočky trápit a jak jim předcházet. Vše o zdravotní péči pro vaše kočky.

Zeptejte se svého veterináře na speciální výživu, která je o krok napřed pro spokojený život domácích mazlíčků.

NAJÍT VETERINÁŘE