Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Vlastnit psa může být jedním z největších potěšení v životě. Lidé si pořizují malá roztomilá štěňata i věkem ošlehané seniory, kteří chtějí prožít poslední roky života v láskyplném domově. Bez ohledu na věk psa je jednou z nejdůležitějších věcí strava. Správná výživa je zásadní pro zdravé kosti a svaly, ale může mít vliv i na vývoj mozku a orgánů, a dokonce na schopnost výcviku.
Všechna zvířata i lidé procházejí různými životními stádii. Psi rostou, vyvíjejí se, stárnou a s tím se mění jejich nutriční potřeby. Pro majitele je důležité, aby brali tyto životní stádia v úvahu a podle nich stravu přizpůsobovali. Pes si tak udrží hmotnost, zdraví a dobrou kondici. Složení krmiva pro každou životní fázi je jiné. Podívejme se společně na to, co váš chlupáč potřebuje, od štěněte až po podzim života.
Jaké mají psi nutriční potřeby?
Psi si rádi hrají se svými páníčky a objevují okolí. K tomu potřebují energii. Z krmiva vstřebávají živiny, látky, které slouží jako zdroj energie a podpora životně důležitých funkcí organismu. Jsou nepostradatelné pro zdravý růst a udržování optimálního zdraví vašeho psa. Tak jako auto potřebuje palivo (a také pravidelnou údržbu) k tomu, aby dobře jezdilo, i váš mazlíček potřebuje krmivo, aby mohl vesele běhat.
Stravu vašeho psa by měly tvořit různé druhy živin: bílkoviny, tuky, sacharidy, vitaminy, minerální látky a voda. Výběr kompletního a vyváženého krmiva, které obsahuje všechno tyto živiny, pomůže mladým psům růst a starším psům zůstat zdraví. Životní stádia psů lze rozdělit na:
Štěňata – novorozená štěňata (0–8 týdnů)
Malá/střední plemena 2–12 měsíců, velká/obří plemena 2–12/18 měsíců
Dospělí psi
Malá/střední plemena 1–6 let, velká/obří plemena 12/18 měsíců až 5 let
Starší psi
Malá/střední plemena 7–10 let, velká/obří plemena 6–8 let
Staří psi
Malá/střední plemena 11 a více let, velká/obří plemena 9 a více let
Novorozená štěňata
Během několika týdnů po porodu pochází veškeré živiny, které štěně přijímá, z mateřského mléka feny. To je důležité pro imunitní systém, protože protilátky od psí matky obsažené v mléce chrání i štěňata. Pokud je však fena nemocná nebo jsou štěňátka osiřelá, musí jim být podávána náhražka v podobě kupovaného mléka. Veterinář vám poradí, jak vhodnou náhražku vybrat a jak čerstvě narozená štěňata, která nedostávají mléko od své matky, správně krmit.
V určité chvíli přirozeně dojde k odstavení od mateřského mléka a štěňata začnou konzumovat pevnou stravu. Během kojení by měla mít fena neustálý přístup ke krmivu, aby měla potřebné kalorie a živiny pro sebe i štěňata. Krmivo může být mokré i suché, zásadní je, aby bylo vyvážené. Štěňata postupně začnou krmivo zkoumat a napodobovat svou matku. Pokud feně podáváte suché krmivo, pomůže štěňatům s malými zoubky, když krmivo předem namočíte. Čím více pevné stravy štěňata konzumují, tím méně mléka potřebují. Toho využívá fena, která se od mláďat vzdaluje na čím dál delší dobu. Většina štěňat by měla být odstavena ve věku 8–9 týdnů, kdy jsou připravena na odchod do nového domova.
Štěňata (2–12 měsíců)
Jakmile štěňata odstavíte, všechny živiny už musí přijímat jenom v krmivu. Vyberte proto takové, které je nejen chutné, ale především zdravé. Růst a vývoj je náročný a štěňata spotřebovávají mnoho energie, takže nutriční požadavky mladých psů zahrnují zvýšené množství bílkovin, vyšší kalorickou hodnotu a některé další živiny, například mastné kyseliny a vápník pro zdravý růst a vývoj orgánů. Žaludky štěňat jsou poměrně malé, takže potřebují více malých porcí krmiva denně. Veterinář vám poradí, kolik porcí by měl pes v určitém věku dostávat. Někteří lidé dospělým psům podávají jen dvě jídla denně. Klidně to však může být i více, pokud se celkové množství rovnoměrně rozdělí a psi jsou stále štíhlí.
Existuje mnoho různých velikostí psů, tím pádem mnoho různých požadavků na výživu. Velká plemena v dospělosti dosahují hmotnosti přes 25 kg. Tito psi musí růst pomaleji než psi malých plemen, aby měli i v dospělosti zdravé klouby a kosti. Pro tyto psy vždy pečlivě volte krmivo pro štěňata velkých plemen. Pokud si nejste jisti, poraďte se s veterinářem.
Očekávejte, že si štěňata s jídlem budou chtít nejprve hrát. Brzy jim však začne chutnat a budou se těšit na chutě a radost ze žvýkání. Pokud jim potřebujete žvýkání usnadnit, granule lehce namočte.
Pravidelné kontroly hmotnosti jsou důležité po celý život, ale zejména od narození do dospělosti. Díky vážení budete mít jistotu, že štěně roste správně a ne příliš rychle. K tomu se mohou hodit růstové grafy. Kontrolu váhy a tělesné kondice štěněte provádí i veterinář na pravidelných prohlídkách. Štíhlá štěňata mají tendenci být štíhlá i v dospělosti a naopak, takže udržování zdravé váhy už od útlého věku je skvělé pro celoživotní zdraví.
Dospělí psi (1–6 let)
Většina malých a středně velkých psů dosáhne dospělosti kolem prvního roku života. V této fázi života psi potřebují výživu pro udržení hmotnost, proto je důležité přejít na krmivo pro dospělé psy. Velkým a obřím plemenům může trvat až 18–24 měsíců, než dosáhnou kosterní zralosti, proto se poraďte s odborníkem, kdy je ten správný čas přejít z krmiva pro štěňata na krmivo pro dospělé.
Výběr krmiva pro dospělého psa závisí na jeho velikosti a míře aktivity. Počítejte s tím, že velmi aktivní pes má jiné nutriční potřeby než ten, který vám celé dny polehává na klíně. Představte si rozdíl v kalorické potřebě mezi člověkem, který celý den sedí u stolu, a maratonským běžcem.
Pokud máte jakékoliv otázky ohledně toho, kolik krmiva psovi dávat, zeptejte se veterináře. Nikdy svého chlupáče nepřekrmujte.
Jakmile vyberete typ krmiva, které je pro vašeho psa nejlepší, pamatujte také na vliv dalších parametrů, jako je například teplota. V extrémním horku a zimě spálí váš pes více energie, a tu bude muset zase načerpat ze stravy. Také změna v aktivitách, například zahájení výcvikového režimu, ovlivní množství nebo typ krmiva, kterým byste měli krmit.
Nejlepší krmivo pro dospělého psa je to, které má speciálně upravené složení pro potřeby právě této konkrétní životní fáze. Budete-li dospělého psa dále krmit krmivem pro štěňata, může to vést k problémům s nadváhou, protože štěněčí výživa je bohatá na živiny podporující růst a pro mnoho dospělých psů je příliš kalorická.
Starší psi (7–10 let)
Vymezení tohoto životního stádia opět závisí na plemeni. Obecně platí, že čím je pes větší, tím kratší mívá život. Německá doga může být považována za starší v sedmi letech, ale 15kilový kříženec je v tomto věku považován teprve za dospělého. Ohledně aktuálního životního stádia vašeho psa se poraďte s veterinárním lékařem.
Období starší dospělosti se obvykle nevěnuje příliš pozornosti. Přestože je váš pes stále plný života a pravděpodobně mu nedělá problém si s vámi hrát a cvičit, můžete si všimnout, že začíná být trochu pomalejší a nevydrží si hrát tak dlouho jako dřív. Psi se v tomto ohledu neliší od lidí. Stejně jako se s věkem zpomaluje naše životní tempo, zpomaluje se i to jejich, a proto je nezbytné krmit je krmivem, které splňuje jejich potřeby v pokročilém věku. Starší pes potřebuje více živin pro podporu zdraví orgánů, kostí a svalů. Díky správně zvolené výživě se pes bude cítit mladý a aktivní.
S přibývajícím věkem se obecně snižuje potřeba kalorií. I u lidí vidíme, že po dosažení 40 let je přibývání na váze snazší. Stejné je to u starších psů. Proto jsou krmiva pro toto životní stádium méně kalorická, ale mají vyšší obsah vlákniny, takže pes má stále pocit sytosti a je spokojený. Pravidelné kontroly hmotnosti jsou i v tomto stádiu velmi důležité. Nejen proto, abyste mohli upravovat krmnou dávku, ale také abyste mohli včas rozpoznat příznaky problémů, jakým může být například obezita. Při těchto kontrolách si ale můžete všimnout i úbytku hmotnosti. Ten může být prvním nenápadným příznakem mnoha onemocnění, takže včasný záchyt je zásadní.
Psí senioři (nad 10 let)
Psi dosahují seniorského věku zpravidla okolo 10. roku života, ale v závislosti na velikosti a plemenu psa se tento mezník posouvá. Každý pes je jiný, proto se určitě zeptejte veterináře na každoroční kontrole, zda už váš pes dosáhl stáří nebo se k němu blíží.
Nutriční potřeby se během stárnutí mění spolu s tělem. Metabolismus se výrazně zpomaluje, takže mnoho psích seniorů i starších psů nepotřebuje krmivo s vysokým obsahem kalorií. Krmivo pro staré psy to zohledňuje a je speciálně sestaveno tak, aby pomáhalo udržovat normální tělesné funkce a pohyblivost vašeho psa. Někteří staří psi mohou mít problém si váhu udržet. Někdy je to proto, že jim prostě spalují tuk, ale často ztrácejí svalovou hmotu. Toto onemocněné se nazývá sarkopenie a podobně jako u lidí přichází s věkem. Úbytek svalové hmoty může být problematický, protože váš mazlíček slábne a dostává se do začarovaného kruhu úbytku svalů a slabosti. Veterinář provede různá vyšetření, aby zjistil, zda váš pes ztrácí tuk nebo svalovou hmotu, a na základě toho doporučí vhodné krmivo.
Ve starším a seniorském věku se u psů mohou objevit onemocnění související s věkem, například onemocnění kloubů nebo problémy s orgány, například se srdcem nebo ledvinami. Stejně jako u lidí může i u starých psů docházet ke stárnutí mozku. K dostání je mnoho terapeutických krmiv se speciálně upravenými nutričními profily, které mohou výrazně ovlivnit kvalitu a délku života vašeho psa. Pokud si myslíte, že by mohly pejskovi prospět, zeptejte se na ně svého veterináře.
Výběr psího krmiva pro každou životní fázi
Rozhodnout se, čím krmit vašeho psa, by nemělo být tak těžké. Pokud potřebujete pomoci při rozhodování mezi mnoha možnostmi, nejdřív se zaměřte na odpovídající věkovou skupinu. Následně se pobavte se svým veterinářem o specifických nutričních potřebách vašeho pejska, které byste měli brát v potaz. Veterinář při tom uváží plemeno psa, jeho velikost, zdraví a výdej energie a pomůže vám vybrat správně.
Protože máte svého čtyřnohého parťáka rádi, můžete mít sklony ho rozmazlovat odměnami a pamlsky. Nezapomeňte, že při výcviku byste mu měli dávat zdravé odměny. Pamlsky by neměly tvořit více než deset procent celkového denního příjmu. Pejskovi také zajistěte neustálý přístup k čerstvé a čisté vodě.
O autorce

Erin Ollila
Erin Ollila je milovnice zvířat, která věří v sílu slov a v to, že chytré sdělení může poučit, a dokonce vyvolat u čtenářů změnu. Na její texty lze narazit na internetu a v tištěných médiích. Na Twitteru ji můžete sledovat jako @ReinventingErin, více informací se dozvíte na http://erinollila.com.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS.