Nutriční požadavky psů ve věku štěňat až po psy v pokročilém věku

Publikováno
min čtení

Když jste si pořídili svého prvního psa, určitě jste strávili hodně času zjišťováním si informací a diskuzemi s veterinářem o nutričních požadavcích psa, než jste se rozhodli, čím ho budete krmit. Nejspíš víte, že se se svým mazlíčkem nikdy nemáte dělit o zbytky ze stolu, ale víte také, že se nutriční potřeby vašeho psa mění s jeho přibývajícím věkem? Složení krmiva se v každé životní fázi bude vyvíjet společně s vaším psem, ale je důležité, abyste pochopili, co váš chlupáč potřebuje: od štěněte až po pokročilý věk.

Jaké mají psi nutriční požadavky?

Živiny jsou látky, které naši mazlíčci vstřebávají z krmiva a slouží jako zdroj energie. Psi si moc rádi hrají se svými páníčky, ale potřebují k tomu energii. Živiny jsou nepostradatelné pro zdravý růst zvířete a mohou být vnímány jako nástroje pro udržování optimálního zdraví vašeho psa. Tak jako vaše auto potřebuje palivo (a také údržbu) k tomu, aby jelo, potřebuje i váš pes krmivo, aby mohl vesele běhat.

Stravu vašeho psa by měly tvořit různé druhy živin: bílkoviny, tuky, sacharidy, vitaminy, minerální látky a voda. Výběr vyváženého krmiva, které obsahuje všechno tyto živiny, je zásadní pro to, aby mladí psi mohli růst a starší zůstali zdraví.

Čerstvě narozená štěňata

Od narození psa po několik týdnů po porodu pochází veškeré jeho živiny z mléka jeho matky. Pokud je však psí máma nemocná nebo jsou šteňátka osiřelá, bude jim muset být podávána náhražka v podobě kupovaného mléka. Váš veterinář vás může poučit o tom, jak si vybrat vhodnou náhražku psího mléka, jakož i o tom, jak krmit čerstvě narozená štěňata, která nemají mléko od své matky.

Nakonec přestanou sát mateřské mléko – či přijímat náhradní tekutiny – a začnou se živit pevnou stravou. Začít s odstavováním štěňat od mateřského mléka můžete tak, že matku vždy na krátkou dobu od štěňat odloučíte. Když jsou štěňata bez matky, nabídněte jim krmivo v misce. Postupně prodlužujte dobu, po kterou mají štěňata přístup ke krmivu. Povzbuzujte je k jeho konzumaci, ale krmivo jim nenuťte.

Mladá štěňata

Jakmile štěňata odstavíte, budou přijímat všechny živiny už jen ze psího krmiva, takže vyberte takové, které je nejen chutné, ale především zdravé. Štěňata potřebují spoustu energie protože ji hodně vydají, takže nutriční požadavky mladého psa musí obsahovat zvýšené množství bílkovin, díky kterým se bude cítit plný energie. Je-li to možné, měly by zpočátku štěňata dostávat tři až čtyři menší porce krmiva denně a poté pomalu přejít na dvě větší porce denně. Pobavte se s veterinářem o nejlepším režimu krmení vašich štěňat, abyste se ujistili, že dostávají adekvátní množství živin denně.

Očekávejte, že si štěňata s krmením budou chtít nejprve hrát. Přestože krmení může začít jako hra, štěňátkům začne krmivo chutnat a budou se těšit na všechny chutě a radost ze žvýkání. Abyste jim pomohli se žvýkáním, není špatný nápad suché krmivo lehce namočit.

Dospělí psi

Většina psů dosahuje dospělosti okolo prvního roku, takže je v tuto dobu důležité přejít na krmivo pro dospělé psy. Typ krmiva dospělého psa závisí na jeho velikosti a na tom, jak je aktivní. Pokud máte jakékoliv otázky ohledně toho, jak moc byste měli krmit svého psa, nejlepší bude, když se zeptáte vašeho veterináře, ale nikdy svého chlupáče nepřekrmujte. V tuto životní fázi potřebují psi výživu k tomu, aby si udrželi formu. Extrémně aktivní zvíře bude mít tudíž jiné nutriční potřeby než méně aktivní pejsek, který vám raději poléhává na klíně. Velký pes rovněž potřebuje spořádat více krmiva než malá plemena. Jakmile vyberete typ krmiva, kterým budete krmit svého psa, pamatujte na to, že na změny v apetitu vašeho psa budou mít vliv i ostatní parametry, jako je například teplota. V extrémním horku a zimě spálí váš pes více energie, a tu bude muset zase načerpat ze stravy. Také změna v aktivitách vašeho psa, například při zahájení výcvikového režimu, ovlivní množství nebo typ krmiva, kterým byste svého psa měli krmit. Štěně Jack Russell teriéra jí ze stříbné misky.

Protože dospělí psi nepotřebují stejné živiny jako štěňata k růstu, nejlepší krmivo pro vašeho psa je to, které má speciálně upravené složení pro potřeby dospělých psů. Například krmivo Hill's SCIENCE PLAN pro dospělé psy je speciálně vytvořené k uspokojování potřeb aktivního dospělého psa. Budete-li dospělého psa krmit dále krmivem pro štěňata i poté, co dorostou, může to vést k problémům s nadváhou, neboť krmivo pro štěňata bývá bohaté na živiny podporující růst.

Psi starší 7 let

Často přehlížené období v životě psa je pokročilý věk, který bývá zpravidla vymezen 7. a 12. rokem jeho života. Přestože je váš pes stále plný života a pravděpodobně mu nedělá problém si s vámi hrát a cvičit, můžete si všimnout, že začíná být trochu pomalejší a nevydrží si už hrát tak dlouho jako dřív. Psi se v tomto ohledu neliší od lidí. Stejně jako se s věkem zpomaluje naše životní tempo, zpomaluje se i to jejich, a proto je nezbytné krmit je krmivem, které splňuje jejich potřeby v pokročilém věku. Protože se životní tempo vašeho psa v této fázi života zpomalilo, potřebuje více živin určených k udržování zdravých orgánů, kostí a svalů. Krmivo se složením stvořeným pro potřeby vašeho psa v této fázi života zajistí, že se bude cítit mladý a aktivní. To, že se jejich životní tempo trochu zpomalí ještě neznamená, že se blíží konec jejich života – stále v sobě mají spoustu života a lásky. Jen potřebují stravu, která jim pomůže k tomu, aby se cítili ve formě.

I když jste ještě nezpozorovali, že by váš pes byl pomalejší, jeho tělo stále potřebuje důležité živiny, aby se cítil mladý a aktivní. Poohlédněte se po krmivu jako je Hill's SCIENCE PLAN pro starší psy, které má speciálně navržené složení k tomu, aby čelilo vlivům stárnutí. Volbou správné výživy můžete s přibývajícím věkem svého psa zvýšit jeho aktivitu, míru interakce s vámi a mobilitu.

Pokud si nejste jistí tím, v jaké životní fázi se váš pes nachází, pročtěte si tyto užitečné informace související se stárnutím. Můžete v nich porovnat věk vašeho psa s lidským věkem a lépe porozumět znakům stárnutí, na které si musíte dávat pozor s přibývajícím věkem. Proberte s vaším veterinářem, zda by krmivo Hill's SCIENCE PLAN pro starší psy nebyla ta správná volba pro vašeho psa.

Psí senioři

Psi dosahují seniorského věku zpravidla okolo 11. roku života, ale v závislosti na velikosti a plemenu psa se tento mezník může lišit. Větší psi většinou dosahují seniorského věku dříve než malí psi v důsledku zátěže na jejich tělo způsobené jednoduše tím, že jsou větší. S tím, jak váš pes stárne, se jeho tělo a nutriční potřeby znovu mění. Bude docházet k metabolickým a imunologickým změnám, které si budou vyžadovat změnu stravy vašeho psa. Každý pes je jiný, takže se určitě zeptejte svého veterináře při každoroční kontrole, zda už váš pes dosáhl stáří nebo se mu blíží.

Krmivo pro staré psy má takové složení, které mu pomáhá udržovat bežné tělesné funkce. Metabolismus starých psů se často podstatně zpomaluje, takže staří psi nepotřebují krmivo bohaté na kalorie. U stárnoucích psů se také často objevují problémy s klouby a mobilitou. Proto společnost Hill's vyrábí krmivo se speciálním složením pro mobilitu, které pomáhá posílit kosti a podporuje zdraví kloubů. Pokud máte obavy o zdraví vašeho stárnoucího psa, určitě se o nich pobavte se svým veterinářem, aby vám pomohl vybrat to nejlepší krmivo pro uspokojení potřeb vašeho starého psa.

Uspokojování zvláštních potřeb

Nezapomeňte na to, že nutriční požadavky psa se mohou kdykoliv během jeho života změnit, a to bez ohledu na věk, zejména pokud se stane něco, co bude mít za následek změnu v jeho chuti k jídlu, jako například nedostatek vitaminů nebo minerálních látek nebo nemoc. Pokud vám veterinář doporučí změnit stravu vašeho chlupáče, dbejte na dodržování jeho pokynů a vždy pamatujte, že byste měli přecházet z jednoho krmiva na druhé pozvolně, abyste předešli zažívacím problémům.

Výběr psího krmiva pro každou životní fázi

Nezapomeňte, že kromě krmiva by váš pes měl mít neustále k dispozici čerstvou čistou vodu.

Ještě jedna stručná poznámka o stravě bohaté na živiny pro vašeho pejska. Protože máte svého čtyřnohého parťáka rádi, často ho začnete rozmazlovat odměnami a pamlsky. Jen při tom nezapomeňte, že když cvičíte pejska, měli byste mu dávat zdravé odměny. Odměny by neměly tvořit více než pět procent celkové stravy vašeho psa.

Rozhodnout se, čím byste měli krmit vašeho psa, by nemělo být tak těžké. Pokud potřebujete pomoci při rozhodování mezi mnoha dostupnými možnostmi, nejdřív je zredukujte na věkovou skupinu vašeho psa. Následně se pobavte se svým veterinářem o nutričních potřebách vašeho pejska, které byste měli brát v potaz. Veterinář při tom uváží plemeno vašeho psa, jeho velikost a výdej energie a pomůže vám vybrat to pravé krmivo. Zamyslete se nad výživou řady krmiv Hill's SCIENCE PLAN, jejíž produkty pokrývají všechny životní fáze vašeho psa a budou se vyvíjet s vaším psem postupně při dosažení každého milníku jeho vývoje.

O autorovi

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila je milovnice domácí mazlíčků, která věří v sílu slov a v to, že chytré sdělení může poučit a dokonce i změnit vědomí čtenářů, kterým je určeno. Na její texty lze narazit všude možně na internetu a v tištěných médiích. Najdete ji na Twitteru, kam přispívá jako @ReinventingErin, a více se o ní dozvíte na jejích internetových stránkách http://erinollila.com.

 

Související články

Související produkty