Nutriční potřeby u psů od štěněte až po psího seniora

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když jste si poprvé pořídili psa, jistě jste strávili spoustu času hledáním informací a diskuzemi s veterinářem o tom, jaké má pes nutriční potřeby, a teprve poté jste se rozhodli, čím ho budete krmit. Nejspíš víte, že se se svým mazlíčkem nikdy nemáte dělit o zbytky ze stolu, ale víte také, že se nutriční potřeby vašeho psa mění s jeho přibývajícím věkem? Složení krmiva se v každé životní fázi bude vyvíjet společně s vaším psem, ale je důležité, abyste pochopili, co váš chlupáč potřebuje: od štěněte až po pokročilý věk.

Jaké mají psi nutriční požadavky?

Živiny jsou látky, které naši mazlíčci vstřebávají z krmiva a slouží jako zdroj energie. Psi si moc rádi hrají se svými páníčky a k tomu potřebují energii. Živiny jsou nepostradatelné pro zdravý růst zvířete a mohou být vnímány jako nástroje pro udržování optimálního zdraví vašeho psa. Stejně jako vaše auto potřebuje palivo (a také údržbu), aby mohlo fungovat, potřebuje i váš pes krmivo, aby mohl vesele běhat.

Stravu vašeho psa by měly tvořit různé druhy živin: bílkoviny, tuky, sacharidy, vitaminy, minerální látky a voda. Výběr vyváženého krmiva, které obsahuje všechno tyto živiny, je zásadní pro to, aby mladí psi mohli růst a starší zůstali zdraví.

Novorozená štěňata

Od narození psa po několik týdnů po porodu pochází veškeré jeho živiny z mléka jeho matky. Pokud je však psí máma nemocná nebo jsou šteňátka osiřelá, bude jim muset být podávána náhražka v podobě kupovaného mléka. Váš veterinář vás může poučit o tom, jak si vybrat vhodnou náhražku psího mléka, a také o tom, jak krmit čerstvě narozená štěňata, která nedostávají mléko od své matky.

Nakonec přestanou sát mateřské mléko – či přijímat náhradní tekutiny – a začnou se živit pevnou stravou. Začít s odstavováním štěňat od mateřského mléka můžete tak, že matku vždy na krátkou dobu od štěňat odloučíte. Když jsou štěňata bez matky, nabídněte jim krmivo v misce. Postupně prodlužujte dobu, po kterou mají štěňata přístup ke krmivu. Povzbuzujte je k jeho konzumaci, ale krmivo jim nenuťte.

Mladá štěňata

Jakmile štěňata odstavíte, budou přijímat všechny živiny už jen ze psího krmiva, takže vyberte takové, které je nejen chutné, ale především zdravé. Štěňata přijímají i vydávají spoustu energie, proto nutriční požadavky mladého psa obsahují zvýšené množství bílkovin, které mu zajistí zdravý růst. Štěňata také mohou zpočátku potřebovat tři až čtyři menší porce krmiva denně a poté je možné pomalu přejít na dvě větší porce denně. Pobavte se s veterinářem o nejlepším režimu krmení vašich štěňat, abyste se ujistili, že dostávají adekvátní množství živin denně.

Očekávejte, že si štěňata s krmením budou chtít nejprve hrát. Přestože krmení může začít jako hra, štěňátkům začne krmivo chutnat a budou se těšit na všechny chutě a radost ze žvýkání. Abyste jim pomohli se žvýkáním, není špatný nápad suché krmivo lehce namočit.

Štěně Jack Russell teriéra žere ze stříbrné misky.

Dospělí psi


Většina psů dospívá kolem jednoho roku věku, proto je v této fázi důležité  přejít na krmivo pro dospělé psy. Typ krmiva dospělého psa závisí na jeho velikosti a na tom, jak je aktivní. Pokud máte jakékoliv otázky ohledně toho, jak moc byste měli krmit svého psa, nejlepší bude, když se zeptáte vašeho veterináře, ale nikdy svého chlupáče nepřekrmujte. V tuto životní fázi potřebují psi výživu k tomu, aby si udrželi formu. Extrémně aktivní zvíře bude mít tudíž jiné nutriční potřeby než méně aktivní pejsek, který vám raději poléhává na klíně. Velký pes rovněž potřebuje spořádat více krmiva než malá plemena.  Jakmile vyberete typ krmiva, které je pro vašeho psa nejlepší,  pamatujte také na to, že na stravu vašeho psa budou mít vliv i další parametry, jako je například teplota. V extrémním horku a zimě spálí váš pes více energie, a tu bude muset zase načerpat ze stravy. Také změna v aktivitách vašeho psa, například při zahájení výcvikového režimu, ovlivní množství nebo typ krmiva, kterým byste svého psa měli krmit.

Protože dospělí psi nepotřebují stejné živiny jako štěňata k růstu, nejlepší krmivo pro vašeho psa je to, které má speciálně upravené složení pro potřeby dospělých psů. Například výrobky z řady Hill's Science Diet jsou specificky navrženy tak, aby splňovaly potřeby aktivních dospělých psů. Budete-li dospělého psa krmit dále krmivem pro štěňata poté, co vyroste, může to vést k problémům s nadváhou, neboť krmivo pro štěňata bývá bohaté na živiny podporující růst.

Psi starší 7 let

Často přehlížené období v životě psa je pokročilý věk, který bývá zpravidla vymezen 7. a 12. rokem jeho života. Přestože je váš pes stále plný života a pravděpodobně mu nedělá problém si s vámi hrát a cvičit, můžete si všimnout, že začíná být trochu pomalejší a nevydrží si už hrát tak dlouho jako dřív. Psi se v tomto ohledu neliší od lidí. Stejně jako se s věkem zpomaluje naše životní tempo, zpomaluje se i to jejich, a proto je nezbytné krmit je krmivem, které splňuje jejich potřeby v pokročilém věku. Protože se životní tempo vašeho psa v této fázi života zpomalilo, potřebuje více živin určených k udržování zdravých orgánů, kostí a svalů. Krmivo se složením navrženým pro potřeby psa v tomto věku zajistí, že se pes bude cítit mladý a aktivní. 

I když jste ještě nezpozorovali, že by váš pes byl pomalejší, jeho tělo stále potřebuje důležité živiny, aby se cítil mladý a aktivní. Zvažte krmiva jako Hill's Science Diet Mature Dog foods, která jsou speciálně navržena tak, aby psům pomohla se každé ráno snáze nastartovat. Volbou správné výživy můžete s přibývajícím věkem svého psa zvýšit jeho aktivitu, míru interakce s vámi a mobilitu.

Pokud si nejste jistí tím, v jaké životní fázi se váš pes nachází, pročtěte si tyto užitečné informace související se stárnutím. Můžete v nich porovnat věk vašeho psa s lidským věkem a lépe porozumět známkám stárnutí, na které si musíte dávat pozor s přibývajícím věkem.

Psí senioři

Psi dosahují seniorského věku zpravidla okolo 11. roku života, ale v závislosti na velikosti a plemenu psa se tento mezník může lišit. Větší psi většinou dosahují seniorského věku dříve než malí psi v důsledku zátěže na jejich tělo způsobené jednoduše tím, že jsou větší. Jak váš pes postupně stárne, jeho tělo a nutriční potřeby se znovu mění. Bude docházet k metabolickým a imunologickým změnám, které si budou vyžadovat změnu stravy vašeho psa. Každý pes je jiný, proto se určitě zeptejte svého veterináře při každoroční kontrole, zda už váš pes dosáhl stáří nebo se k němu blíží.

Krmivo pro staré psy má takové složení, které mu pomáhá udržovat bežné tělesné funkce. Metabolismus starších psů se často výrazně zpomaluje, takže starší psi už nepotřebují krmivo bohaté na kalorie. Kromě toho Hill's nabízí krmiva, která jsou speciálně navržena tak, aby u psů podpořila pohyblivost, což může být u starších jedinců problématické. Pokud máte obavy o zdraví vašeho stárnoucího psa, určitě je proberte se svým veterinářem, který vám pomůže vybrat správné krmivo pro uspokojení potřeb vašeho psího seniora.

Zvláštní potřeby

Mějte na paměti, že nutriční potřeby se u psů mohou kdykoliv změnit a to nehledě na věk. Pokud vám veterinář doporučí změnit stravu vašeho chlupáče, dbejte na dodržování jeho pokynů a vždy pamatujte, že byste měli přecházet z jednoho krmiva na druhé postupně, abyste předešli zažívacím potížím.

Výběr psího krmiva pro každou životní fázi

Nezapomeňte, že kromě krmiva by váš pes měl mít neustále k dispozici čerstvou čistou vodu.

Ještě jedna stručná poznámka o stravě bohaté na živiny pro vašeho pejska. Protože máte svého čtyřnohého parťáka rádi, často ho začnete rozmazlovat odměnami a pamlsky. Jen při tom nezapomeňte, že když cvičíte pejska, měli byste mu dávat zdravé pamlsky. Pamlsky by neměly tvořit více než deset procent celkové stravy vašeho psa.

Rozhodnout se, čím byste měli krmit vašeho psa, by nemělo být tak těžké. Pokud potřebujete pomoci při rozhodování mezi mnoha dostupnými možnostmi, nejdřív je zredukujte na věkovou skupinu vašeho psa. Následně se pobavte se svým veterinářem o nutričních potřebách vašeho pejska, které byste měli brát v potaz. Veterinář při tom uváží plemeno vašeho psa, jeho velikost a výdej energie a pomůže vám vybrat to pravé krmivo.

O autorovi

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila je milovnice domácí mazlíčků, která věří v sílu slov a v to, že chytré sdělení může poučit a dokonce i změnit vědomí čtenářů, kterým je určeno. Na její texty lze narazit všude možně na internetu a v tištěných médiích. Najdete ji na Twitteru, kam přispívá jako @ReinventingErin, a více se o ní dozvíte na jejích internetových stránkách http://erinollila.com.

 

Související produkty