Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Chování vašeho chlupáče je velmi výmluvné. Přestože možná nehovoříte plynně psí řečí, musíte se naučit, jak interpretovat psí chování. Některé druhy chování jsou normální (i když nám mohou připadat zvláštní nebo nechutné), zatímco jiné nám naznačují, že se pes necítí dobře ať už fyzicky nebo psychicky. Náhlé změny chování jsou obvykle také známkou toho, že něco není v pořádku. Pokud vám dělá starosti cokoliv, co váš pes provádí, obraťte se na svého veterináře, který vás může v případě potřeby odkázat na kvalifikovaného odborníka na chování zvířat nebo cvičitele.
1. Rafání a kousání
Štěňata prozkoumávají svět pomocí tlamičky (z velké části stejně jako malé děti, které si nemohou pomoci a vše nové si dávají do pusy) a toto zkoumání zahrnuje také lidské končetiny. Dokud tráví štěňata čas se svými sourozenci ze stejného vrhu, vzájemně se rafají a okusují, když si spolu hrají, což je zásadní, aby se naučila ovládat sílu stisku. Zároveň to ale posiluje jejich představu, že kousání je vhodný způsob, jak interagovat s ostatními.
Vzhledem k tomu, že jejich zoubky jsou ostré jako jehly, obvykle na kousnutí okamžitě zareagujeme a štěně si to vykládá jako skvělou zábavu. Také se naučí, že je to velmi efektivní způsob, jak si zajistit naši pozornost.
Štěňata také okusují a žvýkají věci v době, kdy jim rostou zuby, protože to představuje úlevu pro jejich svědící a zanícené dásně.
Pokud vás vaše štěně kouše pravidelně, je důležité se na to zaměřit ještě před tím, než se z tohoto zvyku postupem času stane problematičtější psí chování.
2. Točení se v kruhu a honění vlastního ocásku
Jak štěňata rostou, někdy objeví svůj vlastní ocásek a snaží se ho chytit nebo jej okusují. Vzhledem k tomu, že u toho vypadají opravdu bláznivě, často máme chuť se tomu smát. Tím ale někdy bezděky toto chování posílíme a štěně se mu bude věnovat častěji, zvláště pokud si chce získat naši pozornost.
U některých psů se ale točení v kruhu nebo honění vlastního ocasu může změnit v nutkavé chování, zvláště v situaci, kdy se cítí úzkostně či frustrovaně. Jedná se o závažnou poruchu chování, která vyžaduje zásah zvěrolékaře a bohužel se vyskytuje častěji u některých plemen psů, jako např. bulteriéři.
3. Hrabání
Psi hrabou v zemi z různých důvodů: hledají tvory žijící pod zemí, jako jsou krtci a hmyz, chtějí si vyhrabat chladné místo, kam si lehnout, snaží se ukrýt něco, co je pro ně důležité, nebo cítí potřebu uniknout z ohrazeného místa (buď proto, že hledají rozptýlení nebo je pocit osamění stresuje). Někteří psi ale "hrabou" také uvnitř v domě. Všimli jste si někdy, že váš pes škrábe deky nebo pohovku, aby si vytvořil ideální místo, kam si lehnout? K tomuto chování dochází nejčastěji v noci a během odpočinku a je zcela normální. Je to stejné, jako když si člověk před spaním natřásá polštář nebo deku.
Pokud je u vás psí hrabání problematické, kontaktujte kvalifikovaného cvičitele, který vám pomůže problém vyřešit.
4. Konzumace výkalů
Psi pojídají výkaly z mnoha důvodů:
- Zvědavost - zkoumají nové věci
- Průzkum prostředí - pamatujte na to, že psi prozkoumávají okolní prostředí prostřednictvím své tlamy
- Nuda - zvláště štěňata mají velkou motivaci nějak se zapojit do okolního prostředí a když jsou v nezajímavém prostředí, výkaly mohou být jediná věc, se kterou se dá interagovat.
- Hlad - psi se přirozeně zajímají o odpadky a zatímco nám mohou připadat kočičí výkaly a ptačí trus zvláště nechutné, pro psy obsahují určité živiny
- Úzkost - když si přítomnost výkalů spojují s trestem a snaží se „skrýt důkazy“.
Konzumace výkalů může být také způsobena nedostatkem výživných látek. Ujistěte se, že svému psovi podáváte vyvážené krmivo a kontaktujte svého veterináře, zvláště v případě, že pes zároveň hubne.
5. Zrychlené dýchání
Psi mají málo potních žláz (nacházejí se převážně v tlapách) a proto se ochlazují hlavně prostřednictvím rychlého dýchání. Při zrychleném dýchání se teplo dostává ven pusou díky odpařování tepla z jazyka.
Na zrychlené dýchání je ale potřeba dát si pozor, protože může být také příznakem bolesti, stresu, úzkosti nebo jiných zdravotních potíží. Pokud si všimnete, že váš pes rychle dýchá, i když není nijak zvlášť horko, podívejte se, co dalšího se děje v okolním prostředí a v případě nutnosti vyhledejte veterináře.
6. Sedání si páníčkovi na nohy nebo mezi jeho nohy
Toto chování se často zaměňuje za majetnické chování, ale je spíše výrazem úzkosti nebo stresu. Váš pes se chce cítit bezpečně, proto si sedá blízko vás. Někteří cvičitelé podporují páníčky, aby svého psa naučili také povel „doprostřed“, kdy si pes sedne nebo lehne mezi vaše nohy právě z tohoto důvodu.
7. Tření zadkem o podlahu
Toto chování může působit vtipně (nebo i trochu nechutně), ale vždy znamená, že vašeho psa v okolí řitního otvoru něco dráždí. Je možné, že jeho anální žlázky jsou plné a je potřeba je vyprázdnit, nebo že ho svědí kůže kolem řitního otvoru. Pokud se jeho anální žlázky plní příliš rychle nebo se nevyprazdňují normálním způsobem při stolici, proberte se svým veterinářem změnu stravy. Je možné, že váš pes bude potřebovat více vlákniny ve stravě nebo speciální dietu na omezení alergie.
Dalším důvodem, který může způsobovat podráždění v této oblasti a následné tření zadkem o podlahu, je pozření věcí jako tráva nebo chlupy, které se mohou v řitním otvoru zachytit.
8. Močení v domě
Pokud je váš pes vychován k čistotě, může vás překvapit, když ho uvidíte močit doma nebo najdete důkaz takového chování. Změny v psím chování vždy mají nějaký důvod, i když nemusí být hned zřejmý. Se psem, který je vychovaný k čistotě a najednou začne močit doma, je potřeba zajít k veterináři, protože toto chování může být způsobeno zdravotními obtížemi, jako jsou zánět močových cest a endokrinní onemocnění. Úzkost a kognitivní dysfunkce také mohou být důvodem, proč jinak vychovaný pes začne močit doma.
Pokud se váš pes nikdy úplně nenaučil čistotě, je to věc, kterou je třeba řešit s kvalifikovaným odborníkem na chování zvířat.
9. Zívání
Přestože si můžete myslet, že váš pes si potřebuje odpočinout, psí zívání vždy neznamená únavu. Zívání může být také známkou úzkosti, strachu nebo stresu. Pokud se vám zdá, že váš pes zívá častěji v přítomnosti nového člověka či nové situace nebo v novém prostředí, promyslete si, jak mu pomoci cítit se uvolněněji, například díky pamlskům, hračkám nebo bezpečnému útočišti jako je bedýnka.
Rozpoznání a správný výklad celé řady různých druhů psího chování nám může pomoci lépe pochopit naše psí společníky, čímž se nejen zlepší naše vzájemné vztahy, ale také můžeme lépe poznat, když se náš pes necítí dobře, ať už fyzicky, psychicky nebo emocionálně, a na základě toho mu poskytnout pomoc, kterou potřebuje.