Pes se šátkem na hlavě venku

Co je onemocnění ledvin u psů?

Chronické onemocnění ledvin je definováno jako jakákoliv abnormalita na jedné nebo obou ledvinách, která je přítomná po několik měsíců. Toto onemocnění postihuje asi každého desátého psa.1

Ledviny jsou u psa naprosto zásadní, neboť odstraňují odpadní látky z krevního oběhu a udržují v těle rovnováhu tekutin a minerálních látek. Pokud ale ledviny nejsou schopny odvádět svou práci, může to pro vašeho psa představovat život ohrožující situaci.

Pes si hraje venku s páníčkem

Co přispívá k onemocnění ledvin u psů?

Existují dvě hlavní kategorie onemocnění ledvin u psů: akutní a chronická onemocnění. Projevy akutního onemocnění ledvin obvykle přetrvávají po dobu jednoho týdne nebo měsíce, zatímco chronické onemocnění ledvin je definováno jako poškození ledvin, které trvá alespoň tři měsíce. Běžné příčiny onemocnění ledvin a jeho progrese:

ikona psa a hodin

Věk

Riziko výskytu onemocnění ledvin se u psů zvyšuje s věkem.1

 

Ikona stravy

Strava

Některá psí krmiva s vysokým obsahem fosforu, sodíku a bílkovin mohou progresi této choroby urychlit.

 

ikona genu

Genetika

Některá plemena jsou náchylnější k určitým onemocněním ledvin.

ikona vývěsky

Nemoc

Jiné nemoci a zdravotní potíže mohou přispívat ke zhoršení chronického onemocnění ledvin u psů.

 

ikona hydratace

Dehydratace

Veškeré potíže vedoucí k dehydrataci (tj. zvracení, průjem, šok) mohou zhoršit fungování ledvin a přispět tak k progresi chronického onemocnění ledvin.

 

Starší pes si položil hlavu do klína

Včasná detekce selhání ledvin u vašeho psa

Projevy závažného onemocnění se objeví až poté, co dojde ke ztrátě 75 % funkce ledvin1, proto čím dříve se onemocnění ledvin diagnostikuje, tím více času zůstane na řešení prvotní příčiny onemocnění nebo zpomalení jeho progrese. Toto onemocnění je progresivní a nezvratné, ale váš veterinář vám může poskytnout dlouhodobou péči a vysvětlit vám, jak u starších psů sledovat jeho příznaky.

Jaké jsou projevy a příznaky onemocnění ledvin u psů?

Příznaky ledvinových onemocnění v rané fázi nejsou viditelné. Při stanovení diagnózy už byla nemoc přítomna v těle po nějakou dobu, ale je možné zpomalit její progresi díky speciálnímu psímu krmivu na nemocné ledviny, které doporučují veterináři. Projevy a příznaky ledvinových onemocnění v pozdní fázi jsou často podobné, ale pro páníčky mnohem lépe viditelné.

Projevy onemocnění ledvin

 • Větší žízeň 
 • Časté močení nebo jeho absence
 • Omezená chuť k jídlu
 • Úbytek na váze
 • Zápach z úst nebo bolest v ústech
 • Únava nebo slabost
 • Zvracení a průjem
 • Zácpa
Pes dostává jídlo v misce

Strava pro psy s onemocněním ledvin

Pokud váš pes trpí ledvinovými potížemi, správná strava může mít pozitivní dopad na jeho kvalitu života a případně mu může život i prodloužit. Speciálně navržená strava pro psy s onemocněním ledvin pro něj může být prospěšná, protože obsahuje méně bílkovin a fosforu než jiná krmiva. Omezené množství fosforu může zpomalit progresi ledvinových onemocnění a menší množství vysoce kvalitních bílkovin může zmírnit závažnost příznaků a přispět k obnovení normální acidobazické hladiny.

Vyživujte střevní mikrobiom vašeho zvířete

Nové důkazy potvrdily, že existuje vazba mezi zdravými střevy a zdravými ledvinami.2 Strava obsahující ingredience, u nichž bylo prokázáno, že vyživují střevní mikrobiom, může pomoci omezit objem odpadních látek, které mohou poškozovat ledviny.

Je dobré používat pro psy s onemocněním ledvin potravinové droždí?

Tento přístup si sice získal na internetu určitou popularitu, ale droždí má relativně vysoký obsah fosforu, což může být pro psy s chronickým onemocněním ledvin problematické. Podobně mnohé internetové stránky nyní doporučují podávat psům s onemocněním ledvin syrovou stravu, ale už neuvádějí, že je potřeba vzít v potaz celou řadu faktorů, jako riziko kontaminace, zajištění všech nezbytných živin a celkové náklady. Když se rozhodujete mezi různými možnostmi stravy pro psa s onemocněním ledvin, ideální je požádat o konkrétní doporučení svého veterináře.

Související výrobky pro psy s onemocněním ledvin

Centrum péče Hill’s Pet

Navštivte centrum péče Hill’s Pet pro bližší informace a články o tom, jak zajistit svému psovi pevné zdraví.

 • Fakta o onemocnění ledvin u psů

  Dogs running Zjistěte více o varovných signálech, symptomech a léčbě onemocnění ledvin a ledvinové infekce u psů a poznejte, jaký to může mít vliv na vaše zvíře.
 • 8 běžných zdravotních problémů u psích seniorů

  Přečtěte si o nejčastějších zdravotních potížích u psích seniorů, jako je ztráta zraku a sluchu, problémy s klouby a demence, a také jaké jsou možnosti léčby.
 • Krev v psí moči: Co byste měli udělat?

  Zjistěte podrobnosti o výskytu krve v moči vašeho psa, zda jde o vážný zdravotní problém, jaké jsou běžné příčiny potíží s močením a jak je veterinář může léčit.
 • Je bezpečné dávat psovi či kočce ovoce?

  Přečtěte si, které ovoce je pro vašeho psa nebo kočku bezpečné a které je naopak jedovaté. U druhů ovoce, které jsou pro zvířata bezpečné, se dočtete, kolik jim ho můžete podávat.

Reference:
1Brown SA. Poruchy fungování ledvin u malých zvířat. Merckova veterinární příručka, internetová stránka. 2013 [https://www.msdvetmanual.com/urinary-system/noninfectious-diseases-of-the-urinary-system-in-small-animals/renal-dysfunction-in-small-animals]

2Zpráva o klinických důkazech Hill’s: Výživa střevního mikrobiomu napomáhá zdraví ledvin u koček a psů trpících chronickým onemocněním ledvin. 2023