Chronická onemocnění ledvin u koček

Kočka sedí na parapetu a nakukuje za záclonou

Co jsou ledvinová onemocnění u koček?

Chronické onemocnění ledvin je definováno jako jakákoliv abnormalita na jedné nebo obou ledvinách, která je přítomná po několik měsíců. Je to běžné onemocnění, které postihuje přibližně každou třetí kočku.1

Ledviny hrají u koček klíčovou úlohu, neboť odstraňují metabolický odpad z krevního oběhu, regulují rovnováhu tekutin a elektrolytů, produkují či aktivují důležité hormony a pomáhají kontrolovat krevní tlak. Když nejsou ledviny u kočky schopny správně vykonávat svou funkci, chronické onemocnění ledvin může být případně až život ohrožující.

Kočka se dívá spolu s páníčkem z okna

Co přispívá k onemocnění ledvin u koček?

Příčina chronického onemocnění ledvin u koček je často neznámá, nicméně existuje několik faktorů, které mohou u vaší kočky zvýšit riziko výskytu tohoto onemocnění a jeho progrese.

ikona psa a hodin

Věk

Riziko výskytu onemocnění ledvin se u koček zvyšuje s věkem.2

Ikona stravy

Strava

Krmiva bohatá na fosfor mohou u koček urychlit vývoj chronického onemocnění ledvin.

ikona genu

Genetika

Riziko výskytu chronického onemocnění ledvin může být vyšší u některých plemen (např. perská kočka).

ikona vývěsky

Nemoc

Jiné nemoci a zdravotní potíže mohou přispívat k zhoršení chronického onemocnění ledvin u koček.

ikona hydratace

Dehydratace

Veškeré potíže vedoucí k dehydrataci (tj. zvracení, průjem, šok) mohou zhoršit fungování ledvin a přispět tak k progresi chronického onemocnění ledvin.

 

Starší pes si položil hlavu do klína

Včasná detekce selhání ledvin u vaší kočky

Chronické onemocnění ledvin je důležité odhalit ještě předtím, než budou jeho příznaky nepřehlédnutelné, protože tyto příznaky se obvykle objeví až poté, co dojde ke ztrátě 75 % funkce ledvin.2 Po 7 letech věku se riziko výskytu onemocnění ledvin u koček zvyšuje, proto během pravidelných kontrol u veterináře požádejte také o tento screening. Toto onemocnění je progresivní a nezvratné, ale váš veterinář vám může poskytnout dlouhodobou péči a vysvětlit vám, jak u starších koček sledovat příznaky.

Jaké jsou projevy a příznaky onemocnění ledvin u koček?

Příznaky ledvinových onemocnění v rané fázi nejsou viditelné. Při stanovení diagnózy už byla nemoc přítomna v těle po nějakou dobu, ale je možné zpomalit její progresi díky speciálnímu kočičímu krmivu na nemocné ledviny, které doporučují veterináři. Projevy a příznaky ledvinových onemocnění v pozdní fázi jsou často podobné, ale pro páníčky mnohem lépe viditelné.

Projevy

  • Větší žízeň
  • Omezená chuť k jídlu
  • Větší objem moči
  • Úbytek na váze
  • Zápach z úst nebo bolest v ústech
  • Únava nebo slabost
  • Zvracení a průjem
  • Zácpa
Kočka na zadních nohách dostává krmivo v misce

Strava pro kočky s onemocněním ledvin

Pokud vaše kočka trpí onemocněním ledvin, správná strava může mít na její život pozitivní vliv. Speciálně navržená, klinicky testovaná strava obsahující omezené množství fosforu, snadno stravitelné bílkoviny a zvýšené množství Omega-3 mastných kyselin z rybího tuku, u níž bylo prokázáno, že zvyšuje kvalitu a délku života u koček s chronickým onemocněním ledvin, ve srovnání s jedinci, kteří dostávali běžné krmivo. Chuť k jídlu se u kočky s chronickým onemocněním ledvin může v průběhu času měnit, proto když jí nabídnete různé varianty (suché, stews) a příchutě vhodného krmiva, které vám doporučil veterinář, může to být velmi užitečné. Když budete zavádět jakékoliv změny ve stravování, je důležité činit tak postupně, protože některé kočky si na nové krmivo zvykají několik týdnů nebo i déle.

Vyživujte střevní mikrobiom vašeho zvířete

Nové důkazy potvrdily, že existuje vazba mezi zdravými střevy a zdravými ledvinami.3 Strava obsahující ingredience, u nichž bylo prokázáno, že vyživují střevní mikrobiom, může pomoci omezit objem odpadních látek, které mohou poškozovat ledviny.

Je dobré kočky s onemocněním ledvin krmit domácí stravou?

Tento přístup si sice na internetu získal určitou popularitu, ale domácí strava (nebo syrová strava) pro kočky s onemocněním ledvin vyžaduje, abyste vzali v potaz různé faktory, včetně rizika kontaminace, vyvážení živin a celkových nákladů. Když se rozhodujete mezi různými možnostmi stravy pro kočku s onemocněním ledvin, ideální je požádat o konkrétní doporučení svého veterináře.

Související výrobky pro kočky s onemocněním ledvin

Centrum péče Hill’s Pet

Navštivte Centrum péče Hill’s Pet pro bližší informace a články o tom, jak zajistit své kočce pevné zdraví.

Reference:
1Lulich JP, Osborne CA, O’Brien TD, Polzin DJ. Selhání ledvin u koček: otázky, odpovědi, otázky. Compend Contin Educ Pract Vet. 1992;14(2):127–153.

2Brown SA. Poruchy fungování ledvin u malých zvířat. Merckova veterinární příručka, internetová stránka. 2013 [https://www.msdvetmanual.com/urinary-system/noninfectious-diseases-of-the-urinary-system-in-small-animals/renal-dysfunction-in-small-animals]

3Zpráva o klinických důkazech Hill’s: Výživa střevního mikrobiomu napomáhá zdraví ledvin u koček a psů trpících chronickým onemocněním ledvin. 2023