Má Váš pes nadváhu? Neberte to na lehkou váhu

 

Věděli jste, že jedno ze tří domácích zvířat ve Velké Británii trpí nadváhou nebo obezitou?* Mnozí z nás si neuvědomují, že náš pes má nadváhu, protože přibírání se snadno přehlédne, jelikož často probíhá postupně v průběhu času. Přestože se to děje přímo před Vámi, několik deka tady a tam nemusí být hned vidět. Nicméně mohou opravdu přispět k některým vážným zdravotním problémům.

Proč je nadváha problém

 

Ačkoliv jste si všimli, že Váš pes nese pár deka navíc, možná ani nevíte, nakolik to může ovlivnit jeho zdraví. Již 20% nadváha může výrazně zvýšit riziko, že u Vašeho psa vzniknou vážné zdravotní potíže, jako je diabetes mellitus, osteoartritida, močové kameny nebo srdeční onemocnění.

Navíc, zvýšená hmotnost má dopad nejen na celkovou pohodu a kvalitu života Vašeho psa, ale může také významně zkrátit délku jeho života v porovnání se zvířetem s ideální hmotností.

 

Má můj pes nadváhu?

 

 

Váš pes může vypadat stejně dobře jako vy, ale jeho ideální váha se liší podle velikosti a plemene. Váš veterinář Vám dokáže říci, jaká je ideální hmotnost Vašeho psa. Mezi kontrolami si můžete sami ověřit, zda si Váš pes uchovává zdravou hmotnost. Položte mu ruku bok a pokud jeho žebra nahmatáte jen obtížně nebo vůbec, má pravděpodobně nadváhu.

Zde jsou některé další příznaky obezity, které můžete zaznamenat:

 • Zřejmý nárůst v oblasti boků
 • Obojek potřebuje uvolnit
 • Potíže při chůzi
 • Pomalé pohyby
 • Zkrácený dech
 • Špatná nálada
 • Delší spánek než obvykle

 

Co způsobuje zvýšení tělesné hmotnosti u psů?

 

Zvýšení tělesné hmotnosti je výsledkem zvýšení objemu tělesného tuku. To je obvykle způsobeno tím, že zvíře příliš mnoho žere, zejména v kombinaci s nedostatkem cvičení. Ale mohou existovat také další přispívající faktory.

 

Věk

Starší psi jsou méně aktivní, mají méně energie a potřebují méně kalorií. Proto je pro jejich hmotnost a celkové zdraví nezbytná výživa určená pro jejich věkovou kategorii.

Plemeno

U některých plemen psů je více pravděpodobné, že přiberou.

Kastrace

Klinické studie ukázaly, že základní metabolismus kastrovaných psů je nižší a že potřebují méně kalorií

Zdravotní problémy

Velmi příležitostně je přírůstek hmotnosti spojen s poruchou, která může vyžadovat zvláštní léčbu

Překrmování

Psi s neomezeným přístupem ke krmivu pochopitelně žerou víc, než potřebují — a sem patří i zbytky ze stolu, které jim dávají členové rodiny

Přejídání

Mnohá komerční krmiva jsou plná soli a tuku, což může zlepšit jejich chuť a způsobit, že se Váš pes bude chtít přecpat

 

Cvičení se psem

 

Stejně jako krmení Vašeho psa správnou potravou, pomůže mu v procesu zdravého hubnutí i podpora pravidelného cvičení. Zde je několik tipů na cvičení, která můžete provádět společně se svým psem.

 

Procházka s přestávkami na cvičení

 

Vezměte svého psa na procházku na vodítku. Procházku spojte s přestávkami na běhání, cvičení, klusání, což pomůže zvýšit srdeční tep a spálit více kalorií Vám i psovi.

Dřepy se škádlením psa

 

Postavte se s nohami mírně rozkročenými a připravte se na dřep. Při klesání do dřepu poklepejte na psa jeho oblíbenou hračkou. Při zvedání zvedněte ruku s hračkou nad hlavu, čímž přimějete psa, aby za ní vyskočil. Toto cvičení můžete provádět doma i venku.

Psí honěná

 

Stejně jako jste to dělali se svými kamarády jako děti, hrajte si se svým psem na honěnou v místním parku, na dvorku nebo třeba i v domě. Pro oba to bude zábavné cvičení, protože se Vás bude pes snažit chytit.

Volba vhodného krmiva pro psy pro zhubnutí

Potrava, kterou krmíte Vašeho psa, přímo ovlivňuje jeho celkové zdraví a pohodu. Vyvážená výživa je nezbytnou součástí aktivního, zdravého životního stylu. Konzumace příliš velkého množství krmiva, pamlsků nebo lidského jídla může zvýšit přírůstek hmotnosti.

Správná výživa hraje velmi důležitou roli u psa s nadváhou. Zeptejte se svého veterináře na řadu krmiv Hill’s pro udržení hmotnosti, abyste mu pomohli zhubnout a zachovat si zdravý a aktivní život.

*Údaje ve složce. Hill’s Pet Nutrition, Inc.

anchor

Péče o Vašeho mazlíčka

ČLÁNKY A NÁSTROJE

Péče o mazlíčky

 • Péče o zdraví psů

  Prozkoumejte svět péče o zdraví svého psa. Péče o psa od A po Z.
 • Pes | CHOVÁNÍ A VZHLED - hillspet.cz

  Zjistěte, jak poznat osobnost Vašeho psa, v naší sbírce zajímavých článků
 • Psí hry a cvičení

  Objevte nové způsoby, jak podpořit aktivitu svého pejska, zabavit ho a získat jeho pozornost, přízeň i přirozenou aktivitu. Naše články vám poradí, jak na to.
 • Nový majitel psa

  Gratulujeme k novému chlupatému přírůstku do rodiny! Zde na jednom místě najdete články, které vám pomohou s vaší novou rolí a výchovou psa.
 • Výživa a krmení

  Nevíte, čím nakrmit svého psa, jaké pamlsky jsou pro něj vhodné nebo co jaká vyživa je vhodná pro březí či kojící fenu? Tyto články vám dají odpověď.
 • Zajímavosti o psech

  Pálí vás další otázky ze světa psů? Svou odpověď i další zajímavosti můžete najít mezi následujícími články.

 

Vraťte svého zakulaceného psa zpátky do formy

Pokud pozorujete,že se váš pes začal zakulacovat,podívejte se,jaké krmivo mu může zlepšit kondici.

 

Přehled produktů