Má Váš pes ztuhlé klouby?

 

„Ztuhlost kloubů“ je obecný termín pro změny v kloubech způsobené jak normálním, tak abnormálním opotřebením a narušením kloubní chrupavky. Protože bolesti kloubů Vašeho psa přímo ovlivňují jeho mobilitu i schopnost se pohybovat, mohou mít závažný dopad na kvalitu jeho života.

U psů, kteří trpí ztuhlostí kloubů, jsou kloubní chrupavky (tkáň, která tvoří podklad pro spojení mezi kostmi v kloubu) opotřebovávány rychleji, než se stačí obnovovat. Například, když se chrupavka v kyčelním kloubu opotřebuje, mobilita se snižuje a postupně se rozvíjí bolest a postižení. Ačkoli ztuhlé klouby nejsou léčitelné, je možné zlepšit zdraví kloubů Vašeho psa správnou výživou a cvičením.

 

Co způsobuje ztuhlost kloubů?

 

Existuje mnoho důvodů, proč Váš pes pociťuje bolest kloubů související se ztuhlostí kloubů.

 

Věk

Jak psi stárnou, kloubní chrupavka se postupně opotřebovává. Ačkoliv je to mnohem běžnější u starších psů, i mladí psi mohou mít problémy se ztuhlými klouby.

Plemeno

Některá plemena jsou k problémům s klouby náchylnější. Mezi „riziková“ plemena psů patří labradorští retrívři, zlatí retrívři, němečtí ovčáci a rotvajleři.

Nadváha

Vyšší hmotnost znamená větší namáhání kloubů a kloubní chrupavky Vašeho psa, což zvyšuje riziko vzniku artrózy.

Vrozené nebo dědičné defekty

U některých plemen se mohou objevit vrozená nebo dědičná onemocnění, která mohou vést k většímu riziku rozvoje artrózy v pozdějším věku.

Nehody a úrazy

Poranění kloubní chrupavky může vést k pozdějšímu rozvoji pohybových problémů.

 

Jaké jsou příznaky ztuhlých kloubů?

 

 

Pokud zaznamenáte u svého psa některý z následujících varovných znaků bolesti kloubů, může trpět ztuhlými klouby a měli byste zvážit návštěvu veterináře.

  • Ztuhlost, zvláště po odpočinku
  • Nechuť chodit nahoru a dolů po schodech
  • Zaostávání při procházkách nebo brzká únava
  • Když si pes raději lehne, než by seděl nebo stál
  • Skuhrání, vrčení nebo kňučení, když se dotknete jeho kloubů

Klouby a cvičení

 

Nenásilné cvičení je pro Vašeho psa velmi dobré. Nejenže pomůže udržet volný pohyb kloubů, ale také zdravou hmotnost. Tím se zmírní nadměrné namáhání kloubů, což je důležité pro celkové zdraví kloubů.

Důležité je však regulovat množství cvičení, aby pes své klouby nepřetěžoval. Když svého psa necháte na volno bez vodítka, bude šťastně běhat a běhat, dokud bude moci, než mu dojde energie nebo začne cítit klouby. Za to pak může zaplatit bolestí a pokulháváním. Když ho necháte trochu vyběhat a potom ho na chvíli vezmete zpátky na vodítko a pomalu se s ním projdete, zachováte si kontrolu nad cvičením a poskytnete psovi dostatek prostoru na spálení kalorií a zároveň zachováte mobilitu jeho kloubů bez poškození.

Vždy pamatujte, že máte-li obavy o to, zda Váš pes necvičí více, než by pro něj bylo prospěšné, Váš veterinář Vám rád poradí rozumný režim, jak udržet psa v dobré kondici.

 

Změna výživy může pomoci

 

Potrava, kterou Váš pes dostává, také může ovlivnit zdraví jeho kloubů a jeho mobilitu. Vyvážená výživa je nezbytnou součástí aktivního, zdravého životního stylu psů. Máte-li obavy o zdraví kloubů Vašeho psa, poraďte se s veterinářem, jaké krmivo pro něj bude nejlepší.

 

anchor

Zeptejte se svého veterináře na speciální výživu, která je o krok napřed pro spokojený život domácích mazlíčků.

NAJÍT VETERINÁŘE