Zdravé trávení pro psy

Co jsou trávicí potíže u psů?

Trávicí potíže zahrnují všechny situace, které brání psovi správně trávit potravu nebo mění rychlost, jakou potrava prochází trávicím traktem. Neignorujte příznaky! Pokud váš chlupáč vykazuje příznaky trávicích potíží, ihned se poraďte s veterinářem.

Žena ve žluté dece se tulí k malému psovi na pohovce


Poznejte příznaky potíží

Některé známky trávicích obtíží u psa rozpoznáte snadno (a nebude to příliš příjemné). Pokud zaznamenáte některé z následujících příznaků, obraťte se na svého veterináře:

  • Zvracení
  • Průjem nebo řídká stolice
  • Změny v chuti k jídlu
  • Nadýmání
  • Kručení v žaludku
  • Zácpa
  • Náhlá nečinnost nebo deprese
  • Svědící kůže/uši

Co způsobuje u psů trávicí potíže?

K podráždění trávicího traktu může dojít z celé řady důvodů a všechny z nich mohou způsobit, že se váš pes bude cítit mizerně. Zde je několik běžných trávicích potíží postihujících psy.

 

Zlatý retrívr na veterinárním stole vedle veterinářky
  • Akutní gastroenteritida

    Jedná se o nějčastější příčinu „podrážděného žaludku“ u psů. Obvykle se projevuje jako zvracení a průjem, které začnou náhle, ale může se jednat pouze o průjem. Může být způsobena různými věcmi jako např. pozřením něčeho nechutného (všichni víme, že to psi přímo milují), parazity, viry a cizími předměty, a to je jen pár příkladů.

  • Chronická enteropatie nebo zánětlivé onemocnění střev

    Na rozdíl od rychlého náběhu trávicích potíží, který jsme zmiňovali před chvílí, se chronická enteropatie objevuje pozvolna a obvykle přetrvává po dlouhou dobu. Běžnými příznaky jsou průjem a úbytek na váze. Také může být způsobena mnoha různými příčinami jako nežádoucí potravinovou reakcí či genetikou.

  • Zánět tlustého střeva (kolitida)

    Tlusté střevo je součástí trávicí soustavy a když se zanítí, tato nemoc se nazývá kolitida. Projevuje se obvykle velmi typicky a většina psů vykazuje stejné příznaky: vypadají, jako by nutně potřebovali na záchod, ale je to namáhavé a ven téměř nic nevyjde. Jedna z klasických známek zánětu tlustého střeva je čerstvá krev a/nebo slizký hlen ve stolici.

  • Zánět slinivky břišní (pankreatitida)

    Toto onemocnění je u psů závažné a může být dokonce život ohrožující. Běžnými příznaky zánětu slinivky je náhlé zvracení, deprese a nechutenství. Zároveň se jedná o velmi bolestivé onemocnění, proto může být váš pes neklidný nebo se stavět do prohnuté polohy připomínající hru, ve snaze ulevit si od bolesti. Pokud máte obavy, že by váš pes mohl mít zánět slinivky břišní, vemte jej neprodleně k veterináři.

  • Exokrinní pankreatická nedostatečnost

    Tento složitě znějící název popisuje chorobu, u které psům chybí určité enzymy nezbytné pro trávení. Některé z nich vznikají ve slinivce a pokud v těle chybí, potrava prochází trávicím ústrojím, aniž by z ní byl pes využít všechny živiny. Psi trpící tímto onemocněním jsou obvykle neustále hladoví, stále hubnou a vypadají zbídačeně. Vzhledem k tomu, že nejsou schopni správně trávit tuky, může být jejich stolice našedlá. Některé rasy jako německý ovčák jsou tomuto onemocnění náchylnější než jiné rasy. Doplnění chybějících enzymů do potravy obvykle vede k pozitivnímu výsledku.

  • Alergie na krmivo

    Psi mohou z řady důvodů špatně reagovat na určité potraviny a tomu se souborně říká nežádoucí potravinové reakce. Opravdové alergie na krmivo jsou mnohem vzácnější, než si lidé myslí, a obvykle je způsobují bílkoviny v potravinách, jako jsou hovězí a kuřecí maso. Alergie na krmivo mohou způsobit zvracení, průjem a také kožní potíže jako svědění.

  • Zácpa

    Stejně jako u lidí, i u psů zácpa znamená, že vyměšování je obtížné a pes chodí na záchod mnohem méně často. Zácpa může být způsobena řadou různých příčin. Konzumace kostí může vést k tomu, že je stolice tuhá a těžko se vylučuje. Dehydratace nebo pomalé trávení také mohou znamenat, že je stolice vysušená a těžko prochází trávicím traktem.

Jak můžete pomoci?

Pokud máte podezření, že váš pes trpí trávicími potížemi, promluvte si se svým veterinářem o léčbě, která by mu mohla pomoci. Dále můžete svému psovi pomoci tím, že omezíte počet stresových faktorů v okolním prostředí na základě následujících podnětů:

 

Šťastný malý pes na zahradě se nechává hladit

Dodržujte každodenní rutinu

Psi milují předvídatelnost. Když budou předem vědět, kdy se vracíte domů, kdy se podává krmení a kdy je čas na procházku, pomůže to omezit případnou úzkost na minimum.

Jezevčík v červeném postroji

Vybavte se

Na trhu existuje celá řada výrobků, jejichž cílem je pomoci zklidnit vašeho psa. Požádejte svého veterináře o doporučení, jak zmírnit stresovou reakci vašeho psa v náročných situacích.

Pes se dívá z kuchyňské podlahy na misku

Zaměřte se na stravu

Krmiva obsahující snadno stravitelné ingredience mohou zklidnit podrážděné bříško. Poraďte se s veterinářem o změně krmiva a o tom, jak začít nové krmivo podávat, aniž by to ještě víc podráždilo žaludek vašeho psa.

Podívejte se na možnosti

Doporučené výrobky pro psy s trávicími potížemi

Doporučené výrobky na podporu zdravého trávení

Zdroje a tipy

Abyste mohli svému psovi nabídnout tu nejlepší péči na jeho cestě, podívejte se na následující užitečné zdroje od našeho týmu veterinářů.