Trávení

 

 

Co jsou to poruchy trávení u psů?

 

Porucha trávení je jakýkoliv stav, který brání správnému trávení nebo mění rychlost, jakou potrava prochází zažívacím traktem Vašeho psa. Poruchy trávení psů jsou jedním z nejčastějších důvodů pro návštěvu veterináře.

 

 

 

 

Poznejte příznaky potíží

 

 

Některé příznaky poruch trávení lze u Vašeho psa snadno rozpoznat. Pokud Váš pes vykazuje některý z níže uvedených příznaků, kontaktujte svého veterináře:

 • Zvracení
 • Průjem nebo řídká stolice
 • Změna chuti k jídlu
 • Nadýmání
 • Kručení v žaludku
 • Zácpa
 • Náhlá nečinnost nebo deprese

Pamatujte, že někdy zvířata vykazují i jiné příznaky, např. svědění kůže nebo uší.

Co způsobuje poruchy trávení u psů?

 

Poruchy trávení se mohou objevit z různých důvodů a každý z nich může způsobit, že Váš pes nebude cítit dobře. Zde jsou některé z častějších příčin poruch trávení a potíží se žaludkem u psů.

Přecitlivělost na krmivo

 

Potravní přecitlivělost je reakcí na ingredience v krmivu, které organizmus Vašeho psa obtížně tráví. Také se jí říká nežádoucí reakce na potravu, neboli AFT. Tento běžný problém může být způsoben imunitní nebo neimunitní reakcí.

Potravní přecitlivělost je individuálním problémem a i když každý pes je jiný, většina případů potravní přecitlivělosti zahrnuje běžné ingredience, kterým byl Váš pes vystaven dříve, jako je hovězí nebo kuřecí maso, mléčné výrobky nebo pšenice. Pokud má Váš pes pravidelně průjem nebo zvrací zejména hned po nakrmení, může se u něj vyskytovat potravní přecitlivělost.

 

Stres u psů

 

Stejně jako lidé, někteří psi jsou citlivější na změnu než jiní. Existuje mnoho věcí, které psi mohou považovat za stresující. Chronický stres nebo časté záchvaty krátkodobého stresu mohou způsobit řadu negativních reakcí, včetně zažívacích obtíží. Mezi běžné spouštěče stresu u psů patří:

 • Změny v každodenním režimu (poznávání nových lidí, míst nebo věcí, nové miminko, hosté, změny v režimu domácnosti)
 • Hlasité zvuky (například ohňostroj nebo bouřka)
 • Změna prostředí (přestěhování do nového domova nebo cestování na dovolenou)
 • Narušení osobního prostoru (rušení při odpočinku nebo příliš mnoho objímání a líbání)
 • Oddělení od členů rodiny (vznik separační úzkosti)

 

 

 

Jiné příčiny

Zánět a podráždění žaludku Vašeho psa (gastritida)
Zánět tenkého nebo tlustého střeva Vašeho psa (enteritida, kolitida)
Nadměrný růst bakterií ve střevech Vašeho psa
Zánět slinivky břišní Vašeho psa (pankreatitida) nebo nedostatek trávicích enzymů

 

 

Jak můžete pomoci?

 

Za prvé, pokud máte podezření, že Váš pes trpí poruchou trávení, promluvte se svým veterinářem o výživě, která by mu mohla pomoci. Váš veterinář může doporučit i jiné léčebné postupy.

 

Můžete také pomoci svému psovi tím, že přispějete ke snížení množství spouštěčů stresu v jeho prostředí, níže najdete pár tipů.

Dodržujte zaběhlé rituály

 

Psi milují předvídatelnost. Proto pokud vědí, kdy dorazíte domů, kdy dostanou najíst a kdy je čas na procházku, najdou svůj řád a klid.

Socializovat, socializovat, socializovat!

 

Pokud je pes dobře socializovaný, znamená to nejen, že se v životě setkal s mnoha různými lidmi, zvířaty, prostředími, zvuky a situacemi, ale také že má na tyto události dobré vzpomínky. Pokud budou Vaše společné aktivity pro psa příjemným zážitkem, pomohou mu zůstat v klidu.

Accessorise

 

There are various products aimed at reducing stress in dogs — from acupressure jackets or “anxiety vests” to plug-in diffusers, there are a variety of ways to help your dog calm down in anxiety-inducing situations. These products don’t get at the root of an issue, but they can help address the immediate stress or a dog’s response to it.

 

Konfrontujte stres přímo v těle psa!

 

Když stres udeří, může to v těle psa způsobit pořádné pozdvižení. Mozek vytváří chemické látky, které zbytku organismu, včetně zažívací soustavy, signalizují, že došlo ke stresu. Správné krmivo obsahuje zklidňující látky jako mléčné bílkoviny, které mají na vystresované psy zklidňující účinek. Kromě toho v krmivu nalezneme vysoce stravitelné komponenty, které jsou dostatečně šetrné i pro podrážděná bříška. Někdy pomůže jednoduše změnit krmivo - zeptejte se svého veterináře.

anchor

Péče o Vašeho mazlíčka

ČLÁNKY A NÁSTROJE

Péče o mazlíčky