Mapování vývoje vašeho kotěte

Publikováno Jean Marie Bauhaus
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

V prvním roce života kotěte se toho stane hodně. Je těžko uvěřitelné, že to malé, mňoukající koťátko, které se vám vejde do roky, může během pouhých dvanácti měsíců vyrůst v dospělého jedince. Běžný růstový harmonogram kotěte ukazuje, že většina změn, včetně těch nejúžasnějších, nastává v prvních osmi týdnech. Podívejte se na tento časový přehled a zjistěte, kdy očekávat některé významné vývojové milníky na cestě vašeho kotěte k dospělosti.

1-3 týdny: Koťata začínají vidět a slyšet.

Dlouhosrstá kočičí máma spí s tlapkou obtočenou kolem novorozeného kotěte.Koťata se rodí slepá a hluchá a v tomto stavu stráví přibližně jeden týden života. Podle organizace Cats Protection se jim oči a uši začnou otevírat během druhého týdne, nicméně jejich sluch a zrak v této fázi ještě není příliš ostrý. V tomto období je dobré nevystavovat je příliš jasnému světlu a hlasitým zvukům. Modré oči, se kterými se koťata rodí, mohou začít měnit barvu od třetího týdne a v této době se jim také zvednou uši a natočí se směrem vzhůru, což jim otevře celý nový svět plný zvuků.

Koťata začnou slabě mňoukat několik dnů po narození, aby matce naznačila, že mají hlad nebo strach, uvádí organizace Cats Protection. Příst potom začnou obvykle o několik týdnů později. Hlasitější projevy se objeví ve chvíli, kdy koťata začnou chodit, hrát si a prozkoumávat okolí.

3-7 týdnů: Chození, odstavení a používání kočičího záchodku

Kolem tří týdnů věku obvykle koťata začnou podnikat své první nejisté krůčky. Ty jsou zprvu vratké a nestabilní, ale jak se během čtvrtého týdne jejich rovnováha zlepšuje, koťata nabývají sebedůvěry a s nadšením prozkoumávají své okolí. Kolem pátého či šestého týdne, když už má kotě dostatečnou sebedůvěru ohledně své nově získané mobility, se začne projevovat jeho hravá a zvědavá povaha plná energie. Můžete jej nechat pod dohledem prozkoumávat okolí a vystavovat jej novým předmětům, zvukům a vůním. Toto je také vhodná chvíle k zabezpečení domova proti kotěti, pokud jste tak již neučinili.

Během čtvrtého a pátého týdne časového harmonogramu by se měla zlepšit rovnováha vašeho kotěte. V této době je dobré ukázat mu kočičí záchodek, uvádí organizace Cats Protection. Koťata se obvykle učí tím, že pozorují svou matku, takže vše, co musíte udělat, je jim záchodek pouze ukázat. Mějte ale na paměti, že se koťata stále učí a že bude docházet k nehodám.

Pevnou stravu je možné začít koťatům dávat od třetího týdne věku, ale odstavení je postupný proces, který může trvat několik týdnů. Sdružení PFMA (Pet Food Manufacturers’ Association) doporučuje v počáteční fázi odstavení podávat matce i koťatům stejné kompletní krmivo pro koťata, což jim pomůže v přechodu na pevnou stravu. I když ale budou dostávat stejné krmivo, koťatům by se měla na začátku odstavování podávat buď mokrá varianta tohoto krmiva nebo namočené suché krmivo.

V šesti až osmi týdnech už bude proces přechodu na pevnou stravu zakončen a kotě by mělo dostávat výhradně kvalitní krmivo pro koťata. Pokud jde o to, kolik krmiva podávat, sdružení PFMA doporučuje řídit se pokyny výrobce na obalu a vážit krmivo pro koťata na přesné kuchyňské váze. Budete tak mít jistotu, že kotě dostává správnou dávku energie i živin. Většina koťat ráda jí často a po malých dávkách, proto můžete rozdělit denní příděl krmiva na několik menších porcí a podávat je během dne. Každé kotě je ale jedinečné, proto sledujte jeho vývoj a tělesný stav a režim krmení můžete případně přizpůsobit. Pokud máte nějaké obavy, kontaktujte svého veterináře.

8-12 týdnů: Socializace a první očkování

Věděli jste, že koťata mají během vývoje dvě sady chrupu, stejně jako lidé? První, mléčné zuby se začnou prořezávat během druhého týdne věku a kolem osmi týdnů už by vaše kotě mělo mít mléčné zuby všechny. Stálé zuby se začnou objevovat asi ve čtyřech měsících a chrup by měl být kompletní kolem šestého měsíce.

V této době půjde vaše kotě na první veterinární prohlídku. Přibližně v osmi týdnech bude potřebovat první očkování a ve 12 týdnech potom přeočkování. Organizace RSPCA uvádí, že koťata se běžně očkují proti felinnímu herpesviru, kočičímu kalciviru, proti infekční enteritidě koček a viru kočičí leukémie. Váš veterinář vám může poradit, proti jakým dalších chorobám je dobré vaše kotě očkovat.

Toto období je také ideální pro zahájení socializace. Česání, mazlení a hraní si s kotětem nejen podpoří jeho vývoj vybuduje silné vazby s vámi, ale vaše kotě si také zvykne na zvedání a další manipulaci. Organizace RSPCA uvádí, že toto je vhodná chvíle pro představení kotěte dalším lidem a dětem a také dalším zdravým a plně očkovaným kočkám a psům. To jej nejen připraví na přechod do stálého domova, ale také mu to pomůže vyrůst v emocionálně vyrovnanou a vyzrálou dospělou kočku.

Malé strakaté kotě se krčí pod proutěným křeslem.

3-6 měsíců: Připraveno k adopci a vykastrování

Koťata by se neměla oddělovat od matky a ostatních koťat ze stejného vrhu do té doby, než budou plně odstavena a socializována. Koťata se nadále učí správnému chování od své matky až do desátého týdne věku. Aby dostalo každé kotě šanci vyrůst ve vyrovnaného dospělého jedince, je ideální počkat alespoň deset týdnů, než půjde do svého nového domova. Můžete počkat i dvanáct týdnů a zajistit tak druhé důležité kolo očkování koťat podle harmonogramu.

Většina koťat je připravena ke kastraci od čtvrtého měsíce, i když veterinář může tento zákrok provést i dříve, když se domnívá, že kotě bezpečně zvládne celkovou anestezii.

Jeden rok: už není kotětem

V době svých prvních narozenin už se kotě nepovažuje za kotě, ale za dospělého jedince. I když se stále může chovat jako kotě a také ještě trochu vyroste, vaše čerstvě dospělá kočka je připravena přejít na vysoce kvalitní krmivo pro dospělé kočky. Řiďte se pokyny ke krmení na novém krmivu pro kočky, podle nichž zjistíte, jak často a kolik krmit.

Přestože kočka je v jednom roce považována za dospělou, z vývojového hlediska trvá kočičí adolescence přibližně do věku osmnácti měsíců. V tomto období může kočka i nadále překypovat energií a chtít si hrát jako kotě nebo se chovat jako typický "adolescent", což může zahrnovat testování hranic a vzpurné jednání jako škrábání nábytku nebo značkování území. Nedělejte si ale starosti. Poté, co uplyne osmnáct měsíců, kočky obvykle vyspějí a zklidní se. Ve dvou letech už bude mít vaše kočka svou plně vyvinutou dospělou osobnost.

Sledovat růst kotěte od novorozence až po dospělého jedince je úžasná věc. Když budete vědět, co během vývoje očekávat, můžete svému kotěti pomoci vyrůst ve zdravého a šťastného společníka.

O autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými mazlíčky.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Výživa)

Související články

Související produkty

  • Hill's Science Plan Suché krmivo pro koťata

    Add copy here
  • Hill's Science Plan krmivo pro koťata s kuřetem – kapsička

    <p>Koťata potřebují optimální množství různých živin pro zdravý vývoj. Tyto živiny musí být přesně vyvážené, protože příliš mnoho může být stejně škodlivé jako příliš málo. Je také důležité, aby byly použity kvalitní suroviny pro jejich citlivé trávení. Hill´s<sup>TM</sup><span class='nowrap'>Science Plan<sup>TM</sup></span> poskytuje správně vyvážené krmivo, které pokrývá individuální potřeby kotěte, aniž by se tím kotě dostalo do přebytku nebo nedostatku některých živin. 
  • Hill's Science Plan krmivo pro koťata kuře

    Add copy here
  • Hill's Science Plan krmivo pro koťata s mořskou rybou – kapsička

    <p>Koťata potřebují optimální množství různých živin pro zdravý vývoj. Tyto živiny musí být přesně vyvážené, protože příliš mnoho může být stejně škodlivé jako příliš málo. Je také důležité, aby byly použity kvalitní suroviny pro jejich citlivé trávení. Hill´s<sup>TM</sup><span class='nowrap'>Science Plan<sup>TM</sup></span> poskytuje správně vyvážené krmivo, které pokrývá individuální potřeby kotěte, aniž by se tím kotě dostalo do přebytku nebo nedostatku některých živin.