Kočka sama doma: jak dlouho je to bezpečné?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Vzhledem k tomu, že většina koček spí 13 až 18 hodin denně, obvykle není žádný problém nechat je doma samotné, zatímco jste v práci. Pokud ale máte doma kotě, starší kočku nebo kočku, kterou jste nedávno adoptovali, měli byste zvážit ještě několik dalších faktorů. Jak dlouho může kočka zůstat bezpečně sama doma? Pokud necháváte doma kočku samotnou, mějte na paměti následující věci, ať máte jistotu, že bude fyzicky i emocionálně v pořádku.

Kotě hrající si s peřím

Kdy už je to příliš dlouho?

To, jak dlouho můžete nechat kočku doma samotnou, ve skutečnosti závisí na konkrétní kočce a také na vztahu, který s ní máte. Pokud jste kočku adoptovali teprve nedávno, bude potřebovat nějaký čas na to, aby si zvykla na váš režim a každodenní rutinu a také aby pochopila, jak se má doma chovat. Organizace Battersea uvádí, že novou kočku byste měli představit ostatním zvířatům postupně a velmi opatrně, aby všichni měli čas přizpůsobit se nové situaci. Prvních pár týdnů je zároveň klíčových pro budování vztahu s novým chlupatým kamarádem.

Kočky, které už máte několik měsíců nebo let, mohou klidně zůstat doma samy 8 nebo 10 hodin, aniž by jim to vadilo, ale jindy se mohou nudit, cítit se osamoceně nebo ve stresu. Věnujte pozornost příznakům jako je příliš častá péče o srst nebo chození na záchod mimo kočičí záchodek a pokud se stravovací nebo vylučovací návyky vaší kočky změní, promluvte si o tom se svým veterinářem.

Kočky potřebují pravidelné krmení (vždy v rámci doporučené denní krmné dávky) a čerstvou vodu, stejně jako jakékoliv jiné zvíře. Pokud tedy kočka zůstane sama doma, bude potřebovat obojí a také čistý kočičí záchodek. Kromě těchto základních aspektů vaše kočka také ocení bezpečné věci pro pobavení, jako např. hračky se zvukovými efekty, konstrukci pro kočky, na kterou si bude moci vylézt, případně i šustící papírový pytlík.

Jak se postarat o koťata a starší kočky

Věk má také vliv na to, jak dlouho můžete nechat kočku doma samotnou. Koťata jsou zvědavá stvoření a mohou se dostat do nebezpečných situací, když budou škrábat, pojídat nebo šlapat na nebezpečné předměty, jako jsou nestabilní vázy nebo jedovaté rostliny. Může být užitečné zvolit si doma jeden pokoj, který zbavíte nebezpečných předmětů a vybavíte jej kočičím záchodkem, potravou, hračkami a čerstvou vodou pro případ, že musíte nechat doma mladé kočky bez dohledu.

Pokud musí doma kotě zůstat samotné déle než 12 hodin, ideální je najít někoho, kdo se za ním zastaví a zkontroluje, zda je vše v pořádku. Může také ověřit, zda má kotě dost potravy a nalije mu čerstvou vodu. Jestli má kočka přístup do několika pokojů zároveň, tato osoba by měla projít celý dům a zkontrolovat, zda se kočka nevklínila někam do malého prostoru nebo se omylem nezavřela v místnosti nebo ve skříni.

U starších koček je nižší pravděpodobnost, že se dostanou do potíží, ale zase je pro ně obtížnější vyrovnat se s faktory okolního prostředí. Pokud necháváte doma kočku samotnou během horkých letních dnů, ujistěte se, že má někde chladnější místo k odpočinku a na různých místech několik misek s vodou, zatímco budete pryč. Vzhledem k tomu, že starší kočky mohou snadno onemocnět, najděte si někoho, kdo se u vás doma alespoň jednou denně zastaví a chvíli si s kočkou pohraje, jestli odcházíte opravdu na dlouho.

Jaký vliv na kočky má změna režimu

Při změnách v každodenním režimu je důležité věnovat pozornost kočičímu chování. Když například dětem znovu začne škola, některé kočky si užívají více volného času, zatímco jiné mohou zakoušet separační úzkost. Zvažte nákup nových hraček nebo škrabadel, nechte hrát rádio jako uklidňující zvuk v pozadí nebo adoptujte nové zvíře, aby kočka nebyla doma sama. Pokud si pořídíte do domácnosti nové zvíře, připravte se na to, že první týden nebo dva zůstanete doma, abyste mohli dohlédnout na interakce mezi zvířaty, než je necháte delší dobu doma samotné.

A na závěr, nezapomeňte na to, že i ty nejlepší dávkovače krmiva a vody nemohou nahradit interakci s člověkem. Vaše kočka potřebuje pozornost i fyzickou aktivitu, které může dostat pouze když tráví čas s vámi. Proto pokud budete mimo domov delší dobu, najděte si někoho spolehlivého na hlídání, kdo si s kočkou pohraje a pomazlí se s ní.

Je normální, že když musí páníček nechat svého kočičího kamaráda doma samotného, dělá mu to trochu starosti. Když si to ale předem naplánujete, můžete své kočce doma zajistit volnost a zároveň bezpečné prostředí a radost, zatímco budete pryč.

O autorce

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger je panička, která s radostí sdílí svůj domov se svými chlupáči, dvěma dětmi a manželem. Když zrovna neučí, nepíše nebo nebloguje, ráda tráví čas se všemi členy své rodiny. Snaží se psát články, které pomáhají ostatním páníčkům žít se svými domácími mazlíčky aktivnější a smysluplnější život.

Související produkty