Bereme kočku k veterináři  

Published by
min čtení

Tips for better feline vet visitV životě každé kočky přijde okamžik, kdy navštíví veterináře. Obvykle to bývá stresující, proto je dobré kočce i sobě tuto návštěvu trochu ulehčit.

Kdykoli převážíte kočku mimo domov, používejte zvláštní přepravku, a to i tehdy, pokud se kočka ráda chová. Na neznámém místě obklopená neznámými lidmi se kočka snadno poleká. I jinak přátelská kočka může začít kousat, škrábat či se pokusit o útěk.

Vyděšená kočka se také může pomočit nebo pokálet. Díky přepravce to neskončí na Vás či na podlaze v čekárně. V přepravce udělejte kočce pohodlný pelíšek ze známých věcí – použijte něco, na čem obvykle spává, nebo vezměte třeba starý kus oblečení s Vaším pachem. Kočku rovněž může uklidnit, pokud přepravku přikryjete dekou nebo ručníkem. Když se kočky bojí nebo se cítí nejisté, rády se schovají – v přepravce zakryté dekou se kočka bude cítit v bezpečí.

Seznámení s přepravkou

Kočkám se výlety k veterináři nelíbí – veterinář je prohlíží, kolem jsou divné věci, pachy, lidi i zvířata. Pokud kočka uvidí přepravku vždy jen bezprostředně před návštěvou veterináře, pochopitelně si k ní vypěstuje značný odpor.

Může se stát, že se kočka, kdykoli se objeví přepravka, schová nebo bude kousat a škrábat, abyste jí do ní nemohli strčit. Tomuto chování můžete předejít tím, že přepravku necháte po celou dobu kočce v dosahu. Měla by se stát samozřejmou součástí okolí kočky. Občas můžete do přepravky dát kočce nějaké pamlsky, aby ji považovala za „dobré místo“.

Pokud si kočka k přepravce vypěstuje odpor, je pak těžké dostat ji dovnitř. Zkuste kočku nalákat na pamlsky nebo někoho požádejte, ať přepravku podrží, a pokuste se ji tam strčit. Pokud je kočka přesvědčena, že dovnitř prostě nechce, nenuťte ji a přepravku na chvíli odložte. Nechte kočku odpočinout, pak ji zabalte do ručníku či deky a rychle ji dejte do přepravky.

U veterináře mějte přepravku zakrytou. Tak se Vaše kočka bude cítit v bezpečí. Pokud musíte sedět vedle dalších zvířat, zkuste se aspoň vyhnout těm hlučným a divokým.

Žádost o pomoc

V ordinaci veterináře požádejte, zda by Vám kočku nepomohl podržet. Veterinář i sestry jsou velice zkušení, pokud jde o držení vyděšených zvířat, a umí se vyhnout případným zraněním, ať na straně jejich či zvířete.

Takže žádné obavy, Vaše kočka je v dobrých rukou. Veterinář někdy kočce přikryje hlavu, aby se cítila schovaná.

Na veterinární klinice obvykle panuje čilý ruch. Pokud chcete mít na prohlídku více času, plánujte dopředu. Zamluvte si prohlídku na delší dobu nebo přijďte mimo „špičku“. U veterináře je obvykle největší shon brzy ráno a večer, když lidé nejsou v práci.

Choďte s kočkou k veterináři pravidelně. Kočka si nejen zvykne na veterináře, ale také veterinář si zvykne na Vaši kočku! Čím častěji veterinář Vaši kočku uvidí, tím lépe odhadne její potřeby.

Související články

 • Kotě a ostatní kočky v domácnosti

  Štěně, kotě a pet dieting, výživa koček a informace o výživě psů od Hill's Pet
 • Vakcinace

  Vaše nové Koťátko začne svůj život s určitou přirozenou imunitou získanou od své matky, ale jakmile se vytratí, bude potřeba jej naočkovat, aby zůstalo zdravé. Očkování Vašeho kotěte je zcela nezbytné, protože jej chrání před život ohrožujícími nemocemi
 • Cestování s Vaším kotětem

  Štěně, kotě a pet dieting, výživa koček a informace o výživě psů od Hill's Pet
 • Mikročipy

  Štěně, kotě a pet dieting, výživa koček a informace o výživě psů od Hill's Pet

Související výrobky

 • Hill's™ Prescription Diet™ c/d™ Urinary Stress Feline Chicken

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> c/d™ Feline Urinary Stress Chicken je klinicky ověřená výživa pro redukci návratu příznaku FIC a obsahuje složky kontrolující stres, který je rizikovým faktorem FIC (Felinní Idiopatická Cystitida).</p>
 • Hill's® Prescription Diet® j/d® Feline

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ je klinicky ověřené krmivo, které již za 28 dní zlepšuje pohyblivost koček díky vyváženému poměru živin, DHA (speciální omega-3 mastná kyselina) a celkovému množství omega-3 mastných kyselin. </p>
 • Hill's® Prescription Diet® r/d® Feline

  Konzerva <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ s mletými játry byla vytvořena speciálně pro regulaci hmotnosti koček.
 • Hill's™ Prescription Diet™ i/d™ Feline Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> i/d™ Feline  je speciálně vyvinuté krmivo, které napomáhá zlepšit zažívání a kvalitu stolice koček.