Výhody kastrace  

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Sterilizace a kastrace jsou chirurgické zákroky, které kočce znemožní reprodukci. Při kastraci jsou kočce odstraněny vaječníky, někdy i děloha a vejcovody. Při kastraci jsou kocourovi odstraněna varlata. Oba zákroky se souhrnně nazývají kastrace.

Je-li Vaše kočka hodně venku nebo v domě chováte několik koček, měli byste jejich kastraci zvážit. Svět je zaplaven toulavými kočkami. Většina z nich končí v útulcích nebo na ulici. Pokud se jich nikdo neujme, jsou uspány nebo umírají hladem v důsledku traumatu nebo otravy.

Pokud se nechystáte kočky chovat s jistotou, že všem koťatům najdete nový domov (jediná kočka může za rok přivést na svět 15–20 koťat), je nejodpovědnější nechat kočku kastrovat.

Výhody kastrace

I když kočka žije v domácnosti a nemá partnera k páření, je kastrace stále rozumnou volbou. Sterilizace kočky zabrání vzniku rakoviny vaječníků a také výrazně sníží riziko rakoviny děložního hrdla.

Zamezí také mnoha nežádoucím projevům chování. Nekastrovaná kočka má říji třikrát až čtyřikrát do roka. Vytrvale při tom mňouká a snaží se dostat ven z domu.

Pokud má kočka opakovaně říji a nedojde k páření, mohou se u ní rozvinout problémy jako deprese, anorexie, průjmy a zvracení. Kastrace všechny tyto projevy odstraní.

Kocouři

Kastrace má mnoho výhod i pro kocoury. Zabrání riziku rakoviny varlat a zamezí mnoha projevům chování, které chov kocoura ztěžují.

Kastrace u kocourů potlačuje teritoriální chování, kocouři pak málokdy značkují teritorium a jejich moč páchne výrazně méně. Pokud chováte dva kocoury, můžete kastrací výrazně snížit počet jejich střetů. Kastrovaní kocouři jsou celkově mnohem poslušnější a zvladatelnější.

Zákrok

Příprava na samotný zákrok je pro obě pohlaví stejná. Přibližně 12 hodin před zákrokem byste kočku neměli krmit.

Operace se provádí v celkové anestézii s použití sledovacích přístrojů, aby se předešlo případným komplikacím. Je proveden řez a varlata či vaječníky a někdy i děloha, jsou odebrány. Rána je zašita a stehy lze často schovat uvnitř.

Kastrace kočky není náročná operace, trvá přibližně 30 minut. Po probuzení z narkózy je možné si kočku odvést domů. Kocour se většinou může vrátit domů ve stejný den.

Rekonvalescence

Veterinář může kočce na hlavu připevnit ochranný límec, aby si nemohla kousat stehy. Kočku je potřeba sledovat a kontrolovat, zda rána neotéká, nepraskají stehy, nekrvácí nebo nedochází k výtoku.

Pokud k některému z těchto příznaků dojde, okamžitě uvědomte veterináře. Kočka se po kastračním zákroku obvykle zcela zotaví a veterinář jí během jednoho či dvou týdnů vytáhne stehy.

Dbejte na to, aby měla kočka v době hojení dostatek vody, čistý pelíšek a možnost odpočívat v klidném prostředí.

Na vhodnou dobu kastrace jsou různé názory. Většina veterinářů doporučuje kastraci provést mezi šestým a osmým měsícem, dříve než kočka pohlavně dospěje. Poraďte se s veterinářem, co je pro Vaši kočku vhodné.

Vedlejší důsledky

Po kastraci se změní hormonální rovnováha a kočičí metabolismus zpomalí. Kočka začne být náchylná k přibírání. Krmivo Hill's Science Plan Neutered Cat obsahuje vyvážený kalorický obsah pro kastrované kočky. Kastrované kočky mají proti nekastrovaným také více tělesného tuku a méně svaloviny. Proto je krmivo Hill's Science Plan Neutered Cat vyvíjeno s jedinečným složením pro kontrolu hmotnosti obsahujícím lyzin a L-karnitin, které pomáhají spalovat tuky a tvořit svalovou hmotu.

Problémy s močovými cestami běžné u všech koček se mohou po kastraci zhoršit. Krmivo Hill's Science Plan Neutered Cat bylo vyvinuto, aby obsahovalo přesně stanovenou hladinu minerálů a zaručilo správnou hodnotu pH moči, čímž snižuje riziko vzniku močových kamenů a přispívá k zachování dobrého zdravotního stavu močových cest.

Krmivo Hill's Science Plan Neutered Cat je možno zakoupit u veterináře.

Související články

 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.
 • Kočka a úzkosti: Jak kočce ulevit od stresu

  Kočky prožívají úzkost! Naučte se poznat projevy kočičí úzkosti, znát její vliv na celkové zdraví kočky a proaktivně řešit kočičí stres.

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat kuřecí je určeno pro kočky trvale žijící v bytě nebo domě. Je vytvořeno s přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem – kapsička

  Mějte šťastnou kočku díky kapsičkám Hill's ™<span class='nowrap'>Science Plan™</span> Tender Chunks in Gravy s kuřetem. Každá kapsička obsahuje kompletní krmivo s vyváženou kombinací vitamínů a minerálů k udržení dobrého zdraví Vaší kočky.<br>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s jehněčím

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »