Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Když vybíráte krmivo pro svoji kočku, musíte vždy zohlednit její věk, ať už se jedná o kotě nebo o kočičího seniora. Správný výběr zajistí vašemu chlupáčovi optimální přísun živin v dané životní fázi a dlouhý a zdravý život.
Na balení vždy zkontrolujte, zda je krmivo určené pro kočky v odpovídajícím věku. Ta potřebuje v každém období života jinou výživu. Vybírejte takovou, která odpovídá hladině energie, rychlosti metabolismu a dalším základním potřebám. Hledání všech těchto informací na etiketách může být náročné, je proto důležité vědět, co vaše kočka potřebuje a proč.
Iniciativa Cat Care for Life (Péče o kočky po celý život) organizace International Cat Care rozlišuje šest fází kočičího života, a to:
Kotě 0–6 měsíců
Mladá kočka od 7 měsíců do 2 let
Dospělá kočka 3–6 let
Starší dospělá kočka 7–10 let
Kočičí senior 11–14 let
Velmi stará kočka starší 15 let
Koťata (od narození do 6 měsíců věku)
Čerstvě narozená koťata by měla zůstat minimálně do 9 týdnů věku u matky. Jsou závislá na mateřském mléce, které jim pomáhá růst a bojovat s nemocemi, na které jejich imunitní systém není dostatečně připraven. Během těchto prvních týdnů nedělají nic jiného, než že sají mateřské mléko a spí.
Když je kotěti 8–9 týdnů, můžete ho odstavit a vzít si jej domů. Obvykle je plné energie a překypuje chutí do života. V tuto životní fázi sestává jeho každodenní rutina z krmení, spánku a zběsilého pobíhání všude okolo. Aby si vysokou hladinu energie udrželo, potřebuje ty správné živiny.
Růst a vývoj jsou náročné a jedná se o naprosto klíčové období. Správná strava v mladém věku pomůže zajistit optimální vývoj těla i mozku. Kotěcí krmivo by mělo obsahovat mastné kyseliny, jako je DHA (běžným zdrojem této živiny je rybí tuk), kyselinu listovou a taurin, aminokyselinu, která napomáhá životně důležitému vývoji imunitního a trávicího systému, funkci srdce a zraku. Další důležitou složkou krmiva pro koťata jsou bílkoviny z různých zdrojů, zejména z masa. Kočky a koťata si velmi snadno zvyknou na určitou strukturu krmiva, například na granule či mokré krmivo. Už v útlém věku jim proto podávejte krmivo s rozmanitou strukturou, aby do budoucna určitý typ neodmítaly. To je praktické, protože v některých obdobích života potřebují určité druhy krmiva, například velké granule pro zdravé zuby nebo mokré krmivo při problémech s močovým měchýřem. Když bude kočka zvyklá na suché i mokré krmivo, později to oceníte vy i ona.
Koťata rostou ohromující rychlostí (tato fáze odpovídá prvním deseti letům lidského života) a k tomu potřebují energii. Je důležité, aby koťata dostávala potřebné živiny vždy ve správném množství. Nezapomínejte, že potřebují také duševní stimulaci a mají spoustu dalších potřeb.
Mladé kočky (od 7 měsíců po 2 roky) a dospělé kočky (3–6 let)
Pokud se s blížícími se prvními narozeninami chování kočky mění, nebuďte překvapení. Začíná dospívat a následně dosahuje dospělosti, což jsou životní etapy, které odpovídají zhruba lidskému věku v rozmezí 12–24 let, resp. 28–40 let.
Mladší kočky potřebují méně kalorií na kilogram tělesné hmotnosti než koťata, ale stále více než dospělé kočky. Pořád mírně rostou a mají mnoho energie. Většina koček se kastruje mezi 4 a 6 měsíci věku, což může jejich kalorickou potřebu snížit.
Technicky vzato jsou kočky považovány za dospělé od prvního do šestého roku života, věk však nemusí nutně hrát rozhodující roli v tom, jak aktivní vaše kočka bude. Spousta koček zůstane velice aktivních až do věku přesahujícího deset let. Z tohoto důvodu by jedním z faktorů, ke kterému byste měli při krmení dospívající kočky přihlížet, měla být úroveň její aktivity. Průměrná kočka potřebuje dostatek potravy, aby měla energii na své každodenní aktivity. Pokud je váš mazlíček mimořádně aktivní a tráví hodiny pobíháním po domě nebo touláním se po zahradě a lezením po stromech, bude potřebovat kalorií více. Pokud se kočka celý den ráda povaluje na slunci, množství krmiva musí být pečlivě vyměřené, aby zůstala fit. Promluvte si se svým veterinářem o tom, jak moc je váš čtyřnohý mazlíček aktivní.
Pro udržení zdravé váhy a včasné odhalení problémů jsou zásadní pravidelné kontroly hmotnosti. Na jejich základě vám veterinář poradí s množstvím krmiva pro danou životní fázi a úroveň aktivity.
Starší kočky (7–10 let)
Věk koček v této fázi života odpovídá přibližně 44–56 lidským rokům. Stravovací návyky vaší kočky se mohou měnit a může být v jídle trochu vybíravější. Vaším úkolem je zajistit, aby dostávala potřebné živiny a zároveň byla správně hydratovaná. Vždy se ujistěte, že má přístup k čisté, čerstvé vodě. Některé kočky dávají přednost tekoucí vodě, naším tipem je pořízení kočičí fontánky.
Toto je rovněž období v životě kočky, kdy se její nutriční potřeby mění buď v důsledku zdravotních komplikací, nebo jednoduše vlivem stárnutí. Příliš mnoho či naopak málo jakékoliv ingredience v krmivu může způsobit zdravotní potíže. Pamatujte, že byste měli sledovat hmotnost vaší kočky. Úroveň její aktivity se může snížit a vést k obezitě. Vyhněte se vysokalorickým krmivům určeným pro koťata a mladé dospělé kočky. Místo nich vybírejte krmiva, jejichž složení zohledňuje potřeby stárnoucí kočky. Nejenže sledování kalorického příjmu pomáhá udržovat váhu na zdravé úrovni, ale zároveň snižuje riziko vzniku nemocí, jako jsou onemocnění ledvin, určité druhy rakoviny a osteoartritida.
Krmivo pro starší kočky má obvykle méně kalorií a více vlákniny než krmivo pro dospělé. Pomáhá jim udržet si zdravou váhu, ale zároveň zajišťuje pocit sytosti. Stejně jako ve všech ostatních stádiích může být kočka více nebo méně aktivní než její vrstevníci, takže hlídejte hmotnost a podle potřeby upravujte krmnou dávku.
Kočičí senioři (11–14 let) a velmi staré kočky (nad 15 let)
V pokročilém věku může kočka začít více vyhledávat vaši pozornost, být mazlivější a úroveň aktivity se může snížit. S tím, jak se mění jeho chování, se mění i její stravovací potřeby. Tyto věkové kategorie odpovídají 60–72, resp. více než 76 lidským letům.
Zatímco starší kočky mají někdy problém udržet si váhu, od 11 let věku má mnoho kočičích seniorů opačný problém. Často hubnou a ztrácejí svalovou hmotu. I při snížené aktivitě mohou mít některé starší kočky problémy s udržením tělesné kondice.
Krmiva pro zdravé kočky v seniorském věku by měla být dobře stravitelná a obsahovat kvalitní bílkoviny, které pomáhají udržovat svalovou hmotu. Mokré i suché krmivo (pokud je kompletní a vyvážené) poskytuje vaší kočce potřebné živiny, ale obojí má své výhody i nevýhody. Starší kočky mívají často opotřebované zuby nebo jim dokonce několik zubů chybí, takže určitě ocení jemnější stravu. Někteří páníčci zkoušejí kombinaci obou typů krmiv nebo přidávají do suchých granulí trochu mokrého krmiva, případně trochu čerstvé vody. Vaše kočka vám dá jistě vědět, čemu dává přednost, a společně s veterinářem přijdete na to, co je pro ni nejlepší.
Aby byla zdravá, potřebuje kromě krmiva bohatého na živiny také neustálý přístup k vodě. Toto platí zejména u kočičích seniorů, u kterých může docházet k dehydrataci v důsledku určitých zdravotních komplikací.
Právě u nich se nejčastěji vyskytují souběžná onemocnění, jako je onemocnění ledvin nebo kloubů. Vzhledem k tomu, že kočky se nyní dožívají vyššího věku, stejně jako u lidí u nich pozorujeme také kognitivní dysfunkci. V těchto případech může mít zásadní vliv strava s vysokým obsahem antioxidantů a mastných kyselin.
Veterinář vám rád doporučí terapeutickou výživu. Tu však nikdy nepodávejte bez výslovného doporučení a při změně krmiva vždy přecházejte na jiné krmivo postupně minimálně po dobu pěti dnů. Díky tomu kočka krmivo lépe přijme a předejdete také žaludečním problémům.
Shrnutí
Pro každou fázi života kočky samozřejmě existují výjimky. Pokud se vyskytnou zdravotní nebo jiné problémy, které je třeba řešit, měli byste se poradit se svým veterinářem. Ten vám také navrhne krmný plán a určí, kolik krmiva podávat v jednotlivých životních fázích a kdy kočku krmit během dne. Výběr toho nejlepšího krmiva pro každé životní stádium vašeho nejlepšího kočičího parťáka mu pomůže zůstat zdravým bez ohledu na to, zda je skutečně mladý nebo se jako mladý jen cítí.
O autorce

Christine O'Brien
Christine O'Brien je spisovatelka, máma a dlouholetá milovnice koček, jejíž dvě ruské modré kočky vládnou domu. Její texty si můžete přečíst na serverech Care.com, What to Expect a také Fit Pregnancy, na kterých píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najdete ji také na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS.