Krmivo: Co pro koťata a co pro staré kočky?

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když vybíráte vhodné krmivo pro svou kočku, musíte vždy zohlednit její věk, ať už se jedná o kotě nebo o dospělou kočku. Výběr vhodného krmiva, které dodá vašemu chlupáčovi optimální přísun živin v dané životní fázi, mu může zajistit dlouhý, zdravý život.

Když vybíráte kočičí krmivo, vždy si na balení zkontrolujte, zda je určené pro danou životní fázi vaší kočky. Kočka potřebuje v každé fázi života jinou výživu, proto je důležité vybrat takovou, která odpovídá její hladině energie, rychlosti metabolismu a dalším základním potřebám. Někdy však může být obtížné zjišťování všech těchto informací na etiketách na krmivech pro kočky, proto je důležité vědět, co vaše kočka potřebuje a proč.

Podle klasifikace Americké asociace veterinárních klinik existuje šest identifikovatelných životních fází kočky a pro každou z nich je potřeba důsledně vybrat vhodné krmivo.

Kotě jí krmivo z talířku

Čerstvě narozená koťata (od narození do 4 měsíců věku)

Čerstvě narozená koťata zůstávají přibližně prvních 8 týdnů poblíž své matky, protože jsou závislá na mateřském mléce, které jim pomáhá růst a bojovat s nemocemi, na něž jejich imunitní systém není dostatečně připraven. Během této doby nedělají nic jiného, že sají mateřské mléko a spí.

Když bude vašemu kotěti alespoň 8-9 týdnů, bude moci být odstaveno od mateřského mléka a budete si ho moci vzít domů. Jakmile jsou koťata odstavena od mléka a mohou jít domů, okamžitě zjistíte, že jsou plná energie a překypují chutí do života. V tuto životní fázi sestává každodenní rutina vašeho kotěte z krmení, spánku a zběsilého pobíhání všude okolo. Potřebují ty správné živiny, aby si udrželi vysokou hladinu energie.

Po odstavení od mateřského mléka nebo ukončení krmení z láhve by mělo nové krmivo pro vaše kotě obsahovat mastné kyseliny, jako je DHA (běžným zdrojem této živiny je rybí tuk), kyselinu listovou a taurin, aminokyselinu, která napomáhá životně důležitému vývoji imunitního a trávicího systému, srdečním funkcím a zraku. Další důležitou složkou krmiva pro koťata jsou bílkoviny, které pocházejí z různých zdrojů, včetně masa a obilovin. Rostou ohromující rychlostí (tato fáze odpovídá prvním deseti letům lidského života) a potřebují energii, aby mohly být aktivní. Je důležité, aby koťata dostávala tyto živiny vždy ve správném množství a ty jim zajistily zdraví během růstu. Kromě výživy nezapomínejte ani na další způsoby, jak pečovat o svá koťata.

Mladé kočky (od 7 měsíců po 2 roky) a kočky ve středním věku (3-6 let)

Pokud se chování vašeho chlupáče mění s blížícími se prvními narozeninami, nebuďte překvapeni. Začíná dospívat a následně dosahuje dospělosti, což jsou životní etapy, které odpovídají zhruba lidskému věku v rozmezí 12-27 let (mladá kočka) a 28-40 let (kočka ve středním věku).

Technicky vzato bývají kočky považovány za dospělé od prvního do šestého roku života, ale věk nemusí hrát nutně rozhodující roli v tom, jak aktivní vaše kočka bude. Spousta koček zůstane velice aktivních až do věku přesahujícího deset let. Z tohoto důvodu by jedním z faktorů, ke kterému byste měli přihlížet při krmení dospívající kočky, měla být úroveň její aktivity. Průměrný chlupáč bude potřebovat dostatek krmiva k udržování své fyzické kondice k tomu, aby měl dostatek energie pro své každodenní aktivity. Ale pokud je vaše kočka extrémně aktivní a tráví hodiny sprintováním po domě, bude potřebovat o něco více kalorií, aby zůstala ve formě. Pokud se vaše kočka celý den ráda povaluje na slunci, bude potřebovat pečlivě vyměřené množství krmiva k tomu, aby zůstala fit. Promluvte si se svým veterinářem o tom, jak moc je vaše čtyřnohá kamarádka aktivní a on vám pomůže stanovit, zda vaše kočka potřebuje více či méně kalorií.

Dospělé kočky potřebují, aby jejich krmivo obsahovalo vhodné množství tuků a bílkovin, ale také i další živiny a látky, jako je taurin. Zvažte řadu krmiv pro kočky SCIENCE PLAN od společnosti Hill’s. Produkty této řady sahají od krmiv pro koťata až po krmiva pro starší kočky a poskytují vyváženou výživu v různých variantách pro kočky všech věkových kategorií, velikostí a úrovní aktivity, včetně receptur určených pro zdravou srst, citlivý žaludek a light (se sklony k přibírání na váze).

Starší kočky (7-10 let) a staré kočky (11-14 let)

Kočky v těchto dvou kategoriích se nacházejí ve středním věku života. Přepočteme-li jejich věk na věk lidský, je těmto kočkám od necelých 40 do 70 let. Přestože si vaše kočička nemusí procházet krizí středního věku, může začít být trochu vybíravější ve volbě krmiva a vaším úkolem bude zajistiit, aby dostávala potřebné živiny a zároveň byla správně hydratovaná. Vždy se ujistěte, že má vaše kočka přístup k čisté, čerstvé vodě.

Toto je rovněž období v životě kočky, kdy se její nutriční potřeby mění buď v důsledku zdravotních komplikací nebo jednoduše vlivem stárnutí. V určitých případech může příliš mnoho či naopak málo jakékoliv složky krmiva způsobit zdravotní komplikace. Během této životní fáze se budete snažit hlídat váhu vaší kočky, jelikož se úroveň její aktivity může snížit, což může vést k obezitě. Vyhněte se krmivu pro koťata a mladé kočky, které je bohaté na kalorie a místo toho se poohlédněte po krmivech, jejichž složení je upravené s ohledem na jejich potřeby, jako je krmivo SCIENCE PLAN pro starší kočky. Nejen, že sledování jejich kalorického příjmu pomáhá udržet jejich váhu na zdravé úrovni, ale zároveň snižuje riziko vzniku nemocí, jako jsou onemocnění ledvin, určité druhy rakoviny a osteoartritida.

Kotě jí krmivo z talířku

Kočičí senioři (nad 15 let)

V pokročilém věku může váš čtyřnohý přítel začít více vyhledávat vaši pozornost, být mazlivější a jeho úroveň aktivity se může snížit. S tím, jak se mění jeho chování, se mění i jeho stravovací potřeby.

Krmivo pro kočičí seniory by mělo mít nízký obsah kalorií a vlákniny. Dalším problémem u kočičíčch seniorů může být snížení váhy. Krmivo SCIENCE PLAN pro starší kočky obsahuje správný poměr potřebných složek pro kočičí seniory a navíc antioxidanty, které jim pomáhají, aby zůstali zdraví během procesu stárnutí.

Mokré i suché krmivo poskytuje vaší kočce potřebné živiny, ale obojí má své výhody i nevýhody. Starší kočky mívají často opotřebované zuby nebo jim dokonce několik zubů chybí, takže určitě ocení jemnější stravu. Někteří páníčci zkoušejí kombinaci obou typů krmiv nebo přidávají do suchých granulí jen trochu mokrého krmiva, případně trochu čerstvé vody. Vaše kočka vám dá jistě vědět, čemu dává přednost a společně přijdete na to, co je pro ni nejlepší.

Mají kočičí pamlsky své místo v jídelníčku kočky? Ano, ale jen výjimečně. " Podávání pamlsků kočce sice není obecně škodlivé, nicméně pamlsky obvykle nejsou nutričně plnohodnotným a vyváženým zdrojem výživy a měly by se podávat pouze příležitostně, vysvětlují odborníci z Fakulty veterinární medicíny na Cornellově univerzitě. Podle odborníků z Cornellovy univerzity byste se také měli vyvarovat podávání syrového masa kočce (hrozí riziko toxoplazmózy a dalších infekčních onemocnění), rybích konzerv (riziko neurologických onemocnění) a mléka (mnoho koček nedokáže mléčné výrobky strávit).

Aby byla vaše kočka zdravá, potřebuje kromě krmiva bohatého na živiny také neustálý přístup k vodě, aby byla hydratovaná. Toto platí zejména u kočičích seniorů, u kterých může docházet k dehydrataci v důsledku určitých zdravotních komplikací.

Existují samozřejmě výjimky pro každou fázi života kočky. Pokud se vyskytnou zdravotní nebo jiné problémy, které je třeba řešit, měli byste se poradit se svým veterinářem. Váš veterinář vám také pomůže navrhnout nejlepší krmný plán pro vaši kočku a určit, kolik krmiva podávat v jednotlivých životních fázích a kdy kočku během dne krmit. Výběr toho nejlepšího krmiva pro vašeho nejlepšího kočičího parťáka mu pomůže zůstat zdravým, bez ohledu na to, zdali je skutečně mladý nebo se jako mladý cítí.

O autorovi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, máma a dlouholetá milovnice koček, jejíž dvě ruské modré kočky vládnou domu. Její texty si můžete přečíst na serverech Care.com, What to Expect a také Fit Pregnancy, na kterých píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najdete ji také na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien

 

Související články

Související produkty