Důvody proč vaše kočka zvrací

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Ten zvuk nemá rád žádný páníček: dávení přicházející z vedlejšího pokoje, které vám oznamuje, že budete mít co uklízet. Když začne vaše kočka zvracet, první věc, která vás možná napadne, je: " Ach jo, co se jí zase přihodilo?" Existuje řada důvodů, proč kočky zvrací. Některé z nich jsou závažnější a jiné o něco méně. Občasné zvracení může být například způsobeno přirozenými změnami, kterými vaše kočka prochází v průběhu svého života. Pravidelné zvracení může ale naznačovat, že zvíře trpí nějakým problémem nebo anomálií. Ať už jste novopečeným páníčkem kočky nebo máte rozsáhlé zkušenosti, vždy je důležité znát důvody, proč kočky zvrací, a vědět, kdy je potřeba navštívit veterináře.

Dlouhosrstá kočka s otevřenou pusou okusuje trávu

Bezoáry: Běžná příčina zvracení u koček

Zvracení u koček může být způsobeno pozřením nevhodného předmětu, jako je kus pokojové rostliny nebo hračka, ale kočka může mít podrážděný žaludek také kvůli polykání chlupů při čištění. Ty se potom nejčastěji vrátí v podobě bezoáru.

Přestože občasné vydávení bezoáru je u koček normální, existují případy, na které byste si měli dát pozor.  Bezoáry by při vydávení neměly způsobovat bolest, objevovat se příliš často nebo se dostávat ven příliš těžko. Neléčené bezoáry se také mohou vydat opačným směrem a podle PDSA mohou způsobit bolestivé ucpání střev.

Sledujte běžnou rutinu své kočky a dejte pozor na příznaky zácpy, letargie a ztrátu chuti k jídlu, pokud se bezoár už nějakou dobu neobjevil. Jestli má vaše kočka problém s bezoáry pravidelně, můžete zvážit  krmivo pro kočky navržené speciálně na bezoáry.

Tipy při diagnóze zvracení u koček

Bezoár jednou za čas (často spolu s pěnivou nebo nažloutlou tekutinou) nemusí být důvodem hned volat veterináři. Pokud ale vaše kočka začne zvracet často nebo jsou bezoáry velké a zdá se, že jí jsou nepříjemné, může být dobré vzít svého kočičího kamaráda na kontrolu.

Veterinář se nejprve pokusí určit, zda je zvracení způsobeno bezoáry nebo zda kočka doma spolkla nějaký nevhodný předmět nebo látku. Když je zvracení dlouhodobé nebo vážné, veterinární příručka MSD doporučuje, aby veterinář provedl vyšetření včetně krve, stolice a moči, ultrazvuk břicha či rentgen nebo endoskopické vyšetření.

Je dobré vědět, že většina veterinářů přistupuje ke zvracení u koček tímto způsobem, takže můžete dát dohromady pár užitečných informací ještě před tím, než k veterináři půjdete. Připravte se na to, že se vás veterinář během vyšetření bude ptát, v jakém se kočka poslední dobou nacházela prostředí, jakým se věnovala činnostem, jak často zvracela a jak zvratky vypadaly.

Další důvody vedoucí ke zvracení u koček

Pokud vaše kočka zvrací, ale jinak se chová normálně, konzumuje potravu a vypadá zdravě, nemusíte si dělat příliš velké starosti. Někdy kočky například vyvrhují nestrávenou potravu krátce poté, co ji zkonzumují. Může k tomu docházet v případě, že zvíře jí příliš rychle. Pokud tomu tak je, krmte kočku častěji a po menších dávkách.  

V některých případech ale může být časté nebo nadměrné zvracení důsledkem závažného onemocnění. Zvracení může způsobovat řada různých nemocí, jako jsou onemocnění ledvin a jater. Mohou k němu vést také potravinové alergie, střevní parazité a infekce. Pro stanovení příčiny a nalezení nejlepšího řešení, které vaší kočce uleví, je třeba provést testy.

Přecitlivělost na potraviny

U některých koček dochází ke střevním potížím také z důvodu přecitlivělosti na potraviny. Pečlivě sledujte chování kočky před jídlem a po něm. Zaměřte se na to, zda zvíře vykazuje kromě zvracení také průjem, lysá místa na kůži nebo svědění. Výsledky pozorování proberte se svým veterinářem a poraďte se s ním o změně krmiva a lécích, které váš domácí mazlíček možná potřebuje.  

Nepokoušejte se diagnostikovat přecitlivělost na potraviny sami doma, protože změna stravy bez konzultace veterináře může podráždit kočičí žaludek ještě více, pokud je provedena neodborně.

Řiďte se zásadou, že opatrnosti není nikdy nazbyt, a pokud se vám něco nezdá, vemte svou kočku hned k veterináři. Každá kočka je jiná a veterinář je nejlépe povolanou osobou ke stanovení diagnózy onemocnění, které zvracení způsobuje.

Jak předcházet zvracení u koček

Asi všichni páníčci by rádi znali tajemství, jak zvracení u koček zabránit. Nebo dokonce způsob, jak kočku naučit nezvracet v posteli nebo na koberci. Žádné zázračné řešení bohužel neexistuje, ale je pár věcí, které můžete vyzkoušet a usnadnit si tím čištění nepořádku a zároveň ulevit kočce.

Pokud vaše kočka vyvrhuje bezoáry, pravidelně ji kartáčujte, zajistěte jí fyzickou aktivitu a podávejte jí vyvážené krmivo navržené tak, aby pomohlo kočkám trpícím bezoáry. 

Spokojený kočičí žaludek si zajistíte tím, že budete kočce podávat druh a objem krmiva doporučený veterinářem a také čistou a čerstvou vodu, která bude k dispozici neustále. Jestli jí vaše kočka příliš rychle, můžete vyzkoušet interaktivní misku (puzzle feeder) nebo suché krmivo s většími, křupavými kousky, které zvíře při jídle zpomalí. Když vám veterinář doporučí léky nebo léčivé krmivo, je důležité držet se jeho rad, aby kočka zůstala zdravá. Choďte s ní na pravidelné prohlídky k veterináři a proberte tam všechny své obavy.

Přestože úklid nepořádku a tělních tekutin je zkušenost, které se občas nevyhne žádný páníček, dodržování uvedených rad a přehled o tom, kdy je potřeba vyhledat profesionální pomoc, snad povede k tomu, že podobné zkušenosti nebudou příliš časté a početné.

O autorovi

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger je panička, která s radostí sdílí svůj domov se svými chlupáči, dvěma dětmi a manželem. Když zrovna neučí, nepíše nebo nebloguje, ráda tráví čas se všemi členy své rodiny. Snaží se psát články, které pomáhají ostatním páníčkům žít se svými domácími mazlíčky aktivnější a smysluplnější život.

Související články

  • Suchá kůže u kočky: Tipy a rady

    Seznamte se s příznaky příliš suché kůže u koček. Odhalte možné příčiny podrážděné kůže u vaší kočky. Tipy, jak na suchou kůži u koček.
  • Tipy pro podávání pilulek a léků vaší kočce

    Účinné tipy a triky, jak podávat vaší kočce různé léky. Navíc nejlepší způsoby, jak zacházet s injekcemi, očními a ušními kapkami.
  • Březost koček  

    154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
  • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

    154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.

Související produkty