Březost koček  

Publikováno
min čtení

Pokud neplánujete, že by Vaše kočka mohla mít koťata, je nejlepší nechat ji sterilizovat. Březost je pro kočku významná událost. Pokud jste se rozhodli, že jí umožníte mít koťata, pouštíte se do celkem dobrodružného podniku.

Kočka obvykle zvládne porodit zcela sama, takže je většinou nejlepší nechat to na ní. Můžete však udělat několik věcí, kterými jí to ulehčíte.

Varovné příznaky

To, že je kočka březí, poznáte podle některých příznaků. Nejdříve si asi všimnete, že přestala mít říji. Dalším znakem, který se objeví hned na počátku, je zvětšení bradavek, které získají tmavší, červenou barvu. Březí kočka také více jí a může trpět „ranní nevolností“. Po pěti týdnech již bude patrné zvětšené břicho, které se bude dále zvětšovat až do porodu.

Kočka může výrazně změnit své chování. Může být najednou mnohem přítulnější a bude chtít být více s Vámi. A naopak, z Vaší přátelské kočky se může stát mrzuté a samotářské zvíře. Nedělejte si s tím starosti, oba typy chování jsou zcela normální.

Kočky obvykle porodí koťata bez větších potíží. Pokud máte o kočku obavy nebo chcete její březost potvrdit, vezměte ji k veterináři. Veterinář zkontroluje, zda je nastávající kočičí máma zdravá, a na základě vyšetření pohmatem nebo ultrazvukem potvrdí její březost.

Příprava

V měsících před porodem toho pro březí kočku nemůžete moc udělat. Jen kontrolujte, zda přijímá potravu, zdravě jí a hodně pije.

Jakmile je potvrzeno, že je Vaše kočka březí, převeďte ji na prémiové krmivo pro koťata Hills Science Plan Kitten, které jí i koťatům zajistí speciální živiny. Toto krmivo jí dávejte, dokud se koťata neodstaví. Nedivte se, pokud toho Vaše kočka nesní moc najednou. Má břicho plné koťat, takže bude spíše jíst častěji a po menších porcích.

Když se přiblíží termín vrhu, začne si kočka pravděpodobně hledat nějaké klidné a měkké místo. Dejte jí třeba krabici vystlanou ručníkem a zkuste, aby si na ni zvykla. Nic si však nedělejte z toho, jestli se nakonec rozhodne, že ji nepoužije.

Blížícímu se porodu obvykle předchází mléčný výtok z bradavek. Pokud byste kočce měřili teplotu, těsně před porodem obvykle klesá na 38,9 stupňů Celsia.

Jakmile porod začne, kočka začne zvláštně kňučet a budou patrné její kontrakce. Mějte na paměti, že kočka většinou zvládne porodit koťata úplně sama.

Porod

Průměrně kočka porodí 2 až 5 koťat. Mezi porodem jednotlivých koťat bývá přestávka v rozmezí od 10 minut do jedné hodiny. Pokud víte, že kočka má v břiše ještě koťata a od porodu posledního kotěte již uplynuly tři hodiny, měli byste ji vzít k veterináři.

Když se koťátka narodí, měla by se dostat ven z plodového obalu. Obvykle to obstará kočka, pokud ne, musíte obal velice opatrně roztrhnout a kotě vyndat.

Kočka narozená koťata olíže, čímž je stimuluje, aby začala dýchat. Pokud je tak vyčerpána tak, že to nemůže udělat, nebo pokud rodí další kotě, zbude to na Vás. Třete koťátko jemně ručníkem tak, jakoby ho lízala kočka. Kotě položte čumáčkem dolů, aby se mu z dýchacích cest dostala voda.

Odstranění placenty

Po porodu jednotlivých koťat by se měla objevit také placenta. Pokud placenta zůstane v těle, může způsobit infekci. Spočítejte placenty, aby jejich počet odpovídal počtu koťat. Nedivte se, pokud kočka některé (případně všechny) placenty sní. Je to zcela normální a bezpečné. Pokud máte podezření, že v těle kočky nějaká placenta zůstala, musíte s kočkou rychle k veterináři.

Kočka také obvykle překousne pupeční šňůru. Pokud to neudělá, musíte jí pomoci. Uvažte kousek pevné nitě kolem pupečníku asi 2 cm od těla koťátka. Další uzel udělejte na pupečníku asi o 2 cm dál. Pak pupeční šňůru mezi těmito dvěma uzly přestřihněte ostrými nůžkami.

Jakmile jsou narozená koťátka očištěna, měla by si okamžitě najít matčiny bradavky a začít sát. Nyní je dobré nechat kočku i koťátka v klidu. Gratulujeme Vám k novým koťátkům.

Související články

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro koťata kuře

  Add copy here
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro koťata s tuňákem

  Add copy here
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro koťata s kuřetem – kapsička

  <p>Koťata potřebují optimální množství různých živin pro zdravý vývoj. Tyto živiny musí být přesně vyvážené, protože příliš mnoho může být stejně škodlivé jako příliš málo. Je také důležité, aby byly použity kvalitní suroviny pro jejich citlivé trávení. Hill´s<sup>TM</sup><span class='nowrap'>Science Plan<sup>TM</sup></span> poskytuje správně vyvážené krmivo, které pokrývá individuální potřeby kotěte, aniž by se tím kotě dostalo do přebytku nebo nedostatku některých živin. 
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro koťata s mořskou rybou – kapsička

  <p>Koťata potřebují optimální množství různých živin pro zdravý vývoj. Tyto živiny musí být přesně vyvážené, protože příliš mnoho může být stejně škodlivé jako příliš málo. Je také důležité, aby byly použity kvalitní suroviny pro jejich citlivé trávení. Hill´s<sup>TM</sup><span class='nowrap'>Science Plan<sup>TM</sup></span> poskytuje správně vyvážené krmivo, které pokrývá individuální potřeby kotěte, aniž by se tím kotě dostalo do přebytku nebo nedostatku některých živin.