Co u koček způsobuje přibírání na váze?

$authorText
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Většina z nás je zvyklá sledovat vlastní linii a víme, jak snadno se chvilková slabost projeví na váze! Stejně tak snadno k tomu může dojít i u kočky, zvláště proto, že krmení je jeden z důvodů, proč je mezi zvířaty a lidmi tak silné pouto. Hmotnost se mění postupně, proto je možné, že i kočka s tou nejlepší péčí může mít nadváhu nebo být dokonce obézní, aniž bychom si toho všimli.

Kromě zcela jasných příčin, jako je příliš mnoho jídla a pamlsků a nedostatek pohybu, mohou k přibírání na váze u koček přispívat i další faktory:

  • S postupujícím věkem jsou kočky obecně méně aktivní a proto potřebují méně kalorií, aby si udržely svou váhu. 
  • Proces kastrace mění u koček metabolismus, kvůli čemuž mohou být také náchylnější k tloustnutí.
  • Někdy mohou být důvodem k přibírání konkrétní zdravotní obtíže, které vyžadují léčbu.
  • I vlivy okolního prostředí mohou mít dopad na hmotnost koček. Když se například přestěhujete, kočka se může bát chodit ven nebo se stáhne do ústraní, když se v domě objeví nové zvíře nebo miminko, což vede k nižšímu výdeji energie.

Příznaky, že vaše kočka možná přibírá na váze

Existuje několik způsobů jak poznat, že vaše kočka má pár kilo navíc:

  • Příliš těsný obojek. 
  • Pomalé pohyby.
  • Potíže s chůzí.
  • Dušnost.
  • Častější spánek, než je obvyklé.

Pokud zaznamenáte některé z těchto příznaků, je čas navštívit veterináře. Ještě lepší je nečekat, až problém vyvstane, a kočku pravidelně vážit. 

Když ještě byla vaše kočka kotětem, veterinář ji pravděpodobně pravidelně vážil. Po vykastrování je ale běžné, že kočky chodí k veterináři jen jednou ročně na pravidelnou kontrolu. A za tu dobu se toho může hodně změnit!

Je dobré vytvořit si návyk kočku pravidelně vážit. Většina veterinářů ji ráda zdarma pravidelně zváží. Pokud tam kočka ale nerada cestuje, můžete ji vážit i doma na osobní váze. Jestli je vaše kočka pohodář, můžete ji položit přímo na váhu. Když ne, můžete ji zvážit i s pelíškem, který následně zvážíte prázdný a odečtete od celkové hmotnosti.

Když si zvyknete takto postupovat každý měsíc, bude to opravdu užitečné. Okamžitě tak zaznamenáte jakékoliv tloustnutí nebo hubnutí, což může být obojí raným příznakem buď obyčejného přibírání na váze nebo jiného onemocnění. Když zarazíte tloustnutí hned v zárodku, je to mnohem snazší a riziko souvisejících zdravotních obtíží je nižší. 

Pokud vám hmotnost vaší kočky dělá trochu obavy, navštivte svého veterináře. Ten vám může doporučit krmivo obsahující méně kalorií nebo jiné krmivo vhodné pro životní styl a věk vaší kočky. Také kočku vyšetří, zda netrpí nějakými zdravotními potížemi souvisejícími s váhou. Pokud má tloustnutí u kočky nějakou zdravotní příčinu, čím dříve zahájíte léčbu, tím lépe. Veterinář se na vás nikdy nebude zlobit za to, že se hodně ptáte a chcete mít jistotu, že je vše v pořádku.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS

Související články

  • Suchá kůže u kočky: Tipy a rady

    Seznamte se s příznaky příliš suché kůže u koček. Odhalte možné příčiny podrážděné kůže u vaší kočky. Tipy, jak na suchou kůži u koček.
  • Tipy pro podávání pilulek a léků vaší kočce

    Účinné tipy a triky, jak podávat vaší kočce různé léky. Navíc nejlepší způsoby, jak zacházet s injekcemi, očními a ušními kapkami.
  • Březost koček  

    154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
  • Přibírá vaše kočka?

    Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.

Související produkty