Tipy pro podávání pilulek a léků vaší kočce
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Být nemocný není žádná zábava, obzvláště když musíte užívat léky, abyste se cítili lépe. U vašich domácích mazlíčků tomu není jinak. Ať už jde o nemoc nebo alergii, někdy je prostě lék nutný pro zlepšení zdraví zvířete.
Použitím těchto užitečných tipů, jak podávat vaší kočce pilulku, udělá proces méně stresující pro vás oba a pomůže tak kočce dostat se zase zpátky na nohy, aby se cítila lépe.
Držení kočky
Některým kočkám už samotné držení může způsobovat stres. Přistupte k vaší kočce opatrně a když ji zvedáte, mluvte na ní jemným a uklidňujícím hlasem. Zabalte ji do ručníku nebo deky, plně podepřete její nohy, aby se nehýbaly volně, to by ji mohlo totiž způsobit nepohodlí a nejistotu, sdílí Marilyn Kriegers Petcha.
Jak dát své kočce pilulku
Lék pro kočky se obvykle podává ve formě pilulky. Když máte léky v ruce, mějte na paměti, že kočky jsou chytrá stvoření, která nepřijímají laskavě změny ve svých rutinách a neusnadní vám to. Narozdíl od psa, který šťastně zhltne pilulku na lžíci s arašídovým máslem, budete muset ke své kočce přistupovat klidně, ale i vypočítavě.
Pokud vaše kočka spolupracuje, zkuste ji dát pilulku přímo do úst. Neházejte ji do úst, protože riskujete nebezpečí udušení (nebo ji kočka na vás vyplivne hned zpátky). Misto toho pilulku položte na střed jazyka blíže k zadní části úst, poté kočce jemně protřete hrdlo a povzbuďte pilulku, aby sklouzla dolů, radí ASPCA Pet Health Insurance. Nabídněte jí misku s čerstvou vodou na zapití.
Masové koule
Další způsob, jak dát vaší kočce pilulku, vyžaduje lstivější pohyb, než když jen lék vložíte do úst. Začněte tím, že skryjete pilulku v jejím obvyklém jídle v obvyklém čase krmení. Mokré nebo polovlhké krmivo pro kočky funguje nejlépe, ale pokud váš mazlíček jí pouze granule, můžete mu podat zvhlčené krmivo, což z jídla udělá vzrušující zážitek.
Dalším způsobem je schovat pilulku do malé kuličky krmiva pro kočky. Tuto hru na schovávanou si můžete zahrát s pilulkou ukrytou v jejím mokrém krmivě, kterou zformujete do koule a představíte ji své kočičce jako zábavnou svačinu.
Pokud vaše kočka odmítá pilulku ve svém jídle, může vás pokoušet krmit ji lidským jídlem, jako je tuňák, aby ji to nalákalo. Mnoho potravin však může kočkám způsobit gastrointestinální potíže. Před podáním lidského jídla vašemu mazlíčkovi se vždy poraďte se svým veterinářem.
Šťavnatá omáčka pro kočky
Pokud hledáte jinou možnost, jak podat vaší kočce pilulku, může vás lákat rozdrcení na prášek. Ale jak zdůraňuje Animal Planet „pokud to váš veterinář nedoporučil, nikdy nedrťe nebo nemelte pilulky, abyste je mohli dát do krmiva nebo vody. Rozdrcené léky mohou chutnat hořce, takže vaše kočka nemusí dostat plnou dávku." Před podáním léku kočce tímto způsobem vždy získejte výslovné povolení veterináře.
Pilulku můžete rozdrtit mezi dvěmi lžícemi nebo můžete zvážit investici do drtiče pilulek, který lze zakoupit v lékarně. Díky tomuto drtiči bude drcení jednodušší a čistší, protože celý lék je obsažen v zařízení, a stojí jen pár korun.
Rozmíchejte rozdrcené léky v malé porci šťavnaté omáčky pro kočky, kterou (doufejme) vaše kočka smlsne. Nikdy nedávejte léky do mléka, protože mnoho koček nedokáže strávit mléčné výrobky. Pokud odmítne lžičku omáčky, přimíchejte ji do běžného krmiva, ať už jako speciální polevu granulí nebo vmíchanou do mokrého krmiva.
Tekutá formula
Pokud kočka odmítá brát léky nebo pokud během nemoci nemůže normálně jíst, veterinář může předepsát lék v tekuté formě, ktery se podává injekční stříkačkou. Většina forem tekutého léku musí být uchovávána v chladu, bohužel kočky budou užívat léky s větší pravděpodobností při pokojové teplotě. Nikdy neohřívejte léky v mikrovlnné troubě.
Jak již bylo zmíněno výše, držte svou kočku bezpečným a pohodlným způsobem se stříkačkou v dominantní ruce. Nechte svou kočičku olíznout špičku injekční stříkačky, aby si mohla lék ochutnat, a pomalu stiskněte píst. Zaměřte proud léku do zadní čísti krku, ale dejte pozor, abyste nezaklonili hlavu dozadu, varuje Petful. To by mohlo způsobit vdechnutí části kapaliny nebo dávení.
Jakmile je lék v jejích ústech, držte je trochu zavřená, abyste zajistili, že tekutinu spolkne. Nebojte se, pokud vyplivne trochu léku - je to běžné. I když něco skončí na vašem klíně, nepodávejte lék znovu a vyčkejte do podání další dávky.
Kapky do očí a uší
Někdy je nutné dát kočce kapky do očí nebo uší, zvláště pokud trpí alergiemi. Stejně jako při podávání pilulky nebo tekutých léků budete muset svou kočku bezpečně držet, abyste je mohli aplikovat.
Co se týká očních kapek, Ernest Ward, DVM s Newport Harbor Animal Hospital, doporučuje položit ruku nahoru kočičí hlavy (často je nejlepší přijít z vrchu nebo zespodu její hlavy, lepší než přímý pohyb do tváře, aby neviděla, že se to "blíží") „použijte poslední dva prsty stejné ruky ke stáhnutí horního víčka. Zbývající prsty dejte pod čelist kočky, abyste podepřeli hlavu. Dolní víčko bude sloužit jako váček pro příjem kapek." Nikdy se nedotýkejte kočičího oka kapátkem nebo prsty.
Pokud jde o ušní kapky, říká Dr. Ward "jemně masírujte spodní část ucha kruhovým pohybem... Měli byste slyšet "pískavý" zvuk, když masírujete lék hluboko ve zvukovodu". Vaše kočka nebude mít ráda žádnou z těchto metod, ale stejně jako tomu je u všech léků pro kočky, jsou pro její zdraví životně důležitá.
Injekce
Některá onemocnění jako například cukrova, vyžadují, aby páničci aplikovali léky injekcí pod kůži. Výhodou pro vás bude další pár ruk, když budete aplikovat injekci. Tak si najděte pomocníka, který udrží vaše zvíře na místě ručníkem nebo pevným, ale jemných úchopem.
V závislosti na léku bude potřeba kočce podat lék do kyčle, krku nebo jiného místa, proto požádejte svého veterináře, aby vám ukázal jak a kde byste měli injekci aplikovat. Také budete potřebovat vědět, zda by měla být injekce aplikována do svalu, žíly nebo do kožního záhybu. Pro každou dávku vždy použijte novou jehlu a zaznamenejte si čas a datum každé aplikace.
Po podání léku dejte vaší kočičce několik extra objetí. Kočka také může chtít být nějaký čas sama, tak ji dopřejte čas a prostor, pokud se chce na chvíli skrýt. Až dokončíte aplikaci, nikdy neházejte jehly mezi odpadky. Zlikvidujte je ve schváleném kontejneru na ostré předměty nebo je přineste do lékárny či veterinárnímu lékaři.
Pokud máte podezření, že je vaše kočka nemocná, nejprve se obraťte na svého veterináře a domluvte si prohlídku a podejte pouze lék určený vašemu zvířeti předepsaný lékařem. Nikdy byste neměli podávat vaší kočce volně prodejné léky určené pro lidi (včetně očních kapek), protože mnoho z těchto léků je nebezpečných pro domácí mazlíčky. Tyto tipy berte jen jako užitečné podněty k zamyšlení. Vždy byste se měli poradit s vaším veterinářem o nejlepším postupu podávání léku vaší kočce. K tomu důkladné vyšetření veterinářem je nejlepší cestou ke správné diagnóze a léčbě jakékoli nemoci vaší kočky.
Ať už jde o krátkou léčbu antibiotiky nebo doživotní péči, léky jsou někdy nutností. Možná vám nebude kočička hned děkovat, ale bude šťastná, že je zdravá!
Contributor Bio
Christine O'Brien
Christine O'Brien je spisovatelka, matka a letitá majitelka koček, jejíž dvě ruské modrooké vládnou domu. Její příspěvky se objevují také na Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Můžete ji také najít a sledovat na Instagramu a Twitteru @brovelliobrien.