Jak se zbavit trichobezoárů

Published by
min čtení

Téměř všichni majitelé koček se již někdy setkali s trichobezoáry nebo slyšeli zvuk, který jejich kočka vydávala, když se jeden z nich pokoušela vydávit. Trichobezoáry je snadné rozpoznat, protože mají specifický válcový tvar (vypadají jako malý váleček) a jsou tvořeny chlupy. Někdy jsou také doprovázeny žaludečními šťávami nebo nestrávenými zbytky potravy. Trichobezoáry se tvoří v žaludku koček z chlupů, které kočky polykají při péči o srst. Kočky nemohou chlupy vyplivnout, protože je jejich jazyk pokryt stovkami malých zpětných háčků. Tyto háčky brání vyplivnutí chlupů ven z kočičí tlamy. Další příčinou tvorby trichobezoárů je neschopnost koček chlupy vylučovat.

Vznik

Pozřené chlupy obvykle kočkám nedělají potíže, ale někdy se kočkám v žaludku nahromadí a vytvoří trichobezoár. Tvorbou trichobezoárů trpí obzvláště plemena s dlouhou srstí. Pokud se trichobezoáry vyskytují u Vaší kočky pouze občas, nemusíte se ničeho obávat. Pokud však Vaše kočka trpí trichobezoáry chronicky nebo s nimi má vážné problémy, měli byste o tom pohovořit s veterinářem.

Potíže

Trichobezoáry mohou působit potíže, pokud v kočičím žaludku ztvrdnou a kočka je nemůže vyloučit. Mezi příznaky potíží s trichobezoáry patří:

 • zácpa,
 • tvrdá stolice obsahující chlupy,
 • kašel nebo dávení, zejména po jídle,
 • nezájem o potravu.

Prevence

Nejlepší prevencí vzniku trichobezoárů je pravidelné česání. V případě dlouhosrstých plemen je česání naprosto nezbytné. Při česání vyčešete kočce ze srsti mrtvé chlupy a značně snížíte pravděpodobnost spolknutí chlupů, které jsou na hraně vypadnutí.

Většina koček česání miluje, takže představuje také skvělou příležitost k upevnění Vašeho vzájemného pouta. Obzvláště pečliví buďte při česání na jaře, kdy Vaše kočka shazuje svou zimní srst.

Česání také můžete podpořit dalšími metodami. Například existuje mnoho různých druhů speciální potravy nebo doplňků potravy, které mohou Vaší kočce pomoci.

Tato potrava a doplňky jednoduše pomáhají chlupům projít trávicí soustavou kočky v rámci procesu trávení. Nejvhodnější řešení Vám doporučí Váš veterinář.

Související články

Související výrobky

 • Hill's® Prescription Diet® j/d® Feline

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ je klinicky ověřené krmivo, které již za 28 dní zlepšuje pohyblivost koček díky vyváženému poměru živin, DHA (speciální omega-3 mastná kyselina) a celkovému množství omega-3 mastných kyselin. </p>
 • Hill's® Prescription Diet® r/d® Feline

  Konzerva <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ s mletými játry byla vytvořena speciálně pro regulaci hmotnosti koček.
 • Hill's™ Prescription Diet™ Metabolic Feline Chicken

  <ul><li>Redukce váhy bez strádání – 81 % koček zhublo v domácích podmínkách za 2 měsíce, 89 % koček program ke snížení hmotnosti dokončilo.<br></li><li>Není nutné porce přesně odměřovat.</li><li>Klinický prokázáno, že díky krmivu kočka po ukončení procesu hubnutí váhu znovu nenabere.</li><li>Odměňte svou kočku lahodnými pamlsky - jedná se o doplněk stravy, který přispívá k úbytku hmotnosti u dospělých koček.</li></ul>
 • Hill's PRESCRIPTION DIET k/d Cat Food with Chicken

  Krmivo Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline k/d™ pomáhá prodlužovat život a výrazně zlepšuje kvalitu života koček s onemocněním ledvin tím, že zpomaluje progresi a míru klinických příznaků.