Jak se zbavit trichobezoárů: Tipy a triky

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Téměř všichni majitelé koček se již někdy setkali s trichobezoáry nebo slyšeli zvuk, který jejich kočka vydávala, když se jeden z nich pokoušela vydávit. Trichobezoáry je snadné rozpoznat, protože mají specifický válcový tvar (vypadají jako malý váleček) a jsou tvořeny chlupy. Někdy jsou také doprovázeny žaludečními šťávami nebo nestrávenými zbytky potravy. Trichobezoáry se tvoří v žaludku koček z chlupů, které kočky polykají při péči o srst. Kočky nemohou chlupy vyplivnout, protože je jejich jazyk pokryt stovkami malých zpětných háčků. Tyto háčky brání vyplivnutí chlupů ven z kočičí tlamy. Další příčinou tvorby trichobezoárů je neschopnost koček chlupy vylučovat.

Vznik

Pozřené chlupy obvykle kočkám nedělají potíže, ale někdy se kočkám v žaludku nahromadí a vytvoří trichobezoár. Tvorbou trichobezoárů trpí obzvláště plemena s dlouhou srstí. Pokud se trichobezoáry vyskytují u Vaší kočky pouze občas, nemusíte se ničeho obávat. Pokud však Vaše kočka trpí trichobezoáry chronicky nebo s nimi má vážné problémy, měli byste o tom pohovořit s veterinářem.

Potíže

Trichobezoáry mohou působit potíže, pokud v kočičím žaludku ztvrdnou a kočka je nemůže vyloučit. Mezi příznaky potíží s trichobezoáry patří:

 • zácpa,
 • tvrdá stolice obsahující chlupy,
 • kašel nebo dávení, zejména po jídle,
 • nezájem o potravu.

Prevence

Nejlepší prevencí vzniku trichobezoárů je pravidelné česání. V případě dlouhosrstých plemen je česání naprosto nezbytné. Při česání vyčešete kočce ze srsti mrtvé chlupy a značně snížíte pravděpodobnost spolknutí chlupů, které jsou na hraně vypadnutí.

Většina koček česání miluje, takže představuje také skvělou příležitost k upevnění Vašeho vzájemného pouta. Obzvláště pečliví buďte při česání na jaře, kdy Vaše kočka shazuje svou zimní srst.

Česání také můžete podpořit dalšími metodami. Například existuje mnoho různých druhů speciální potravy nebo doplňků potravy, které mohou Vaší kočce pomoci.

Tato potrava a doplňky jednoduše pomáhají chlupům projít trávicí soustavou kočky v rámci procesu trávení. Nejvhodnější řešení Vám doporučí Váš veterinář.

Související články

 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.
 • Kočka a úzkosti: Jak kočce ulevit od stresu

  Kočky prožívají úzkost! Naučte se poznat projevy kočičí úzkosti, znát její vliv na celkové zdraví kočky a proaktivně řešit kočičí stres.

Související výrobky