Důležité informace o alergiích a přecitlivělosti na krmivo u vaší kočky

Publikováno
min čtení

Co znamená alergie na krmivo nebo přecitlivělost na krmivo?

Alergie / přecitlivělost na krmivo jsou způsobeny reakcí na určitou složku, kterou jsou obvykle bílkoviny. Někdy se označuje jako „nežádoucí reakce na krmivo“ a je definována jako abnormální reakce na krmivo nebo přídatnou látku v krmivu. Existují dvě třídy nežádoucích reakcí: ty, kterých se účastní imunitní systém (obecně nazývané alergie na krmivo), a ty, které se vyskytují bez imunitní složky (obecně se nazývají přecitlivělost na krmivo).

Alergie mohou přetrvávat po celý život, proto musí být tato ingredience z krmiva vaší kočky trvale odstraněna.

Co způsobuje alergie nebo přecitlivělost na krmivo?

Může trvat měsíce i roky, než se u vaší kočky vyvine alergická reakce na určité krmivo. Jakmile se však stane alergickou, téměř vždy bude mít na toto krmivo negativní reakci. Alergické reakce jsou ve většině případech spojovány se zdroji bílkovin - obyvykle s masem v krmivu vaší kočky.

Jídlo: Nejčastějšími příčinami alergií a přecitlivělostí na krmivo u koček jsou hovězí maso, mléčné výrobky a ryby.

Poškození: Zánět, infekce, chirurgický zákrok a některé léky mohou poškodit trávicí systém, což vede k alergiím nebo přecitlivělosti na krmivo.

Věk: Alergie a přecitlivělost na krmivo se může projevit v jakémkoli věku.

Plemeno: U některých kočičích plemen je větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine alergie nebo přecitlivělost na krmivo, včetně Siamských koček.

Je má kočka citlivá na krmivo?

Pokud vaše kočka často zvrací, má průjem, podrážděnou pokožku, špatný stav srsti nebo ji vypadává srst, může mít alergii na krmivo. Nejběžnějšími společnými příznaky alergie nebo přecitlivělosti na krmivo jsou poruchy trávení a podráždění kůže. Pokud vaše kočka trpí alergií nebo přecitlivělostí na krmivo, mohli jste si všimnout některé z následujcích příznaků:

 • Zvracení nebo průjem
 • Nadýmání
 • Časté škrábání nebo vypadávání srsti
 • Červená, zanícená kůže
 • Chronické ušní problémy
 • Nedostatečný růst u mladých koček
 • Kašel, sípání a kýchání

DŮLEŽITÉ: Některé příznaky alergií nebo přecitlivělostí na krmivo jsou si podobné s příznaky jiných závažných stavů, takže pokud zaregistrujete některé z uvedených příznaků, poraďte se s veterinárním lékařem.

Význam výživy

Alergie nebo přecilivělost na krmivo může trvat po celý život. Hlavním cílem při zvládání alergie nebo přecitlivělosti na krmivo je najít a vyhýbat se potravinové složce, která je zodpovědná za způsobení kožních a/ nebo gastrointestinalních příznaků. Pokud vaše kočka trpí alergiemi na krmivo, je o to důležitější podávat jí správné krmivo pro kočky.

Dietní eliminační pokusy - odstranění složky z krmiva, které vaše kočka jí - jsou nejpraktičtější a nejpřesnější metody diagnostiky alergií na krmivo u koček. Krmivo, které vaše kočka konzumuje, by mělo být vyvážené a obsahovat co nejméně ingrediencí a přísad. Nezapomeňte během procesu izolace alergenu odstranit přístup ke všem ostatním krmivům pro kočky, k jídlu na stole, pamlskům, občerstvení a žvýkacím hračkám.

V případě, že má vaše kočka alergickou reakci na konkrétní druh masa, můžete zkusit krmivo s novým zdrojem bílkovin - tedy novým pro vaši kočku - jako je kachna nebo zvěřina. Pokud nic z toho nepomůže, vaše kočka může být alergická právě na tyto proteiny a bude potřebovat krmivo se speciálně rozloženými bílkovinami. Přesnou diagnostiku a možnosti léčby vždy konzultujte se svým veterinářem a požádejte ho o doporučení toho nejlepšího krmiva pro alergii vaší kočky.

Dotazy pro vašeho veterináře ohledně alergie na krmivo:

 1. Existují nějaké potraviny, kterým by se měla má kočka vyhnout kvůli jejím alergiím?
  • Zeptejte se, jak lidské jídlo může ovlivnit zdraví vaší kočky.
 2. Doporučil byste Hill's ® Prescription Diet® nebo Science Plan® krmivo pro kočky při její alergii?
  • Zeptejte se na problémy související se speciální výživou pro vaši kočku
  • Kolik a jak často byste měli krmit svou kočku doporučeným krmivem
  • Proberte, které pamlsky můžete své kočce podávat s doporučeným krmivem
 3. Jak rychle bych měl/a očekávat známky zlepšení stavu mé kočky?
 4. Můžete mi poskytnout písemné pokyny nebo podklady k alergii na krmivo u mé kočky?
 5. Jaký je nejvhodnější způsob (email/telefon) kontaktovat vás nebo vaši veterinární stanici v případě, že mám dotazy?
  • Zeptejte se, jestli potřebujete mít další schůzku.
  • Zeptejte se, zda vám bude zaslán email s upomínkou nebo upozornění.

Související články

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s jehněčím

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s tuňákem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Urinary Health krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  <p>Krmivo <strong>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Urinary Health Sterilised Cat </strong>je vytvořeno k podpoře zdravého močového traktu koček pro delší a šťastnější život. Obsahuje unikátní Weight Management recepturu, která pomáhá kastrovaným kočkám udržet formu a zdraví. </p>
  Zjistit více »