Důležité informace o potravinových intolerancích a potravinových alergiích u koček

Published by
minutové čtení

Co je přecitlivělost na potraviny neboli potravinová intolerance?

Potravinová přecitlivělost/intolerance je způsobena reakcí na konkrétní složku, kterou je obvykle bílkovina. Někdy se také nazývá „nežádoucí reakcí na jídlo“ a je definována jako abnormální reakce na potravinu nebo potravinářskou přídatnou látku.

Existují dvě skupiny nežádoucích reakcí: jednak takové, do nichž je zapojen imunitní systém (ty se obvykle nazývají potravinová přecitlivělost), a dále ty, které nastávají bez účasti imunitního systému (obvykle nazývané potravinové intolerance).

Přecitlivělost může přetrvávat po celý život, takže danou složku je potřeba trvale vyřadit z kočičího jídelníčku.

Co způsobuje přecitlivělost na potraviny a potravinovou intoleranci?

Nejobvyklejšími příčinami přecitlivělosti na potraviny a potravinové intolerance jsou:

 • Potraviny: Přecitlivělost se nejčastěji spojuje se zdroji bílkovin, obvykle z hovězího, ryb nebo mléčných výrobků, které jsou součástí stravy vaší kočky.
 • Poškození: Zánět, infekce, operace a některé léky mohou narušit trávící systém a vést k potravinové přecitlivělosti nebo intoleranci.
 • Věk: K přecitlivělosti na potraviny a potravinové intoleranci může dojít v jakémkoliv věku.
 • Plemeno: Zdá se, že u některých plemen koček je pravděpodobnější, že se u nich rozvine potravinová přecitlivělost nebo intolerance, včetně kočky siamské.

Než se přecitlivělost nebo intolerance na konkrétní potravinu u kočky rozvine, může to trvat několik měsíců nebo let. Poté, co se ale přecitlivělost objeví, bude mít kočka na danou potravinu nežádoucí reakci už téměř navždy.

Je moje kočka přecitlivělá na potraviny?

Podle organizace PDSA, následující příznaky mohou naznačovat, že kočka trpí potravinovou přecitlivělostí:

 • Průjem a zvracení
 • Svědící kůže po celý rok, zvláště v obličeji, na uších a na krku.
 • Příliš časté čištění a související vypadávání chlupů na břiše a bocích
 • Hrbolatá strupovitá kožní vyrážka

Další příznaky potravinové přecitlivělosti a intolerance mohou zahrnovat:

 • Letargii
 • Špatný stav srsti
 • Nadýmání
 • Časté škrábání
 • Zarudlou zanícenou pokožku
 • Pomalý růst
 • Kašlání, sípání nebo kýchání
 • Chronické ušní potíže

DŮLEŽITÉ: Některé příznaky potravinové přecitlivělosti nebo intolerance jsou podobné příznakům jiných závažných onemocnění, proto když některé z nich zpozorujete, konzultujte to se svým veterinářem.

Význam výživy

Potravinová přecitlivělost nebo intolerance může trvat po celý život. Hlavním cílem při řešení přecitlivělosti nebo nežádoucích reakcí na potraviny je nalézt a vyloučit ze stravy složku, která obtíže vyvolává. Nejpraktičtější a nejpřesnější metodou pro určení potravinové přecitlivělosti u koček je eliminační dieta, tj. vyloučení dané složky ze stravy, kterou vaše kočka konzumuje. Když se snažíte zjistit příčinu problému, nezapomeňte kočce odstranit z dosahu všechno ostatní krmivo, jídlo ze stolu, pamlsky, svačinky a žvýkací hračky.

Pokud vaše kočka trpí potravinovou přecitlivělostí, je o to důležitější podávat jí správné krmivo pro kočky. Krmivo, které vaše kočka konzumuje, by mělo být vyvážené a mělo by obsahovat co nejméně různých složek a přídatných látek.

Když má vaše kočka reakci na určitý typ masa, můžete vyzkoušet krmivo s jiným zdrojem bílkovin, který je pro vaši kočku nový, jako např. kachní maso nebo zvěřina. Pokud nic z toho nepomůže, vaše kočka může mít na tyto bílkoviny přecitlivělost a bude potřebovat krmivo se speciálně rozštěpenými bílkovinami.

Pro přesnou diagnózu a možnosti léčby se vždy poraďte se svým veterinářem a požádejte jej, ať vám doporučí nejvhodnější krmivo pro vaši kočku.

Otázky pro veterináře týkající se potravinové přecitlivělosti

 1. Měl bych své kočce přestat dávat některé krmivo kvůli její přecitlivělosti/intoleranci?
 2. Jaký vliv na zdraví kočky může mít lidské jídlo?
 3. Doporučil byste na potravinovou přecitlivělost mé kočky krmivo Prescription Diet nebo Science Diet od Hill’s?
 4. Jak často a v jakých dávkách bych měl doporučené krmivo své kočce podávat?
 5. Jaké pamlsky mohu své kočce podávat kromě doporučeného krmiva?
 6. Jak rychle mohu očekávat, že se stav mé kočky začne zlepšovat?
 7. Můžete mi dát písemné pokyny nebo vytištěný leták o potravinové přecitlivělosti mé kočky?
 8. Jak se s Vámi nebo s Vaším zařízením mohu nejlépe spojit, pokud budu mít nějaké otázky (e-mailem/telefonicky)?
 9. Mám si domluvit termín na kontrolu?

Související články

Související produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s jehněčím

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s tuňákem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Urinary Health krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  <p>Krmivo <strong>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Urinary Health Sterilised Cat </strong>je vytvořeno k podpoře zdravého močového traktu koček pro delší a šťastnější život. Obsahuje unikátní Weight Management recepturu, která pomáhá kastrovaným kočkám udržet formu a zdraví. </p>
  Buy Now »