Suchá kůže u kočky: Tipy a rady

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jestli se při pohlazení kůže vaší kočky loupe jako čerstvě upečené pečivo nebo se kočka neustále škrábe, možná si kladete otázku: "Má moje kočka suchou kůži?" Pokud jste si jisti, že příčinou nejsou blechy, budete muset přijít na kloub tomu, co u vaší kočky způsobuje nadměrné škrábání.

Příznaky suché kůže a možné příčiny

Suché místo tu či tam nebo příležitostné škrábání obvykle nepředstavuje nic, nad čím byste si museli dělat starosti, ale když škrábání trvá několik dnů nebo když si vaše kočka obsesivně kouše a líže konkrétní oblast, možná nastal čas zjistit, zda váš chlupatý miláček netrpí vážným kožním onemocněním nebo podrážděním kůže. Neustálé svrbění na stejném místě může znamenat, že vaše kočka má suchá místa na kůži. Dalšími příznaky suché kůže u koček jsou šupinky podobné lupům na srsti a lysá místa.

Jeden z důvodů, proč může mít vaše kočka suchou kůži, je v její misce na žrádlo. Podle Merckovy veterinární příručky kočka potřebuje nutričně vyváženou stravu se správným množstvím určitých mastných kyselin. Bez nich se jí vysušuje kůže, tvoří se na ní šupinky a může se jí zhoršit kvalita srsti. Poraďte se se svým veterinářem o krmivu pro vaši kočku a zjistěte, zda nepotřebuje přejít na jiné krmivo nebo vyzkoušet doplňky jako rybí olej. Nezapomeňte ale na to, že může trvat až měsíc, než se po doporučení veterináře kůže vaší kočky opět zklidní.

Pokud se suchá kůže nachází převážně uprostřed na koččiných zádech, problém může být způsobem nadváhou. Organizace Cats Protection uvádí, že obézní kočky mohou mít problém o sebe správně pečovat a v důsledku toho se u nich může objevovat suchá kůže, lupy nebo plstnatá srst v místech, kam nedosáhnou.

Kůže a přecitlivělost

Přecitlivělost na podněty zvnějšku je běžnou příčinou kožních onemocnění u koček. Je důležité vědět, co by u vás doma mohlo případně vyvolávat podráždění kůže vaší kočky. Položte si otázku:

 • Použil jsem nové přípravky na čištění podlah, nábytku nebo osvěžovače vzduchu?
 • Vypral jsem ložní prádlo nebo oblečení v jiném pracím prášku?
 • Je možné, že kočka snědla nějaké léky, které ležely doma?
 • Jsou v domě nějaká nová zvířata?

Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli kladně a jste schopni identifikovat možný zdroj, zavolejte svému veterináři a popiště mu příznaky a to, s čím kočka přišla do kontaktu. Veterinář na základě toho rozhodne, zda je nutné kočku přivést do ordinace nebo zda to pár dnů počká.

Promluvte si se všemi členy domácnosti a udělejte si seznam všech nových čistících a kosmetických přípravků, které se v domě objevily těsně před tím, než u kočky propuklo svědění. Kočkám může vadit také pyl, prach a plíseň. Jestli kočka najednou začne být letargická, zvrací nebo má záchvaty krátce poté, co u ní zaznamenáte škrábání, zavezte ji okamžitě k veterináři. Může být silně přecitlivělá nebo mohla pozřít něco jedovatého.

Šedá pruhovaná kočka v proutěném křesle v zahradě se škrábe

Další stvoření

Mějte na paměti, že když si přinesete domů nové zvíře, příčinou kožních obtíží vaší kočky mohou být blechy a to i přesto, že ostatní domácí mazlíčci známky podráždění nevykazují. Pročísněte srst vaší kočky hřebenem na vyčesávání blech a rozhrňte jí srst, ať můžete prozkoumat, zda neuvidíte blechy či nečistoty z blech (černé tečky, které po sobě blechy nechávají a ve skutečnosti se jedná o jejich výkaly). I když v srsti žádné tvory nespatříte, mohou tam působit menší paraziti způsobující svědění, jako např. roztoči, upozorňuje PDSA. Zkontrolujte také zarudlá a šupinatá místa, která mohou být příznakem plísňového onemocnění, jako je trichoficie. Pokud máte doma nějaká nová zvířata, sdělte to svému veterináři, aby mohl učinit informované rozhodnutí o tom, jak pomoci vaší kočce se svědící kůží.

Léčba suché kůže

Když hledáte řešení pro suchou kůži, která vaši kočku svědí, možná vás napadne podívat se na internet na domácí nebo přírodní léčbu. Organizace PDSA upozorňuje, že některé složky, které jsou pro lidi bezpečné, jako určité esenciální oleje, mohou být pro kočky škodlivé nebo dokonce toxické. Používejte výhradně výrobky určené přímo pro kočky a než vyzkoušíte něco nového na zmírnění podrážděné kůže vaší kočky, ověřte si to se svým veterinářem.

U některých koček může dojít ke svědění, zarudnutí a podráždění kůže v důsledku přecitlivělosti na některé potraviny. Poraďte se se svým veterinářem, zda by vaší kočce mohlo pomoci dietní krmivo pro kočky.

Zatímco hledáte u kočky řešení na její svědící kůži, snažte se ji vždy zaměstnat aktivní hrou a odvést pozornost od škrábání svědícího místa, než ho rozškrábe nebo se toto místo zanítí. Také můžete použít zvlhčovače vzduchu pro zvýšení vlhkosti vzduchu doma a dále podávat kočce dostatečné množství vody na pití pro zajištění hydratace.

Pokud má vaše kočka suchou svědící kůži, je pravděpodobné, že příčina bude někde u vás doma. Asi ale nebude obtížné ji najít a odstranit. Společně se svým veterinářem můžete hledat způsoby, jak upravit váš domov, aby se tam vaší kočce dobře a pohodlně bydlelo.

O autorovi

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger je panička, která s radostí sdílí svůj domov se svými chlupáči, dvěma dětmi a manželem. Když zrovna neučí, nepíše nebo nebloguje, ráda tráví čas se všemi členy své rodiny. Snaží se psát články, které pomáhají ostatním páníčkům žít se svými domácími mazlíčky aktivnější a smysluplnější život.

Související články

 • Tipy pro podávání pilulek a léků vaší kočce

  Účinné tipy a triky, jak podávat vaší kočce různé léky. Navíc nejlepší způsoby, jak zacházet s injekcemi, očními a ušními kapkami.
 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.

Související produkty