Jak pomoci kočce přibrat

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Poznat, zda je vaše kočka příliš hubená, může být obtížné. Podle organizace International Cat Care, 39 až 52 procent koček ve Spojeném království má nadváhu. A vzhledem k tomu, že má tak velký počet koček nadváhu, páníčkům koček se může normální váha jevit jako příliš nízká. Také se těžko pozná, zda je vaše kočka příliš hubená, když má dlouhou srst nebo povislé břicho.

Hubená kočka sice není sama o sobě důvodem neodkladné cesty k veterináři, ale jestli se snažíte zjistit, "jak pomoci kočce přibrat," je pravděpodobně vhodné se touto otázkou dále zabývat.

Je moje kočka příliš hubená?

Zjistit, zda je vaše kočka příliš hubená, může být problém.Šedá pruhovaná mourovatá kočka leží na posteliNaštěstí existují dva jednoduché nástroje, pomocí nichž můžete zjistit, zda je vaše kočka příliš hubená, má nadváhu nebo je její váha v pořádku.

  • Skóre tělesné kondice: Veterináři používají pro posouzení váhy zvířete skóre tělesné kondice (srovnatelné s indexem tělesné hmotnosti u lidí). Tabulka skóre tělesné kondice vám může pomoci zjistit, zda je vaše kočka příliš hubená. Pokyny k ní můžete najít buď na internetu, na stránkách organizací jako např. PDSA, nebo u vašeho veterináře.
  • Test pomocí ruky: Kromě toho můžete pro určení tělesného stavu vaší kočky použít také ruku. Položte ji kočce na žebra (která se nacházejí za předními tlapami). Pokud jsou na omak podobná hřbetu vaší ruky, váha zvířete je v pořádku. Jestli žebra vypadají nebo jsou na omak podobná spíše kloubům na prstech, vaše kočka je hubená. Když se podobají vaší dlani, vaše kočka má pravděpodobně nadváhu. Nejste si pořád jistí? Podívejte se na toto video od dvm360, kde je vysvětlenou, jak test rukou provést.

Příčiny hubnutí u koček

Hubnutí u koček má dva hlavní důvody: buď kočka dostatečně nejí nebo vydává více kalorií, než přijímá. Pokud nejí, může to být kvůli stresu, onemocnění zubů, nevolnosti nebo celé řadě dalších důvodů. Kočky trpící určitými nemocemi mohou zhubnout a tento úbytek na váze může být prvním nebo i jediným vnějším příznakem toho, že se u nich rozvinul nějaký zdravotní problém. K hubnutí také může docházet kvůli změnám v těle a v metabolismu, které nastávají v souvislosti s věkem a které se mohou objevit u některých koček starších 10 let.

Druhým důvodem, proč mohou kočky hubnout, je nedostatečný přístup k jídlu. Pokud najdete zatoulanou a podvýživenou kočku, kontaktujte místní útulek nebo veterináře a zeptejte se jich, co dělat, aby se kočka dostala zpět na zdravou váhu. Možná vás požádají, abyste jim kočku přinesli ukázat. Adoptované zatoulané kočky by měl vždy zkontrolovat veterinář, zda nemají zdravotní problémy.

Hubnutí může být na začátku pomalé a nanápadné. Nedávný výzkum ukázal, že hubnutí je prvotním příznakem onemocnění ledvin a může se objevit už tři roky před stanovením diagnózy. Včasný zásah umožní také zahájit léčbu dříve. Pravidelné kontroly u veterináře zahrnující vážení proto mohou být důležité pro včasné odhalení onemocnění.

Situace se považuje za naléhavou, když vaše kočka (ať už je hubená či ne) přestane jíst úplně. Pokud se to stane, měli byste ji neprodleně zavézt k veterináři. U koček, které několik dnů nejí, se může objevit život ohrožující choroba zvaná jaterní lipidóza, také známá jako syndrom ztučnění jater.

Jak pomoci kočce přibrat

Dlouhosrstá šedo-bílá kočka jí krmivo z kočičí miskyPokud se domníváte, že by vaše kočka měla přibrat, měli byste ji neprve vzít k veterináři, který vyloučí případné zdravotní potíže. Když žádné neodhalí, následující rady by vám mohly pomoci zajistit, aby kočka začala znovu přibírat.

  • Zdravé (ale hubené) kočky někdy prostě jen potřebují více krmných dávek denně a/nebo přístup k suchému krmivu, aby mohly přibrat. Kočky rády "uzobávají" nebo jedí po malých dávkách během celého dne, takže je velký rozdíl, když mají přístup k jídlu po celý den. Určitě se poraďte se svým veterinářem, zda je takové řešení vhodné pro vaši kočku. Volný přístup k jídlu také může vést k obezitě a doporučuje se pouze za určitých okolností.
  • Jestli máte koček více, jedna z nich může mít nad jídlem kontrolu a může bránit druhé v přístupu k němu. Ujistěte se, že během dne mají k jídlu přístup všechny kočky a to v bezpečné a neohrožující atmosféře.
  • Pokud je vaše kočka nervózní, dohlédněte na to, aby její miska nebyla blízko předmětů, které jí nahání strach, jako je radiátor, trubka vydávající zvuky nebo štěkající pes.
  • V případě, že kočku krmíte granulemi, nabídněte jí kromě toho také jídlo z konzervy (a naopak).
  • Pokud máte tendenci nabízet kočce různé dobroty a přilepšovat jí během vašeho jídla, zkuste jí dávat pouze jednoduchá jídla přímo z pytle nebo z konzervy a to na tichém a klidném místě.
  • U koček, které jsou opravdu mlsné, vyzkoušejte různé příchutě a konzistence, tj. suché i mokré krmivo. Některé kočky mají rády kuřecí paštiku, jiné lososové ragú, ale na nová jídla přecházejte opatrně, aby nedošlo k podráždění jejich trávícího ústrojí.
  • Krmivo jim pár vteřin ohřejte v mikrovlnce pro zvýraznění chuti. Použijte přitom vhodnou nádobu do mikrovlnky a před podáním krmiva zkontrolujte jeho teplotu.
  • Nakrájejte jim do jídla malý kousek pečeného kuřete - většina koček vůni a chuť pečeného kuřete miluje. Dávejte jim ale jen bíle maso bez kůže. Mějte na paměti, že běžné kočičí jídlo by mělo být vyvážené krmivo určené pro kočky.
  • Zkuste jim do něj přidat malé množství tekutiny z tuňákové konzervy nebo trochu nesoleného kuřecího vývaru.

Některé kočky prostě jen potřebují vyšší přísun kalorií a může pro ně být přínosné dietní krmivo s větším množstvím kalorií. Pro starší kočky, pro které je obtížné udržet si stávající váhu, může být dobré snadno stravitelné krmivo obohacené o antioxidanty, omega-3 a -6 mastné kyseliny a prebiotika. Pokud veterinář diagnostikuje vaší kočce nějaký zdravotní problém, může jí doporučit dietní krmivo speciálně navržené tak, aby pomohlo v této konkrétní situaci.

Než změníte kočce krmivo nebo jí podáte potravinové doplňky, vždy si to předem ověřte se svým veterinářem.

Jesti se domníváte, že je vaše kočka příliš hubená, nejlepším řešením je vždy kontrola u veterináře. Ten vám může navrhnout strategie, jak zajistit, aby kočka jedla více a také pozná, zda k hubnutí nevedou nějaké závažné zdravotní obtíže. Při troše trpělivosti a díky radám od veterináře se může váš chlupatý kamarád znovu dostat na zdravou váhu velice rychle.

O autorovi

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten získala v roce 2002 magisterský titul v oboru Veterinární medicína na Kalifornské univerzitě v Davisu. Doktorka Wooten je členkou společnosti American Society of Veterinary Journalists a její profesní aktivity sahají od provozování veterinární praxe pro malá zvířata v Greeley v Coloradu přes veřejné projevy na téma asistence, vedení a komunikace s klienty až po psaní. Ve svém volném čase ráda táboří se svou rodinou, lyžuje, potápí se a účastní se triatlonových závodů.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Výživa)

Související články

  • Suchá kůže u kočky: Tipy a rady

    Seznamte se s příznaky příliš suché kůže u koček. Odhalte možné příčiny podrážděné kůže u vaší kočky. Tipy, jak na suchou kůži u koček.
  • Tipy pro podávání pilulek a léků vaší kočce

    Účinné tipy a triky, jak podávat vaší kočce různé léky. Navíc nejlepší způsoby, jak zacházet s injekcemi, očními a ušními kapkami.
  • Březost koček  

    154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
  • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

    154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.

Související produkty