Přibírá vaše kočka?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jako páníček máte odpovědnost za zdraví a životní pohodu vaší kočky. Nedílnou součástí tohoto vztahu je zajistit, aby ručička na váze zůstala v rovnováze a aby kočka neměla ani nadváhu ani nebyla podvýživená. Takové rovnováhy se ovšem těžko dosahuje, neboť hmotnost kočky může přirozeně kolísat během jednotlivých životních stádií. Například vykastrovaná kočka bude pravděpodobně potřebovat méně krmiva než dříve a může mít snadno nadváhu nebo být dokonce obézní, pokud se množství a druh krmiva nepřizpůsobí změnám v jejím těle.

Není to vždy jednoduché, ale když pochopíte, na co si dát pozor a jak můžete kočce pomoci prostřednictvím stravy a denní rutiny, můžete tím odvrátit potenicální riziko ještě předtím, než skutečně vyvstane.

Proč je nadváha problém?

Podle organizace International Cat Care bylo prokázáno, že obezita zkracuje u koček průměrnou délku života. A nejen to! Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko onemocnění řadou různých nemocí, jako např.

 • cukrovka
 • artritida
 • potíže s vylučovací soustavou
 • rakovina

Kila navíc také mohou bohužel způsobit, že kočka bude pociťovat mnohem větší nepohodlí a nespokojenost a bude tak pro ni neskutečně obtížné vést šťastný a naplněný život. Proto je vaší povinností:

 1. Zajistit, aby měla vaše kočka zdravou váhu.
 2. Když už má nadváhu, pomoci jí zhubnout.

Jak zjistím, zda má moje kočka nadváhu?

Pravidelná kontrola hmotnosti je skvělý zvyk, který vám může pomoci odhalit, že váha vaší kočky pomalu roste. Pokud má ale vaše kočka ráda občasné pohlazení, můžete se zaměřit i na další aspekty:

 • Má pod břichem a mezi zadníma nohama vrstvu tuku?
 • Když při hlazení mírně zatlačíte, cítíte její žebra? Pokud ne, má tuku pravděpodobně příliš.
 • Když se na kočku podíváte shora, její ramena a hrudník by měly být širší, zatímco slabiny, tj. oblast mezi žebry a pánví, by měly být užší, podobně jako pas. Při pohledu z boku by měla být silueta kočičího těla od hrudníku směrem k břichu klenutá.

Proč má moje kočka nadváhu?

Většina koček má nadváhu proto, že jsou krmeny příliš mnoho a je snadné zjistit proč. Hned vidíme, jak šťastná kočka je, když dostane zvláštní pamlsek nebo nové krmivo.

Aby se ale kočka dostala znovu do formy, bude potřeba omezit příjem kalorií a/nebo zvýšit výdej energie. Když se rozhodnete omezit příjem kalorií, mějte na paměti několik důležitých věcí. Může být nebezpečné jednoduše snížit krmné dávky běžného krmiva, protože se může stát, že kočka nebude dostávat dostatek živin jako vitaminy a minerály. Kočka navíc může pociťovat hlad a frustraci a je pravděpodobnější, že bude o jídlo žebrat či jej krást nebo se stane agresivní.

Několik tipů pro regulaci hmotnosti

Nejpovolanější osobou, která vám může pomoci stanovit zdravý jídelníček pro kočku trpící nadváhou, je váš veterinář. Následující tipy ale mohou být také užitečné:

 • Kočky by měly dostávat několik malých jídel denně. Pokud jste často mimo domov, vyzkoušejte dávkovač krmiva s načasováním nebo hračky na dávkování krmiva.
 • Když vaše kočka žebrá o jídlo, nabídněte jí místo toho pohlazení a pozornost.
 • Každý den si vyhraďte nějaký čas na hru s kočkou. Udělejte jí radost novou hračkou nebo jen použijte zmačkaný papír.
 • Pořiďte si vysoké škrabadlo nebo jinou strukturu, která bude kočku motivovat k lezení.
 • Už jen to, že umístíte některá jídla na jiné místo nebo na jiné podlaží v domě znamená, že kočka se bude muset více hýbat, aby dostala své krmivo.
 • Dejte si pozor na kočičí pamlsky - mohou obsahovat spoustu kalorií.
 • Požádejte svého veterináře, aby vám doporučil krmivo pro regulaci hmotnosti.
 • Vyzkoušejte krmivo v konzervě či kapsičky. Ty mohou u kočky navodit pocit sytosti a je méně pravděpodobné, že kočka bude hledat pamlsky nebo žebrat o jídlo.
 • Vždy se ujistěte, že vaše kočka dostává kompletní a vyváženou stravu.

Přestože odpovědnost za zdravou váhu vaší kočky máte vy, váš veterinář vám může potvrdit, zda kočka trpí nadváhou, a také doporučit, jak jednat, aby kočka zůstala zdravá a šťastná.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Související články

Související produkty