Nebezpečné a jedovaté jídlo pro kočky: Těmto potravinám se vyhněte

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pokud jde o vaši kočku, chcete si být jisti, že dostává to nejlepší krmivo pro její nutriční potřeby. Čas od času můžete být v pokušení dát jí zbytky ze stolu, ale nezapomínejte, že určité potraviny pro ni mohou být jedovaté. Podívejme se na některé z potravin, které jsou pro kočky nejvíce jedovaté.

Cibule a česnek

Cibule, česnek a šalotka mohou způsobit poškození červených krvinek vaší kočky a vést k anémii. Tyto potraviny jsou obvykle jedovaté, když jsou požity ve velkém množství, ale expozice koncentrovaným formám cibule nebo česneku, jako je směs na cibulovou polévku nebo česnekový prášek, může být také jedovatá. Kočky s příznaky letargie, slabosti a snížené chuti k jídlu, s bledými dásněmi a oranžovou až tmavě červenou močí by měly okamžitě navštívit veterináře.

Tabby cat approaches woman by standing on the arm of a green and white plaid couch.

Syrová vejce, syrové maso a kosti

Stejně jako u lidí může požití syrových vajec nebo syrového masa u koček vést k otravě salmonelou nebo bakterií Escherichia coli. Příznaky onemocnění jsou různé, ale mohou zahrnovat zvracení, průjem a letargii. Salmonela a E. coli se mohou také přenášet na člověka, proto dávejte pozor, abyste si po vaření řádně umyli ruce, a zabraňte své kočce v přístupu k těmto syrovým potravinám. Syrová vejce také obsahují enzym, který může způsobit problémy s kůží a srstí. Nedovolte ani, aby vaše kočka jedla syrové kosti—mohla by se jimi zadusit, mohly by poranit její trávicí trakt nebo poškodit zuby.

Čokoláda a kofeinové nápoje

Všichni jsme slyšeli, že čokoláda může být smrtelně jedovatá pro psy, ale je stejně tak jedovatá i pro kočky. Čokoláda obsahuje látky nazývané methylxanthiny, které mohou způsobit zvracení, průjem, vysokou tělesnou teplotu, svalové třesy, abnormální srdeční rytmus, bolesti břicha, zvýšenou žíznivost a záchvaty. Methylxanthiny se také vyskytují v kofeinových nápojích a je třeba se jim vyhýbat. Navštivte svého veterináře, pokud vaše kočka vykazuje některý z těchto příznaků. Jako obecné pravidlo platí, že tmavší čokolády jsou nebezpečnější než mléčná nebo bílá čokoláda.

Alkohol a syrové těsto

Alkoholické nápoje a potraviny, které obsahují alkohol, mohou být pro vaši kočku nebezpečné. Jejich požití může způsobit zvracení, průjem, třes, dezorientaci, potíže s dýcháním, kóma a dokonce i smrt. Je také důležité nepustit kočku k syrovému těstu. Syrové těsto se v žaludku rozpíná a kvasí. Pokud si myslíte, že vaše kočka požila byť jen malé množství alkoholu, okamžitě ji vezměte k veterináři.

Mléko a mléčné výrobky

I když vaše kočka ráda pije mléko, nemusí pro ni nutně být vhodné. Kočky mají potíže s trávením laktózy v mléce, což jim může způsobit podráždění žaludku nebo průjem. Většina koček je vystavena laktóze pouze v mateřském mléce, a to jen na počátku svého života. Protože koťata pijí mateřské mléko pouze po dobu několika týdnů, jejich trávicí systém není často vybaven k tomu, aby zvládal opětovné vystavení laktóze. Přestože některé kočky nemají s tolerováním mléka žádné potíže, nedoporučuje se, aby pily jiné mléko než mateřské, a to kvůli možným potížím s trávením.

Hrozny a rozinky

Dokonce i malé množství hroznů a rozinek může způsobit, že vaše kočka onemocní – může dokonce vést k rychlému rozvoji selhání ledvin. Do 12 hodin po požití se někdy objevuje zvracení. Další příznaky, které se mohou objevit během 24 hodin, zahrnují letargii, průjem, sníženou chuť k jídlu, bolest břicha a omezené močení.

Ačkoliv není jasné proč, hrozny a rozinky mohou způsobit selhání ledvin u koček, a dokonce i malé množství může způsobit, že kočka onemocní. Opakované zvracení a hyperaktivita jsou časnými příznaky. Ačkoliv některé kočky nevykazují žádné negativní reakce, raději kočce hrozny nedávejte a nenechávejte hrozny a rozinky na kuchyňské lince a dalších místech přístupných pro vaši kočku.

Krmivo pro psy

Ačkoli krmivo pro psy není pro kočky jedovaté, vaše kočka potřebuje velmi odlišný soubor živin než pes. Krmivo pro kočky by mělo obsahovat velké množství vitaminu A, taurinu, kyseliny arachidonové a bílkovin, krmiva pro psy mají mnohem nižší obsah těchto živin. Psi mohou přežít s nižšími úrovněmi vitamínu A a bílkovin, zatímco kočky ne. Psi jsou také schopni produkovat taurin a kyselinu arachidonovou, ale kočky musí dostávat tyto kyseliny ve stravě. Bez dostatečného množství taurinu se u koček může rozvinout onemocnění srdce, zraku a problémy se zuby.

Jak zabránit kočkám v požití nebezpečných potravin

Život a pohoda vaší kočky závisí na druhu jídla, které jí. Když udržíte jedovaté a nebezpečné potraviny mimo její dosah a zároveň zajistíte, aby přijímala vyváženou stravu, pomůžete ji, aby zůstala zdravá.

Zde je několik jednoduchých tipů, jak zabránit kočce, aby jedla nebezpečné a jedovaté potraviny:

  • Potraviny skladujte mimo dosah vaší kočky. Je-li kočka příliš zvědavá, budete si muset pořídit speciální zámky na skříňky.
  • Nedovolte kočce, aby seděla na kuchyňské lince, když vaříte nebo jíte.
  • Nedávejte jí zbytky ze stolu.
  • Na to nesmíte zapomínat zejména v průběhu svátků. Všude je více lákavého lidského jídla, z nichž většina může vaší kočce podráždit bříško nebo jí dokonce uškodit.

Pokud si všimnete nebo máte podezření, že vaše kočka snědla některou z těchto potravin, okamžitě ji vezměte ke svému veterináři. Zatímco některé z těchto potravin mohou způsobit, že vaší kočce jen chvíli nebude dobře, ostatní mohou být mnohem nebezpečnější pro její zdraví. Máte-li pochybnosti, požádejte o rady veterináře.

Související články

Související výrobky