Trénink poslušnosti u koček: Tyto techniky pomůžou

Published by
min read

Trénink musí být vždy krátký. Soustřeďte se vždy na jeden povel a jakmile ho kočka zvládne, přejděte na další. Plnění povelů procvičujte na mnoha různých místech v domě, aby si zvykla na to, že vás musí poslechnout za každé situace. Můžete používat klikr jako pomoc při jiných aspektech tréninku vašeho kotěte, například aby sedělo klidně, když ho kartáčujete, nebo aby si zvyklo na cestování autem.

Gray cat chewing and pulling on toilet paper.Všichni víme, že je možné naučit psa, aby reagoval na základní povely, ale co kočku? Kočky jsou nezávislejší a méně společenské než psi, takže netouží po pochvale tak jako hafani. Ale jak už víte, kočky jsou vysoce inteligentní zvířata a mají schopnost naučit se různé chování i triky.

Trénování kotěte

Je důležité začít s trénováním kotěte co možná nejdříve tak, aby vyrostlo a naučilo se respektovat hranice vašeho domova. Nechcete, aby vaše kočka hrabla v odpadkovém koši, škrábala nábytek nebo neustále vyskakovala na kuchyňkou linku. Trénink poslušnosti pomáhá udržet aktivitu mysli i těla kotěte, naučí ho společenským dovednostem a dobrému chování. V neposlední řadě posílíte vaše pouto.

Když chcete trénovat svoji kočku, je nezbytné, abyste měli připravenou spoustu hraček. Pokud začne dělat něco, co by neměla, přesměrujte její pozornost na hračky. Nabízejte jí je jako odměnu, abyste předešli nevhodnému chování. Bude-li mít vaše kotě dostatek hraček na hraní, zaměstnají ho mentálně i fyzicky. Můžete je také postříkat šantou, abyste kotě ještě lépe nalákali na hraní.

Běžné problémy s chováním u koček

Existuje několik běžných druhů chování koček, které lze řešit výcvikem poslušnosti. Tento trénink vám ušetří starosti a pomůže vám naladit se na potřeby vaší kočky.

 • Škrábání nábytku,
 • značkování a močení,
 • vyprazdňování mimo záchodek,
 • agrese vůči lidem nebo jiným zvířatům,
 • stres,
 • strach nebo úzkost,
 • kompulzivní chování, například nadměrné čištění nebo nadměrné škrábání či kousání.

Jak vytrénovat kočku

Máte-li štěstí, vaše kočka bude ochotná a dychtivá naučit se vaše povely. Existuje ale možnost, že vás bude ignorovat. Každá kočka je jiná a trénink může být nesmírně náročný na vaši trpělivost. Vyhraďte si každý den určitý čas, kdy se jí budete věnovat. Máte-li v domě více koček, pamatujte, že každá je jiná osobnost a potřebuje jiný přístup.

Myslete také na to, že kočky příliš nerozumí trestu, ani na něj nereagují. Potrestání často způsobí, že vaše kočka uteče a schová se před vámi, a může vést ke stresu, který může také vyvolávat problémy s chováním a zdravím. Povzbuzení dobrého chování odměnou je mnohem efektivnější a tato odměna může být ve formě pochvaly anebo chutného pamlsku. Tento trénink založený na odměně naučí vaši kočku, aby si spojila své dobré chování s pozitivními výsledky.

Jednou z nejběžnější technik pro trénování koček je použití klikru, což je jiná forma tréninku založeného na odměně. Například, pokud chcete naučit kočku, aby si sedla, klikněte ihned, jakmile se posadí a dejte jí malý pamlsek. Nakonec, po dostatečném počtu opakování, se naučí spojit si kliknutí se svým chováním a s odměnou.

Tréninky musí být vždy krátké – kočka udrží pozornost jen chvíli a může se rychle začít nudit. Soustřeďte se vždy na jeden povel a přejděte na další, až zvládne ten předchozí. Plnění povelů procvičujte na různých místech po domě, aby si zvykla, že vás musí poslouchat v různých situacích.

Jak řešit nevhodné chování vaší kočky

Může existovat několik důvodů, proč se vaše kočka nechová správně – možná je ve stresu ze změny ve vašem domově, možná má zdravotní potíže nebo prostě jen nechápe, že její chování není v pořádku. I když si možná myslíte, že vaše kočka to dělá proto, že je rozčilená nebo zlomyslná, obvykle tomu tak není.

Přesměrování jejího chování místo trestu bude ve výchově pravděpodobně úspěšnější. Když ji potrestáte, může se vámi cítit ohrožena, což nakonec může vést k ještě většímu stresu a ještě k horšímu chování. Pokud se vás bojí, poškodí to také vaše vzájemné pouto. Nicméně byste ji měli upozornit na nežádoucí chování. Jedním způsobem, jak to udělat, je spojit nesprávné chování s něčím nepříjemným. Například kočky mají averzi vůči určitým vůním, jako jsou parfémy a citrusy. Můžete navlhčit vatové tampony těmito vůněmi, aby vaše kočka nechodila do míst, kam nechcete. Nikdy nezapomeňte pochválit kočku za dobré chování. Dejte jí pamlsek za dobře vykonanou práci a ona se naučí spojovat své činy s odměnou.

Související články

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat kuřecí je určeno pro kočky trvale žijící v bytě nebo domě. Je vytvořeno s přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s jehněčím

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s tuňákem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »