Skáče vaše kočka ráda? Jak ji udržel při zemi

Publikováno Kara Murphy
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

 

Ve světě kočky neexistují žádné hranice: miluje krabice, ráda se schová pod postel nebo si sedne na klávesnici. Podle kočky je to naprosto v pořádku. Chce si prostě hrát, odpočívat, schovat se nebo je jen zvědavá. Výsady kočky — dle jejího názoru — se vztahují také na kuchyňskou linku, horní police na knihy i prostor nad ledničkou. Koneckonců, kočka umí skvěle skákat.

Dokáže skokem s přehledem překonat výšku 6násobku své výšky. Studie v odborném časopise Journal of Experimental Biology uvádí, že kočky jsou skvělými skokany díky délce svých končetin a svalové hmotě na zadních končetinách. Než kočka vyskočí, udělá hluboký dřep, poté zvedne přední nohy a pak dynamicky protáhne zadní nohy.

Není pochyb, že dovednosti kočky, co se skoku týče, jsou opravdu působivé. Mohou být ale také otravné (a nebezpečné, jak uvádí Blue Cross, protože navzdory obecnému mýtu kočka nespadne vždy na všechny čtyři), když kočka pravidelně skáče v domácnosti na místa, kde kočku neradi vidíte.

Jak mohou páníčci zabránit kočkám skákat na nábytek, police, kuchyňské linky a všude tam, kam prostě nesmějí?

Ukliďte siKočky jsou přirozeně zvědavé. Propiska, klíče nebo různé tretky snadno upoutají jejich pozornost. Kočku pak láká vyskočit nahoru a prozkoumat hračku, kterou jste tam určitě nechali pro ni. Tím, že na policích nebude nepořádek, zmírníte také zájem kočky o prozkoumávání míst, kam nemá chodit. To může být výhodné také z toho důvodu, že je o kočkách známo, že rády shazují věci z polic. Ale se smetáčkem a lopatkou to už tak dobře neumí, aby si po sobě i uklidily.Mladá rezatá mourovaná kočka na kuchyňské skříňce.

Nenechávejte potraviny na kuchyňské lince

Kočká má mnohem lepší čich než vy. Takže pokud ucítí něco dobrého, pravděpodobně si vyskočí a pokusí se to ochutnat. To pro ně může být i nebezpečné podle toho, o jaké jídlo se jedná. Nebudou-li na skříňkách potraviny a zbytky, odstraníte tím možnost, že kočka dostane za skok na kuchyňskou linku „odměnu“ v podobě nalezené pochoutky. Uvidíte-li, že je kočka velmi zvědavá na to, co chystáte k večeři, a nebude-li chtít během toho zůstat dole, prostě ji zavřete do jiné místnosti, dokud nebudete mít v kuchyni uklizeno.

Zatahujte žaluzie

Kočky rády skákají na parapety, aby se podívaly z okna ven. Nechcete-li, aby kočka na parapet chodila, jednoduše zatáhněte žaluzie, aby nebyl výhled k dispozici. Nechte ale kočce alespoň jedno místo, ze kterého uvidí ven, protože kočky velmi rády sledují, co se za oknem děje.

Poskytněte jim jinou možnost

Škrábadlo pro kočky představuje místo, kam mohou skákat, kde mohou řádit a objevovat. Dbejte na to, aby pro ně bylo zajímavé, např. výměnou hraček. Poskytněte jim také krabice, kam se mohou schovávat, a zmačkaný papír, se kterým si mohou hrát. Zapojte fantazii! Skvělým způsobem, jak umožnit kočce skákat a lézt dle libosti, jsou také stromy pro kočky. Dbejte na to, aby byl strom dostatečně bytelný, nekymácel se ani se nepřevrhl, když na něm bude kočka zkoušet akrobatické kousky. Důležité je, že schopnost kočky skákat byste neměli úplně eliminovat. Jedná se o vrozené chování zděděné po předcích, divokých kočkách, kdy šplhaly po stromech, aby unikly predátorům a sledovaly kořist z výšky, aby po ní mohly skočit. Poskytnete-li kočce místo, kde bude mít dovoleno řádit a skákat, budete tím předcházet jejím výpravám do výšek, kde si její přítomnost nepřejete.

Používejte oboustrannou lepicí pásku

Kočky nesnáší, když na tlapkách cítí oboustrannou lepicí pásku, takže může být vhodným odstrašujícím prostředkem pro kočku, která neustále skáče na místo, kam nemá chodit.

Snažte se pochopit, proč kočka skáče

Skákání je opravdu zakódováno v DNA kočky. Pobyt ve výškách, kde jsou v bezpečí, v sobě mají zakořeněný. Jako páníček musíte pochopit jejich potřebu skrýt se před světem. Všimnete-li si, že kočka skáče do výšek častěji nebo se ukrývá v těžko dostupných místech, např. skříňkách, může být důvodem, že je ve stresu nebo se necítí dobře. Přestože jsou kočky predátoři, kvůli své malé velikosti mohou být i kořistí. Nemocné nebo zraněné kočky budou maskovat příznaky onemocnění nebo se skrývat, aby se chránili před predátory. Pokud se cítí ohrožené, mohou se snažit schovat před domnělým nebezpečím. Proto je dobré snažit se pochopit, čeho by se mohly bát, abyste mohli prostředí upravit tak, aby se cítili v bezpečí a mohly se opět chovat normálně.

Skákání je pro kočky přirozené, a proto byste je od něj neměli zcela odrazovat. Ovšem s trochou výcviku kočku můžete naučit, kam nemá skákat.

O autorce

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy je spisovatelka na volné noze a panička z města Erie v Pensylvánii. Má kočku jménem Olive.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Související produkty