Dá se kočka vycvičit?

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Abyste mohli cvičit Vaše kotě, potřebujete pochopit jak se chová a jak myslí.Are cats trainable?

Kočky nejsou jako psi. Psi jsou zvyklí žít ve smečce a chtějí dělat radost svému vůdci (Vám). Kotě se zajímá jen o to jak potěšit jen samo sebe! 

To ještě neznamená, že s trochou pochopení a trpělivosti, není důvod, proč byste nemohli cvičit Vaše koťátko. A je důležité to dělat. Například jak budete vyčesávat Vaše kotě, nebo se starat o jeho zdraví, pokud kotě nebude zvyklé na manipulaci? Opravdu chcete, aby se Vaše kotě procházelo po kuchyňském pultu?

 

Základní principy

První věcí, kterou je třeba si uvědomit je, že kočky nerozumí trestům. Podporování dobrého chování je mnohem efektivnější. Zní to složitě? Pamatujte na pravidlo – respekt, upevňování návyků a odměna.

Vybudujte si respekt. Je důležité, chovat se způsobem příjemným pro kočky. Věděli jste například, že kočky nesnáší, když na ně někdo zírá, nebo že nesnáší nečekané zvuky či pohyby? Upevňování návyků zahrnuje důslednost a opakování. Jestliže kotě dělá něco, čemu chcete zabránit (jako třeba skákání po kuchyňské lince), vždy jemně ale pevně řekněte NE. Pokud dělá naopak něco s čím souhlasíte, hodně je pochvalte.

Cvičení urychlíte odměnami. Máme dva typy odměn – pochvala od Vás, nebo chutný pamlsek. Oboje velice motivuje Vaše koťátko.

 

Manipulace s koťátkem

Většina koček nemá rádo, když je zvedneme a čím dříve si na zvedání kotě zvykne, tím lépe.

Většina lidí nevědomky učí kotě špatným návykům. Zvednou kotě, ono škrábe, takže jej okamžitě dají zpět na zem. Díky tomu se kotě brzy naučí, že pokud bude škrábat, může si jít svou vlastní cestou.

Lepší přístup je zvednout kotě a pak, i pokud škrábe, jej nadále držet jemně ale pevně. Když se kotě uklidní, zahrňte jej pochvalami a pak jej pusťte dolů.

 

Škrábání

Můžete kotě naučit, že nesmí škrábat? Ne. Koťata milují škrábání - je to přirozená forma značení teritoria a zároveň si dobře protáhnou svaly. Znamená to, že máte akceptovat ničení nábytku? Ne. Jen musíte přesměrovat škrábání jinam.

Kupte kotěti škrabadlo (hrubý povrch je obzvláště přitažlivý a můžete si vybrat i taková, která mají lano a podobně). Hrajte si s kotětem poblíž škrabadla a pak když jej začne používat, odměňte ji pochvalou nebo třeba pamlskem.

Když kotě škrábe po nábytku, zároveň tam zanechává pachovou značku. Umyjte místo přípravkem odpuzující kočky, který kotě odradí, aby se tam vracelo. Někteří chovatelé dávají na části nábytku igelit, což pomůže, protože kočky obecně nerady škrábou po klouzavém povrchu.

 

Jak odradit kotě, aby nekousalo

Hry spojené s kousáním jsou přirozeným chováním kotěte. Pokud kotě kouše během hry Vaše ruce, okamžitě ji ukončete. Cokoliv děláte, neodtrhávejte ruce pryč. To dělá kotěti hru ještě zábavnější. Hračky a balónky jsou bezpečnější kořist.

 

Cvičení s clickerem

Cvičení s klickerem je moderní, přátelský a promyšlený způsob výcviku zvířat. Lze použít všechny zásady, které jsme si již popsali, ale „kliknutí“ kotěti naznačí, že se chová dobře.

Více informací o výcviku clickerem.

Související články

Související výrobky