První očkování u koťat

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Naočkované kotě je zdravé kotě

Vaše nové Koťátko začne svůj život s určitou přirozenou imunitou získanou od své matky, ale jakmile se vytratí, bude potřeba jej naočkovat, aby zůstalo zdravé.

Očkování Vašeho kotěte je zcela nezbytné, protože jej chrání před život ohrožujícími nemocemi. Většina veterinářů doporučuje kombinovanou vakcínu podanou okolo 8–9 a 11–12 týdne věku. Ta bude kotě chránit proti „třem hlavním“ nemocem:

  • Virus leukémie koček (FeLV-Feline Leukaemia Virus)
  • Infekční enteritida koček (nazývaná také panleukopenie nebo kočičí parvoviróza)
  • Kočičí „rýma“ neboli infekční rinotracheitida

Přesné načasování injekcí závisí na typu vakcíny, kterou používá Váš veterinář. Podle obecného pravidla můžete očekávat dvě injekce, které se dávají okolo 8 a 12 týdne věku. Po druhé injekci je důležité držet kotě doma a pryč od ostatních koček. Po té době, může socializace bezpečně pokračovat podle programu!

Několik dalších vakcinací Vašeho kotěte stojí za to zvážit. Jsou na ochranu proti:

  • Chlamydióze
  • Vzteklině
  • Bordetele

Mnoho faktorů rozhodne, zda je to dobrý nápad speciálně pro Vaše kotě a Váš veterinář je ta nejlepší osoba, za kterou jít pro radu.

Jak usnadnit den vakcinace

Nikdo není nadšený z jehel a kočky nejsou výjimkou. Buďte si ovšem jisti tím, že tou nejlepší věcí, kterou můžete udělat pro mladou kočku, je nechat ji naočkovat. Ve skutečnosti, pokud kočku nenaočkujete, může ji to stát život.

Doufejme, že budete brát Vaši kočku k veterináři na pravidelné zdravotní prohlídky, takže si zvykne tam chodit. Robustní a bezpečné přepravky na kočky jsou nejlepší způsob jejího převozu a důvěrně známá deka nebo hračka s jejím pachem způsobí, že se bude cítit více jako doma.

Zkuste si vyčlenit na návštěvu veterináře dostatek času a nikam nespěchejte. Především zkuste být tak klidní jak jen je to možné. Kočky jsou citlivé a brzy odhalí jakékoliv známky stresu.

Jakmile jste u veterináře, přesvědčte se, že je Vaše kočka v přepravce za bezpečně zavřenými dveřmi, dokud vás nezavolají do ordinace. Je důležité mluvit na ní a uklidňovat ji během návštěvy.

Udržování imunity

Abyste udrželi imunitu kočky, je potřeba ji pravidelně přeočkovávat v průběhu života. Váš veterinář Vám pravděpodobně pošle upozornění, ale není špatný nápad vést si záznamy.

Potvrzení o očkování

Když Vaše kočka bude po prvním přeočkování, dostanete od veterináře potvrzený očkovací průkaz. Je to důležitý dokument, který je potřeba uložit na bezpečné místo. Pokud budete někdy chtít dát kočku například do kočičího hotelu, budou chtít vidět očkovací průkaz a zkontrolovat, zda jsou všechna přeočkování platná.

Měli byste vaše kotě pojistit?    

Obecně lze říci, že je to dobrý nápad. V případě, že Vaše kočka onemocní nebo se ji stane úraz a bude potřebovat lékařskou péči, nebudete si muset dělat starosti s účtem za léčbu. Když si spočítáte kolik zaplatíte za účet u veterináře a kolik Vás stojí měsíční pojistné Vaší kočky, vyjde Vás pojištění výhodněji. Vyberte si z poskytovatelů pojištění toho, který Vám zajistí doživotní pojistnou ochranu. Některé pojišťovny totiž poskytují ochranu jen na určitý počet let.

Pojištění oceníte především v období, kdy začne Vaše kočka stárnout a bude vyžadovat větší lékařskou péči.

Před tím, než cokoliv podepíšete, přečtěte si smlouvu pořádně a nezapomínejte i na text s drobnými písmeny!

Související články