Kdy a proč nechat vaši kočku nebo kotě vykastrovat

Publikováno Emma Milne
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Některé z nejčastějších otázek, které veterináři dostávají, se týkají kastrace. Lidé se nejčastěji ptají: „Kdy bych měl dát vykastrovat svou kočku?“ a „Má kastrace nějaké výhody?“

Výhody kastrace pro vaši kočku nebo kotě.

Každá operace s sebou nese určité riziko, proto je přirozené, že lidé nechtějí, aby ji jejich zvíře podstoupilo, pokud to není nutné. Kastrace u samců znamená odstranění obou varlat a u samic odstranění vaječníků, někdy i s dělohou, podle toho, jak rozhodne váš veterinář. To znamená nejen, že tato zvířata už nemohou mít potomky, ale také u nich ustane produkce hormonů. Obojí má výhody pro kočky i pro vás, jako jejich majitele.

Kočky jsou povahou samotářská zvířata, která raději žijí sama, bez jiných koček. Pokud ale nejsou kastrované, kočky i kocouři budou vyhledávat další jedince, se kterými by se mohli pářit. Nevykastrovaní kocouři mají tendenci být agresivnější k lidem i jiným kočkám a také mnohem častěji značkují své teritorium a toulají se dál. Kočky si své území značkují močí na nábytku nebo po zahradě, což je pro většinu páníčků opravdu velmi nepříjemné.

Protože se kocouři častěji účastní rvaček, hrozí jim vyšší riziko některých závažných onemocnění jako je kočičí AIDS (FIV). Ze rvaček také mívají častěji poranění, která mohou vést k nepěkným abscesům a ty často vyžadují návštěvu veterináře. Vzhledem k tomu, že se při toulkách vydávají dál, u nekastrovaných kocourů se stává častěji, že je někdo přejede.

I pro kočky je kastrace přínosná. V určitých fázích roku se bude kočka mrouskat, pokud nezabřezne. Jako veterinářce mi často volají vystrašení majitelé a tvrdí, že jejich kočka vypadá, jako by měla bolesti, svíjí se na podlaze a vříská. Takto se ovšem kočka chová, když se zrovna mrouská. Může to být velmi dramatické a hlasité.

Po kastraci toto chování úplně zmizí. Povídá se, že každá kočka by měla mít alespoň jednou za život koťata. To rozhodně není pravda a pamatujte, že březost i vrh jsou pro matku i koťata rizikové. 

Kastrace má také přínosy pro zdraví koček. Vede k nižšímu výskytu nádorů na mléčných žlázách a díky ní také kočky nemohou onemocnět pyometrou - hnisavým zánětem dělohy, který může být životu nebezpečný.

Kdy dát vykastrovat kotě.

Kočky se dříve kastrovaly ve věku šesti měsíců, to se ale poslední dobou mění. Vzhledem k tomu, že kočky pohlavně dospívají, tj. mohou mít koťata, přibližně ve věku čtyř měsíců, majitele koček může překvapit nechtěná březost. Obecně se proto nyní doporučuje nechat kotě vykastrovat ve čtyřech měsících. Tato obecná doporučení se mohou v různých zemích mírně lišit, ideální je proto poradit se na vaší veterinární klinice a řídit se jejich radami. A nezapomeňte, že na kastraci kočky není nikdy příliš pozdě, proto pokud jste to ještě neudělali, máte stále možnost.

Po vykastrování se kočičí metabolismus může zpomalit a kočka je pak náchylnější k přibývání na váze. Abyste tomu předešli, promluvte si se svým veterinářem o tom, zda bude kočka po kastraci potřebovat jiný typ krmiva. Pokud vaše kočka ještě roste, je velmi důležité neměnit krmivo bez konzultace s veterinářem.

Během svého života jsem měla několik koček a nikdy bych neváhala dát je vykastrovat. Domnívám se, že z jejich i z mého pohledu výhody výrazně převažují nad případnými riziky. Také je důležité mít na paměti, že na světe je mnoho nechtěných zvířat a kočky se dokáží množit opravdu rychle. Koťatům z nechtěných vrhů častěji hrozí, že budou trpět, pokud se pro ně nenajde domov. Když to sečtu všechno dohromady, mohu s jistotou prohlásit, jako veterinářka i jako majitelka jedné šilhavé nechtěné kočičky jménem Stella, že kastraci vaší kočky nebo kotěte bych vřele doporučila.

Pro případ zájmu jsme publikovali i další články, o výhodách kastrace psů, jak vašemu mazlíčkovi pomoci projít celým tímto procesem a jaké změny můžete u svého zvířete po kastraci pozorovat.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Doktorka Emma Milne se stala veterinářkou v roce 1996. Pracovala 12 let v malé veterinární ordinaci a sedm let jako poradkyně pro klinickou výživu. Je známá díký svému působení v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a také napsala deset knih o domácích mazlíčcích.

 

Související články

Související produkty

 • Hill's Science Plan Suché krmivo pro koťata

  Add copy here
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan krmivo pro koťata s kuřetem – kapsička

  <p>Koťata potřebují optimální množství různých živin pro zdravý vývoj. Tyto živiny musí být přesně vyvážené, protože příliš mnoho může být stejně škodlivé jako příliš málo. Je také důležité, aby byly použity kvalitní suroviny pro jejich citlivé trávení. Hill´s<sup>TM</sup><span class='nowrap'>Science Plan<sup>TM</sup></span> poskytuje správně vyvážené krmivo, které pokrývá individuální potřeby kotěte, aniž by se tím kotě dostalo do přebytku nebo nedostatku některých živin. 
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan krmivo pro koťata kuře

  Add copy here
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan krmivo pro koťata s mořskou rybou – kapsička

  <p>Koťata potřebují optimální množství různých živin pro zdravý vývoj. Tyto živiny musí být přesně vyvážené, protože příliš mnoho může být stejně škodlivé jako příliš málo. Je také důležité, aby byly použity kvalitní suroviny pro jejich citlivé trávení. Hill´s<sup>TM</sup><span class='nowrap'>Science Plan<sup>TM</sup></span> poskytuje správně vyvážené krmivo, které pokrývá individuální potřeby kotěte, aniž by se tím kotě dostalo do přebytku nebo nedostatku některých živin. 
  Buy Now »