Připravte nervózní kočku na velké sešlosti u vás doma
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Pokud máte kočku a rádi k sobě zvete přátele, možná si všimnete, že když se párty začne rozjíždět, kočka je z toho na nervy. Třeba se během sešlostí u vás doma schová pod postel nebo do skříně a nevyleze, dokud poslední host nezmizí v dáli.
Úzkost nebo strach, které kočka během setkání velkých skupin lidí vykazuje, je normální. Instinkt vaší kočce radí, aby si v přítomnosti neznámých lidí, věcí nebo na neprobádaných místech dávala pozor, protože neví, jestli tyhle neznámé faktory nepředstavují hrozbu, vysvětlují na serveru Petcha. Když se váš domov naplní cizími lidmi, může to v kočce tuhle instinktivní opatrnost probudit. Existují ale způsoby, jak jí můžete pomoct, aby velké množství lidí a hluku u vás doma dobře zvládla.
Dopřejte jí prostor
Než večírek začne, nechte kočku prošmejdit dům. To samozřejmě neznamená, že se může promenádovat po stole a lince. Jen byste jí měli dovolit, aby se podívala, co se to u vás děje. Až si zvykne na nové předměty a pachy spojené s přípravou na párty, nejspíš už nebude tak nervózní.
Na stránkách Animal Planet vysvětlují, že „nervózní kočka si často dává pozor na hlavu. To znamená, že uhne, když se ji pokusíte pohladit po hlavě. Bude mít tendenci se schovávat a možná ji uvidíte se plížit s pokrčenýma nohama, aby byla blízko k zemi. Může taky škubat ušima nebo stáhnout ocas, že bude jen špička ukazovat vzhůru." Kočky používají ke komunikaci s člověkem řeč těla, takže mazlíčka během večírku zkontrolujte, jak na tom je.
Nervózní kočku byste neměli do kontaktu s návštěvou nutit. Než se tedy párty rozjede, ujistěte se, než má přístup k místečku, kde se může schovat a vyhnout rozruchu. Zakažte hostům, aby vstupovali do ložnice. Kočka tak bude mít uklidňující známé místo k úkrytu. Pokud kočka za žádnou cenu nechce být v blízkosti lidí, udělejte jí pelíšek na tichém, bezpečném místě - třeba v prádelně nebo koupelně - a zavřete dveře. Nezapomeňte jí prostor vybavit vším, co bude potřebovat (toaletou, krmivem, vodou a hračkami), aby se nestresovala.
Ať si zvyká na lidi
Jedna metoda, jak kočku připravit na večírky, je od raného věku ji socializovat. I když se obvykle tvrdí opak, kočky jsou společenští tvorové a rády tráví čas s lidmi!
Pokud je vaše kočičí společnice ještě malé kotě (8-12 týdnů), bude pro ni socializace snazší. „Kotě, které jako malé příliš nepřicházelo do styku s lidmi, bude vystresovanější, když se setká s novými lidmi," píše se na PetMD. Často si s kočkou hrajte a umožněte jí kontakt s mnoha různými lidmi.
I staršího bázlivce můžete socializovat. Budete potřebovat trochu víc trpělivosti a plánování, ale na lidi si dokáže kočka zvyknout v jakémkoli věku, aby se hosty a hlukem nenechala tolik vystresovat. Nehledě na věk kočky návštěvu požádejte, aby ji nechala být. Neměli byste svého chlupáče nutit do kontaktu, pokud nemá zájem.
Pokud na vaše pravidelné sešlosti chodí stále stejné osoby, uspořádejte v předstihu krátký seznamovák, pokud je to možné. Takovým socializováním můžete kočku skvěle uklidnit před sebevětší událostí. Poproste kamaráda, aby tiše seděl (a žádné prudké pohyby), dokud k němu kočka sama nepřijde. Nebuďte překvapení, pokud se bude kočka při prvních několika setkáních chovat odtažitě. Postupem času si na osobu zvykne.
Když kočce poskytnete dobrý úkryt, hned bude spokojenější a klidnější. Totéž platí pro vás a vaše hosty. A když jí umožníte, aby si zvykala na lidi vlastním tempem, možná vás při příští akci překvapí, až se půjde pozdravit s vašimi hosty. Stále mějte na paměti, že je to i její domov. A ona se v něm chce cítit příjemně, takže ji nikdy nenuťte, aby s někým trávila čas. Když uvidíte, že začíná být rozrušená, bežte ji uklidnit a pomozte jí dostat se od rozruchu pryč. Tím zároveň posílíte vzájemný vztah.
Zdroj obrázku: Flickr