Jak vymýtit špatné chování

Published by
min čtení

Značkování

Značkování je zcela přirozenou součástí chování koček a tímto způsobem o sobě zanechávají na určitých místech informace. Příliš nás však netěší, pokud tak činí v našem obývacím pokoji!

Dříve, než se pokusíme tento problém vyřešit, je důležité mít jasno v tom, zda kotě skutečně značkuje nebo pouze močí. Zatímco při močení si kotě přidřepne, značkování provádí ve stoje. Vystřikuje při tom malé proudy moči na svislé povrchy.

 

Co dělat

Vezměte své kotě k veterináři, abyste vyloučili možnost onemocnění dolních močových cest. Tato léčitelná, ovšem potenciálně velmi závažná nemoc může způsobit, že Vaše kotě bude močit mimo kočičí toaletu a vy si tuto činnost můžete splést se značkováním.

Ke značkování se často uchylují kočky, které jsou ve stresu. Popřemýšlejte, zda v poslední době nedošlo k něčemu, co by mohlo Vaše kotě rozrušit. Může jít o „velké“ změny, jako je narození nového dítěte, příchod nového mazlíčka do rodiny nebo stěhování, nebo o relativní maličkosti, jako je přesunutí nábytku v oblíbeném pokoji Vašeho kotěte.

 

Co dělat pro to, aby bylo Vaše kotě opět šťastné a cítilo se v bezpečí?

Kotě za značkování nikdy netrestejte. Kočky trestům nerozumí a jelikož je značkování často důsledkem stresu, můžete celý problém ještě zhoršit.

Prioritou je označkované místo důkladně vyčistit. Pokud odtud bude Vaše kotě neustále cítit jakýkoli zápach, nenapadne jej nic jiného, než místo přeznačkovat!

Mnohé oblíbené domácí čisticí prostředky nejsou vhodné, protože obsahují čpavek a chlór. Obě tyto látky se nacházejí v kočičí moči, takže jejich použití může naopak značkování ještě více podněcovat.

Namísto toho znečištěné místo vyčistěte zředěným roztokem biologického prášku na praní. Pak jej opláchněte a nechejte uschnout. Poté místo postříkejte dezinfekčním roztokem (izopropylalkoholem), který jste předtím na skrytém místě vyzkoušeli, zda nenarušuje stabilitu barev povrchu. Než kotě pustíte zpět do pokoje, nechejte místo proschnout.

 

Kastrace

Kastrace kocourů může v 80 % případů značkování zastavit a tato metoda většinou účinkuje okamžitě.

 

Persistent problems

In the vast majority of cases, spraying indoors can be quickly and successfully dealt with. However, if the problems do continue, seek the advice of your vet who may prescribe drugs or a visit to a behaviour counsellor.

Související články

Související výrobky

 • Hill's® Prescription Diet® j/d® Feline

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ je klinicky ověřené krmivo, které již za 28 dní zlepšuje pohyblivost koček díky vyváženému poměru živin, DHA (speciální omega-3 mastná kyselina) a celkovému množství omega-3 mastných kyselin. </p>
 • Hill's® Prescription Diet® r/d® Feline

  Konzerva <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ s mletými játry byla vytvořena speciálně pro regulaci hmotnosti koček.
 • Hill's™ Prescription Diet™ Metabolic Feline Chicken

  <ul><li>Redukce váhy bez strádání – 81 % koček zhublo v domácích podmínkách za 2 měsíce, 89 % koček program ke snížení hmotnosti dokončilo.<br></li><li>Není nutné porce přesně odměřovat.</li><li>Klinický prokázáno, že díky krmivu kočka po ukončení procesu hubnutí váhu znovu nenabere.</li><li>Odměňte svou kočku lahodnými pamlsky - jedná se o doplněk stravy, který přispívá k úbytku hmotnosti u dospělých koček.</li></ul>
 • Hill's PRESCRIPTION DIET k/d Cat Food with Chicken

  Krmivo Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline k/d™ pomáhá prodlužovat život a výrazně zlepšuje kvalitu života koček s onemocněním ledvin tím, že zpomaluje progresi a míru klinických příznaků.