Psychologie kotěte: jak porozumět tomu, co si kotě myslí
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Porozumět svému kotěti
Kočky jsou pověstné svou značně nevyzpytatelnou a těžko srozumitelnou povahou. Přesto stojí za to snažit se pochopit, co si kotě myslí a proč se chová tak, jak se chová. Nejen že díky tomu lépe porozumíte jeho záměrům a vybudujete si bližší vztah, ale také vám to pomůže řešit problematické chování, takže kotě nakonec vyroste v kočku, se kterou bude radost sdílet domov.
Jak kotě dospěje v chytrou kočku
Koťata se učí na základě zkušenosti. Když se jedná o pozitivní zkušenost, kotě ji bude chtít zopakovat. Když se naopak jedná o nepříjemnou zkušenost, bude se jí snažit vyhnout. Pokud jde o výcvik kotěte, nejdůležitější věc, kterou je třeba mít na paměti, je to, že nejlépe funguje odměna. Křičení rozhodně nefunguje. Jediné, čeho se tím dosáhne, je to, že se kotě vyděsí.
Když potřebujete kotě odradit od činnosti, kterou nechcete, aby dělalo, vytvořte u něj pozitivní asociace s něčím, co dělat může. Pokud například chcete, aby přestalo škrábat nábytek, motivujte ho k použití škrabadla. Udělejte z toho zajímavou činnost, obložte škrabadlo hračkami a šantou kočičí a když jej kotě použije, nezapomeňte ho pochválit.
Nevhodné chování je ve většině případů jen důsledkem nudy. Pokud je váš vztah s kotětem naplněný a zábavný, pokud spolu trávíte čas a také kotěti poskytnete spoustu stimulujících hraček, nebude mít čas dostat se do maléru.
Proč proboha dělá zrovna tohle?
To bylo k normálnímu chování. Někdy ale také můžete přistihnout své kotě, jak dělá věci, které jsou poněkud zvláštní. Zde je pár vysvětlení.
Proč moje kotě ocucává věci?
Může se stát, že přistihnete kotě, jak ocucává deku nebo hračku. Některé lidi dokonce vzbudí to, že jim kotě ocucává uši! Tomuto chování jsou náchylnější některá konkrétní plemena a často také koťata, která byla odstavena brzy. Zkuste kotěti měnit hračky, aby bylo obklopeno zajímavým prostředím. Pokud k tomuto druhu chování ale bude docházet příliš často, měli byste kontaktovat kvalifikovaného odborníka na chování zvířat.
Porucha příjmu potravy, při níž zvířata konzumují nestravitelné předměty, se nazývá pika. Ta může být nebezpečná, pokud kočky spolknou věci, které by mohly ucpat trávící trakt jako látka nebo šňůra. I některé pokojové rostliny mohou být pro kočky toxické. Pokud jí kočka trávu, je to normální, s tím si nedělejte starosti. Ve výjimečných případech se může pika pojit s určitými chorobami, proto pokud se vás to týká, neváhejte kontaktovat svého veterináře.
Proč moje kotě tolik spí?
Většina koček spí 13 až 18 hodin denně, i když to záleží to na jejich osobnosti a věku. Vaše kotě spí pravděpodobně ještě déle. Těsně po narození koťata prospí většinu času.
Spousta lidí si myslí, že kočky jsou noční zvířata, ale není tomu tak. Jsou to ve skutečnosti spíše zvířata soumraku, což znamená, že jsou nejaktivnější ve chvíli, kdy se stmívá nebo rozednívá. Když si vy nebo vaše děti všimnete, že jindy během dne se zdá, že s vámi vaše kočka nechce interagovat, může být užitečné počkat na tyto chvíle, které jsou pro kočku na hru přirozenější.
Možná už jste někdy slyšeli výraz: „Psi mají páníčky, kočky mají personál“. To je moudré pořekadlo. Kočky jsou nejšťastnější, když mohou žít svůj život podle sebe. Nechte je proto vybrat si, kdy si budou hrát, prozkoumávat okolí a shánět potravu a když budou odpočívat, snažte se je nechat v klidu.
Recenzovala Dr. Emma Milne BVSc FRCVS