Psychologie kotěte: jak porozumět tomu, co si kotě myslí

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Porozumět svému kotětiObrázek kočky

Kočky jsou pověstné svou značně nevyzpytatelnou a těžko srozumitelnou povahou. Přesto stojí za to snažit se pochopit, co si kotě myslí a proč se chová tak, jak se chová. Nejen že díky tomu lépe porozumíte jeho záměrům a vybudujete si bližší vztah, ale také vám to pomůže řešit problematické chování, takže kotě nakonec vyroste v kočku, se kterou bude radost sdílet domov.

Jak kotě dospěje v chytrou kočku

Koťata se učí na základě zkušenosti. Když se jedná o pozitivní zkušenost, kotě ji bude chtít zopakovat. Když se naopak jedná o nepříjemnou zkušenost, bude se jí snažit vyhnout. Pokud jde o výcvik kotěte, nejdůležitější věc, kterou je třeba mít na paměti, je to, že nejlépe funguje odměna. Křičení rozhodně nefunguje. Jediné, čeho se tím dosáhne, je to, že se kotě vyděsí.

Když potřebujete kotě odradit od činnosti, kterou nechcete, aby dělalo, vytvořte u něj pozitivní asociace s něčím, co dělat může. Pokud například chcete, aby přestalo škrábat nábytek, motivujte ho k použití škrabadla. Udělejte z toho zajímavou činnost, obložte škrabadlo hračkami a šantou kočičí a když jej kotě použije, nezapomeňte ho pochválit.

Nevhodné chování je ve většině případů jen důsledkem nudy. Pokud je váš vztah s kotětem naplněný a zábavný, pokud spolu trávíte čas a také kotěti poskytnete spoustu stimulujících hraček, nebude mít čas dostat se do maléru.

Proč proboha dělá zrovna tohle?

To bylo k normálnímu chování. Někdy ale také můžete přistihnout své kotě, jak dělá věci, které jsou poněkud zvláštní. Zde je pár vysvětlení.

Proč moje kotě ocucává věci?

Může se stát, že přistihnete kotě, jak ocucává deku nebo hračku. Některé lidi dokonce vzbudí to, že jim kotě ocucává uši! Tomuto chování jsou náchylnější některá konkrétní plemena a často také koťata, která byla odstavena brzy. Zkuste kotěti měnit hračky, aby bylo obklopeno zajímavým prostředím. Pokud k tomuto druhu chování ale bude docházet příliš často, měli byste kontaktovat kvalifikovaného odborníka na chování zvířat.

Porucha příjmu potravy, při níž zvířata konzumují nestravitelné předměty, se nazývá pika. Ta může být nebezpečná, pokud kočky spolknou věci, které by mohly ucpat trávící trakt jako látka nebo šňůra. I některé pokojové rostliny mohou být pro kočky toxické. Pokud jí kočka trávu, je to normální, s tím si nedělejte starosti. Ve výjimečných případech se může pika pojit s určitými chorobami, proto pokud se vás to týká, neváhejte kontaktovat svého veterináře.

Proč moje kotě tolik spí?

Většina koček spí 13 až 18 hodin denně, i když to záleží to na jejich osobnosti a věku. Vaše kotě spí pravděpodobně ještě déle. Těsně po narození koťata prospí většinu času.

Spousta lidí si myslí, že kočky jsou noční zvířata, ale není tomu tak. Jsou to ve skutečnosti spíše zvířata soumraku, což znamená, že jsou nejaktivnější ve chvíli, kdy se stmívá nebo rozednívá. Když si vy nebo vaše děti všimnete, že jindy během dne se zdá, že s vámi vaše kočka nechce interagovat, může být užitečné počkat na tyto chvíle, které jsou pro kočku na hru přirozenější. 

Možná už jste někdy slyšeli výraz: „Psi mají páníčky, kočky mají personál“. To je moudré pořekadlo. Kočky jsou nejšťastnější, když mohou žít svůj život podle sebe. Nechte je proto vybrat si, kdy si budou hrát, prozkoumávat okolí a shánět potravu a když budou odpočívat, snažte se je nechat v klidu.

Recenzovala Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Související články

 • Problémové chování koček: Rady, co s tím

  Kočky nemusí být jenom hebké, milé klubíčko. Někdy se dokážou pořádně rozčertit. Zjistěte, co dělat, když je kočka agresivní, kouše či škrábe.
 • Kočky v říji

  Chování koček v říji bývá velice specifické. Poradíme, jak ho zvládnout a jak pomoct vašemu miláčkovi zvládnout tuto hormonální bouři.
 • Kočičí škrábnutí: Proč to vaše kotě dělá?

  Škrábání patří k jednomu z mnoha projevů u vašich koček. Zjistěte, proč to dělají a co udělat proto, aby koťata škrábáním neničila vaši domácnost.
 • Proč kočky mňoukají?

  Mňoukání patří ke kočkám asi jako smrček s jedličkou. Proč ale kočky mňoukají? Porozumějte svému mazlíčkovi.

Související produkty

 • Hill's Science Plan Suché krmivo pro koťata

  Add copy here
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan krmivo pro koťata s kuřetem – kapsička

  <p>Koťata potřebují optimální množství různých živin pro zdravý vývoj. Tyto živiny musí být přesně vyvážené, protože příliš mnoho může být stejně škodlivé jako příliš málo. Je také důležité, aby byly použity kvalitní suroviny pro jejich citlivé trávení. Hill´s<sup>TM</sup><span class='nowrap'>Science Plan<sup>TM</sup></span> poskytuje správně vyvážené krmivo, které pokrývá individuální potřeby kotěte, aniž by se tím kotě dostalo do přebytku nebo nedostatku některých živin. 
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan krmivo pro koťata kuře

  Add copy here
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan krmivo pro koťata s mořskou rybou – kapsička

  <p>Koťata potřebují optimální množství různých živin pro zdravý vývoj. Tyto živiny musí být přesně vyvážené, protože příliš mnoho může být stejně škodlivé jako příliš málo. Je také důležité, aby byly použity kvalitní suroviny pro jejich citlivé trávení. Hill´s<sup>TM</sup><span class='nowrap'>Science Plan<sup>TM</sup></span> poskytuje správně vyvážené krmivo, které pokrývá individuální potřeby kotěte, aniž by se tím kotě dostalo do přebytku nebo nedostatku některých živin. 
  Buy Now »