Psychologie koťat

Publikováno
min čtení

Pochopení Vašeho koťátkaCat Image

Stojí za to pochopit způsob, jakým Vaše kotě uvažuje a proč se chová tak jak se chová. Je to způsob, jak si s ní vybudovat pevnější pouto. Mimo jiné Vám to pomůže odstranit pustošivé chování. Pak budete milovat kočku, která bude s Vámi sdílet a ne ničit Váš domov.

Jak se z vašeho kotěte stane moudrá kočka

Koťata se učí zkušenostmi; jestliže jsou to dobré zkušenosti, bude je chtít Vaše kotě opakovat. Jestliže se jedná o nepříjemné zkušenosti, bude se snažit jim vyhýbat. Když přejdete k výcviku kotěte, nejdůležitější věcí kterou si musíte zapamatovat, jsou pochvaly. Určitě nekřičte; vše čeho dosáhnete, je že ji polekáte.

Abyste odradili Vaše kotě od určité činnosti, vytvořte pozitivní prostředí okolo činnosti, kterou má dovolenou. Například, abyste jej odradili od šrábání nábytku, podporujte jej, aby namísto toho používalo škrabadlo. Zkuste vytvořit pro kočku zábavné aktivní místo; dejte jí kolem škrabadla hračky a trochu „catnipu“ a pochvalte ji kdykoliv jej použije.

Pokud vztah s Vaším kotětem je plný zábavy a rozpustilosti a trávíte s ním hodně času, pak je přesto dobré mu poskytnout hojnost povzbuzujících hraček, které jej zaměstnají, když bude samo. Nebude pak mít myšlenky na špatné chování. Nejčastěji je nezbedné chování jednoduše výsledek dlouhé chvíle.

Proč to koťátko dělá?

Co vše je normální chování. Některé věci, které Vaše kotě dělá, se občas zdají být trochu divné. Zde jsou některá vysvětlení.

Proč kotě líže věci?

Někdy si můžete všimnout, že Vaše kotě líže přikrývku, nebo hračky; některé lidi dokonce kotě probudí tím, že jim líže uši. Neexistuje žádné jasné vysvětlení tohoto chování, ale je možné, že koťata, která byla brzy odstavena, častěji olizují věci pro uklidnění. Nebo možná proto že se nudí; zkuste zatřást některou hračkou kotěte, abyste získali jeho pozornost.

Když kočky pojídají nejedlé věci, nazývá se to Pica (je to nutkavé a perzistentní pojídání věcí a předmětů a surovin, které nejsou k jídlu). Pica může být nebezpečná, pokud kočky sní věc, která může zablokovat trávicí trakt, jako třeba látku nebo provázek. Také některé pokojové rostliny mohou být pro kočky jedovaté. Je normální, že kočky jí trávu, takže se tohoto neobávejte. Ve výjimečném případě Pica může být spojena s některými nemocemi, pokud máte obavy, nestyďte se kontaktovat veterináře.

Proč kotě tak moc spí?

Většina koček spí mezi 13-ti a 18-ti hodinami denně, to záleží na jejich charakteru a věku. Vaše kotě bude pravděpodobně spát ještě více. Čerstvě narozená koťata většinu času prospí. Drží se poblíž mámy kočky a netoulají se, aby se nevystavila nebezpečí.

Kočky jsou noční stvoření, takže rády spí v průběhu dne a jsou aktivnější v noci. Můžete kočku oklamat, hlavně pokud máte malé děti, které si přes den chtějí hrát s koťátkem, nebo pokud je náchylné k „nočnímu bláznění“. Pokud si přes den hrajete s kotětem a hlavně před spaním máte větší šance, že bude v noci spát.

Související články

Související výrobky