Kočky v říji

Published by
min čtení

očky v říji vyžadují zvláštní péči a pozornost. Pokud již Vaše kočka měla říji, určitě nezapomenete na její kvílivé mňoukání a neustálé dožadování pozornosti.

Pokud se nemůže pářit, je toto období frustrující a nepříjemné jak pro kočku tak pro Vás. Na druhou stranu, pokud se může pářit, je třeba počítat až se dvěma vrhy koťat ročně! Pokud kočku nechcete použít k založení chovu, je lepší ji nechat sterilizovat. Bude to snazší pro ni i pro Vás.

Plodnost

Když je kočka v říji, je v plodném období svého reprodukčního cyklu a hledá si partnera. Kočky se obvykle dostávají do říje na jaře a na podzim po dobu několika dnů až několika týdnů. K první říji většinou dochází okolo šesti měsíců života, ale u některých koček to může být již ve čtyřech měsících.

Na co dávat pozor

Kočka je během říje přítulnější, otírá se o nábytek, stěny a své oblíbené lidi. Pravděpodobně se bude výrazně otírat zadní částí těla a často zaujme polohu pro páření s vystrčenou zadní částí těla a zvednutým ocasem.

Říje je spojena s hlasitým mňoukáním a značkováním, což je pro majitele nejnepříjemnější. Kočky v říji mňoukají kvílivě hlasitě a neustále, jelikož se snaží přilákat partnera k páření. Často také značkují stěny či nábytek silně páchnoucí močí, čímž kocourům sdělují připravenost.

Pokud máte domácí kočku, může se zoufale snažit dostat ven. Může zajít i tak daleko, že začne útočit na okna a dveře.

Sterilizace

Veterinář může Vaší kočce předepsat léky na snížení projevů říje, ale nejlepší cestou, jak mu zamezit, je sterilizace. Po sterilizaci přestane mít období říje, dojde k potlačení teritoriálního chování a bude mnohem méně značkovat či škrábat.

Veterináři většinou upřednostňují provedení sterilizace až po skončení cyklu. Názory na to, zda kotě sterilizovat v útlém věku či počkat na konec první říje, se různí. Veterinář Vám jistě vysvětlí svůj názor.

Související články

Související výrobky

 • Hill's™ Prescription Diet™ c/d™ Urinary Stress Feline Chicken

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> c/d™ Feline Urinary Stress Chicken je klinicky ověřená výživa pro redukci návratu příznaku FIC a obsahuje složky kontrolující stres, který je rizikovým faktorem FIC (Felinní Idiopatická Cystitida).</p>
 • Hill's® Prescription Diet® j/d® Feline

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ je klinicky ověřené krmivo, které již za 28 dní zlepšuje pohyblivost koček díky vyváženému poměru živin, DHA (speciální omega-3 mastná kyselina) a celkovému množství omega-3 mastných kyselin. </p>
 • Hill's® Prescription Diet® r/d® Feline

  Konzerva <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ s mletými játry byla vytvořena speciálně pro regulaci hmotnosti koček.
 • Hill's™ Prescription Diet™ i/d™ Feline Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> i/d™ Feline  je speciálně vyvinuté krmivo, které napomáhá zlepšit zažívání a kvalitu stolice koček.