Proč kočky mňoukají?

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Cat Meow

I malé dítě zná mňoukání a umí ho napodobit. Charakteristické „mňau“ není jen obyčejný zvuk vydávaný kočkami. Vlastně se jedná o překvapivě propracovaný způsob komunikace, takže proč kočky mňoukají?

O Vaší kočce Vám mnohé vypoví právě její mňoukání.

Kočičí hlas je ve skutečnosti stejně individuální jako lidský hlas. Můžete mít kočku, kterou takřka nikdy ani neuslyšíte, nebo její pravý opak. Mňoukání se liší i mezi jednotlivými plemeny. Například siamské kočky jsou známé pro své obzvláště pronikavé kvílení.

Všímejte si mě!

Nejčastějším typem mňoukání je obyčejné dožadování se pozornosti. Příčinu mňoukání často pomáhají určit i souvislosti. Pokud kočka chodí sem a tam po kuchyni, pravděpodobně se dožaduje žrádla. Pokud Vaše kočka mňouká, když přijdete domů, nejspíš tak projevuje svoji radost z Vašeho příchodu a dožaduje se pohlazení a zvednutí.

Uvítací mňoukání, zejména pokud se neustále opakuje, souvisí také s pářením. Kočka v říji mňouká trvale, aby dala možným partnerům najevo svoji dostupnost. U některých koček může toto přejít až v dlouhé kvílení, které trvá celé hodiny, ve dne v noci.

Někdy vydává kočka zvláštní štěbetavý až mečivý zvuk, to bývá v situaci, kdy vidí kořist, ke které se nemůže dostat. Nikdo s jistotou neví, proč to kočky dělají. Existuje názor, že se jedná jednoduše o zvuk kočičí předtuchy či frustrace, jako když si někteří lidé koušou do rtů. Jiní se zase domnívají, že se kočka snaží upoutat svoji kořist, která by se měla vydat za tímto zvláštním zvukem, aby zjistila jeho příčinu.

Vrčení, prskání, syčení a vřískání, všechny tyto zvuky představují útočné či obranné projevy. Obvykle je zcela jasné, zda je kočka rozčílená nebo vystrašená. Stejně tak je třeba zmínit i předení. Vyjadřuje spokojenost.

Je třeba zmínit, že pokud obvykle tichá kočka začne mňoukat či naopak hlasitá kočka přestane, může to poukazovat na nemoc. Rozhodně je třeba věnovat pozornost kočce, která neustále mňouká na toaletě, během čištění či krmení. Všechny tyto případy naznačují nějaké trápení.

Naslouchejte a užívejte si kočičího štěbetání. Touží po tom, abyste jí rozuměli.

Související články

Související výrobky