Sezónní tipy

Publikováno  
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Sezónní zhoršení situace

V průběhu týdnů a měsíců prvního roku života se štěně setkává s obrovským množstvím různých zkušeností. Většina z nich bude veselých a příjemných, ale ne všechny. Takže Vám pomůže připravit se několik dní dopředu a dávat si pozor na pár nástrah, protože některé by mohly být pro Vašeho miláčka ne zrovna hezkou zkušeností.

 

Vánoce nejsou pro štěně příliš šťastným obdobím

Bohužel, Vánoce mohou být špatný čas na přinesení nového štěňátka domů a do života. Nové štěňátko potřebuje zvláštní péči a stálé prostředí, ale Vánoce jsou velmi rušné a někdy chaotickým obdobím. Vaše štěně potřebuje pravidelné krmení, domácí výcvik a období na odpočinek a komfort a to je přes Vánoce jednoduše nemožné. Pokud jste ovšem rozhodnutí donést štěňátko domů i přes v tuto roční dobu, pamatujte na určitá rizika, kterým může čelit: 

  • Dveře zůstávají otevřené, lidé přichází a odchází a mohou nechat štěně utéct.
  • Vaše štěně bude stále pod tlakem a bude zranitelné, což může vést opravdu ke zranění.
  • Výchova bude složitá při denní rutině spojené se svátky a způsobí vám i štěněti zbytečný stres. Období uprostřed zimy neposkytuje ty nejlepší podmínky pro výchovu štěněte.
  • Pozor na další bezpečnostní hazard: sváteční dekorace, dárky, stuhy, balicí papír a hračky dětí. Štěňata milují zářivé předměty a to může skončit jejich spolknutím a fatálními důsledky.
  • Dávejte pozor hlavně na čokoládové ozdoby na vánoční stromeček. Bude možná velice lákavé dát je štěněti, ale čokoláda psům škodí a větší množství je může otrávit.
  • To samé platí o mnoha lahůdkách ze stolu, nebo z lákavě otevřené kuchyňské spíže. Určitě nechcete trávit volné dny s malým štěnětem, které má zkažený žaludek.
  • Rybí kosti můžou zapříčinit udušení štěněte, můžou se zapíchnout v ústech, jícnu nebo žaludku. Proto nenechávejte zbytky ležet v dosahu štěněte.
  • Toto klíčové období je důležité k vytvoření vazby mezi vámi a štěnětem, můžete jej tímto snadno zanedbat. Štěně pro svůj start do života potřebuje pevné zásady, proto se vyvarujte vzniku špatných návyků.
  • Činnosti spojené se svátky, můžou znamenat, že nebudete schopni dohlédnout na vzájemný vztah mezi štěnětem a dětmi. Je zde tedy reálná možnost, že se štěně cítí špatně, nebo vyleká a děti pokouše.

 

 Ohňostroje: Nejsou pro štěňata

 Když je Vaše štěně vystaveno neočekávané ráně, třesknutí a blýskání ohňostroje, je to pro něj vysoce stresující zkušenost, reakce může být nepřiměřená a navíc se v budoucnu může neočekávaně opakovat. Vaše štěně nebude vědět, o co jde a bude vystrašené. Silvestrovské ohňostroje nejsou dlouhé každoroční události, ale zde uvádíme některé kroky, které můžou pro Vaše štěně určitým zpříjemněním okamžiku když okolo létají rachejtle.

 

  • Vytvořte bezpečný, pohodlný pelíšek se spoustou přikrývek, kterými se může zakrýt. Měl by být od ohňostroje co nejdál je to možné a dejte jej tam nějaký čas před začátkem, dejte mu tam krmení a kousací hračky a nechte jej se zabydlet. A ujistěte se, že je pro něj tento pelíšek přístupný i v noci.
  • Vezměte štěňátko na procházku, nakrmte jej tak hodinku před ohňostrojem a dejte jej spát.
  • Hudba hrající mírně hlasitě může zastřít hlasité zvuky petard, ale jestliže se zdá, že to zvyšuje nervozitu štěněte, vypněte jej.
  • Pokud vypadá nervózně, nesnažte se jej uklidnit hlazením, bude to pro něj odměna za takové chování a bude si myslet, že je dobré být ustrašené. Snažte se neukazovat Vaše znepokojení.
  • Jestliže se štěně nezabydlí v pelíšku, rozptylte jej hrou nebo malým výcvikem, ale nenuťte jej.
  • Zvažte zapnout si televizi v „bezpečném“ pokoji a sedněte si s ním; normální společnost rodiny je uklidňující.
  • Jestliže se štěně chce schovávat do rohu nebo pod nábytek, nechejte jej.
  • Ujistěte se, že štěně má obojek se známkou a má mikročip, pro případ, že by uteklo.
  • V případě, že štěně panikaří, ujistěte se, že tu nejsou žádná nebezpečná místa, jako jsou skleněné dveře nebo oheň v krbu.

Jestliže víte, že se stěně bude bát, zeptejte se svého veterináře na D.A.P. (Dog Appeasing Pheromone), což jsou uklidňující feromony, které se postupně uvolňují do vzduchu. Zastrčte jej do zásuvky v pokoji, ve kterém štěně bude trávit nejvíce času přibližně dva týdny před ohňostrojem. Můžete dokonce koupit speciální CD se zvuky ohňostroje, které můžete občas pouštět, abyste pomohli štěněti zvyknout si na tyto zvuky ještě před Silvestrem.

 

Vaše štěně o Velikonocích

Velikonoce jsou obdobím roku, kdy je všude kolem velké množství čokolády, mírně řečeno.

Je to také období, kdy je velmi lákavé podělit se o trochu čokolády i s Vaším štěnětem. Jednoduchá rada zní - nedělejte to. I přes to, že na Vás štěně dělá psí oči, odolejte, protože malého psa může zabít i malý kousek hořké čokolády. I mléčná čokoláda přítomná ve většině velikonočních vajíček, může mít fatální následky. Dejte Vašemu miláčkovi jeho běžné psí pamlsky a čokoládové velikonoční vejce si nechte pro sebe a Vaší rodinu a všichni budete mít krásné Velikonoce.

 

 Pomozte Vašemu psovi užít si bezpečné léto

Když je teplejší počasí, všichni trávíme více času venku. Ale léto může znamenat pro štěně nebezpečí, které si neuvědomuje.

Opalování: Vaše štěně bude pravděpodobně milovat ležení na sluníčku, ale musíte hlídat, aby nedostalo úžeh anebo úpal. V nejteplejší části dne jej nechejte ležet jen ve stínu, anebo jej zavřete dovnitř. Pokud je horko, nenechávejte jej trávit příliš mnoho času v prosklených místnostech (veranda, skleník…), mělo by mít celou dobu přístup na chladné stinné místo. Bílí psi s řídkou srstí, bledýma ušima anebo nosem, mohou být náchylnější ke spáleninám od sluníčka. Váš veterinář by měl být schopen vám poradit jaké opalovací prostředky, krémy nebo oleje použít, pokud je Vaše štěně takto náchylné. Doporučí Vám netoxické látky, protože psi instinktivně lížou cokoliv, co mají na srsti nebo kůži. Jestliže na kůži psa naleznete nějaké neznámé útvary, vezměte jej k veterináři, aby se na to podíval, protože se může jednat o rakovinu kůže. Jestliže se odhalí zavčas, může být rakovina kůže úspěšně odstraněna.

Letní procházky: Když jdete na procházku se psem v horkém počasí, vezměte s sebou misku a vodu. Pravidelně zastavujte a nechejte jej napít a ochladit se. Psi mohou utrpět srdeční selhání, pokud jsou vystaveni po delší dobu extrémnímu horku. Jestliže pak není okamžitě zahájena léčba, může srdeční kolaps přejít v koma. Pokud máte podezření, že štěně trpí srdečním selháním – symptomy zahrnují zrychlené dýchání a zvýšené slinění – okoupejte jej ve studené vodě, zabalte jej do ručníku a okamžitě zavolejte veterináře.

Letní osvěžení: V teplém počasí, může štěně ztrácet tekutiny díky zrychlenému dýcháním a potřebuje tedy více vody než je obvyklé. Ujistěte se, že má v misce čerstvou vodu a možná mu dejte ještě jednu misku mimo kuchyň. Ale pamatujte, že voda se přes léto rychle odpařuje a proto ji často dolívejte. Vyhazujte častěji odpadky, abyste zamezili kontaminaci krmiva mouchami, tím se vyhnete rychlému zkažení mokrého krmiva z konzervy.

 Letní paraziti: Paraziti se hojně vyskytují, je-li teplo, takže byste měli častěji miláčka prohlížet zda nemá klíšťata nebo blechy. Pravidelně kontrolujte srst štěněte a zároveň i jeho pelíšek. Váš veterinář vám poradí, jaké nejlepší preventivní přípravky použít.

 

Letní oděrky: V letním období budete nejspíše chodit častěji na procházky, takže pravidelně kontrolujte štěně, jestli nemá nějaké odřeniny nebo ranky, které by se mohly zanítit, pokud bychom je přehlédli. Zároveň semínka trav se mohou dostat hluboko do ucha nebo mezi polštářky tlapek můžou proniknout pod kůži a způsobit infekci. Malé kamínky se můžou zarazit mezi polštářky, a pokud se Vám je nepodaří vytáhnout, může to způsobit další problémy. Jestliže je to nezbytné poraďte se se svým veterinářem ohledně ošetření. Častější vyčesávání Vám umožní nalézt i malé ranky.

 

Letní žihadla: Hravé štěňata považují hmyz všech tvarů a velikostí za neodolatelný, a pokud jej najdou na zemi, chytají ho do tlamy. Jestliže štěně dostane štípanec do tlamy nebo krku a bojíte se, že může být alergické, vezměte jej ihned k veterináři.

Letní otravy: V létě Vaše štěně zůstane mnohem raději v boudě nebo v garáži a kdo ví kam pak může strkat nos, když je mimo dohled. Ujistěte se, že hnojiva a chemikálie používané na zahrádce jsou bezpečně uloženy mimo dosah štěněte. Jestliže používáte postřik na květiny nebo trávník, nebo rozmisťujete jed na slimáky, držte štěně doma. Jestliže si myslíte, že Váš pes může být otrávený, vezměte jej ihned k veterináři. Pokud víte, co štěně snědlo, vezměte s sebou i chemikálii. Pomůže to veterináři podat správný protijed.

 

Související články

Související výrobky