Jak porozumět malým psům? Péče o malá psí plemena

Published by
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jaké je vidět svět očima malých psů?

Zkuste se dostat na úroveň vašeho psa, a to doslova. Dobře se rozhlédněte kolem sebe, nyní vidíte svět z perspektivy malých psů. Vypadají věci při pohledu zdola o něco děsivěji? Tyčí se pohovka vysoko nad vámi? Vypadá to, že se kluzká kuchyňská podlaha táhne na kilometry daleko? Když lidé i předměty v domácnosti ční vysoko nad vámi, všechno se může zdát trochu strašidelnější. Představte si vysavač větší, než jste vy sami, a budete mít představu o tom, jak se malí psi mohou cítit.

  • V jaké vzdálenosti od hlavního místa odpočinku nebo místa na hraní jsou zásadní věci, třeba miska s vodou? Dá se k ní dostat krátkým sprintem, nebo je potřeba uběhnout maraton?

  • Pokud váš pes může na nábytek, jak vysoko musí vyskočit? Pomohl by mu stupínek vedle pohovky nebo postele?

Každý malý pes je jedinečný

Malá, trpasličí a miniaturní plemena představují širokou škálu malých psů různých podob. Někteří mají spíše podsaditý a statný typ postavy, například Jack Russell teriér, francouzský buldoček nebo West Highland white teriér. Jiní, jako například italský chrtík, pražský krysařík nebo čivava, mohou být poměrně křehcí a choulostiví a potřebují jemné a opatrné zacházení.

Určitá plemena malých psů jsou charakteristická výraznými znaky. To platí například pro jezevčíka s protáhlým trupem, japan china s kulatou hlavou nebo pro bezsrstého čínského chocholatého psa.

Ať už máte doma pejska jakéhokoliv plemene, při výběru pelíšku, velikosti a umístění misek na vodu a krmivo, vodítka, typu obojku nebo postroje nebo při nastavování teploty vzduchu vždy mějte na paměti jeho individuální potřeby.

Syndrom malého psa

Být malým psem ve velkém světě může být náročné. To však není omluva k tomu, aby jim snáze procházela neposlušnost nebo nebezpečné chování, které bychom u jejich větších parťáků nebyli ochotni tolerovat. U těchto malých Napoleonů jde nejprve o obranný mechanismus, pokud se ale nekoriguje, může se proměnit ve zvyk. Páníčci by měli mít na paměti, že tahání na vodítku, ignorování povelů, vrčení a kousání jsou stejně velkým problémem u čivavy i rotvajlera. V obou případech mohou správná socializace a výcvik udělat divy.

Nácvik a trénování správného chování v řadě různých situací od raného věku pomáhá psům všech velikostí cítit se v klidu a v pohodě a předcházet nevhodnému, nebo dokonce nebezpečnému chování. Obrátit se můžete na trenéra, který má s plemenem vašeho psa zkušenosti. Kromě toho existuje také řada knih, které vám mohou pomoci chování vašeho psa pochopit a upravit. Pokud potřebujete doporučení nebo doplňující rady, neváhejte kontaktovat svého veterináře.

Krmení malých psů

Malí psi mají jiné kalorické potřeby než psi velkých plemen. Vzhledem k tomu, že mají větší povrch těla na kilogram své váhy než velcí psi, na zajištění normálních tělesných funkcí, jako je udržování tepla, vydávají větší množství energie. Více energie potřebují i na obyčejný pohyb. Zatímco labrador ujde na procházce 100 kroků, malý lhasa apso jich za stejnou vzdálenost musí udělat třeba 400.

Malí psi tedy potřebují přimout více kalorií na kilogram váhy za den. Přesto bychom měli jejich hmotnost sledovat a dbát na to, aby nepřibrali příliš. Obezita je stejně nebezpečná jak pro velké psy, tak pro ty malé.

Péče o štěňata malých psů

Štěňata psů malých plemen potřebují více kalorií na kilogram živé váhy. Jejich tělo neumí ukládat energii do zásoby, jak je to u štěňat větších plemen, proto je potřeba podávat jim krmivo s vysokým obsahem kalorií. Štěňata malých psů doporučujeme krmit často a po menších dávkách, s ohledem na malou kapacitu jejich žaludku a obrovskou potřebu energie. Ideální dávkování krmiva najdete vždy na obale a váš veterinář vám poskytne rady šité na míru přímo vašemu štěňátku.

Stejně jako u jiných plemen i u štěňat malých psů platí, že bychom si neměli plést láskyplný přístup s rozmazlováním. Odmítnout prosebný pohled štěňátka kavalíra king Charles španěla se může zdát nemožné, ale někdy je to to, co je pro něj nejlepší. Výcvik a nastavování hranic už od útlého věku jsou základem pro to, abyste v budoucnu měli doma spokojené a vychované psí společníky.

Dlouhý a kvalitní život

Malí psi často žijí výrazně déle než velká a obří plemena. Je známo, že maltézský psík, čivava, jorkšírský teriér i jezevčík trpasličí žijí déle než 12 let. Průměrná délka života trpasličího pudla a border teriéra je téměř 14 let, ale mnozí z nich se dožijí i 20 let, což je úctyhodný věk. Konkrétní délka života samozřejmě vždy závisí na individuální situaci a na faktorech, jako jsou zdravotní péče, strava a prostředí.

Vzhledem k délce života často kombinované se životem ve městě potřebují malí psi dobrou ochranu, aby zůstali zdraví i v pokročilém věku. Kromě pravidelných návštěv u veterináře jsou pro ně dobré také zvýšené dávky antioxidantů, které pomohou jejich tělu bojovat s důsledky stárnutí i života ve městě.

Správné krmivo pro malé psy

Malí psi preferují granule menší velikosti, které se jim lépe koušou.

Ideální krmivo pro malé psy je nutričně kompletní, obsahující antioxidanty a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Zásadní jsou samozřejmě také lákavé příchutě, ať má váš psí kamarád vše, co potřebuje pro zdravý a šťastný život. Vybírat můžete z široké řady krmiv Science Plan, která představují vědecky podloženou a 100% vyváženou  výživu pro malé psy všech plemen i životních stylů.

Související články

Související produkty