Pochopení malých psích plemen a péče o ně

Published by
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Vidět svět očima malého psa

Zkuste se nejprve dostat na úroveň vašeho psa, a to doslova, a poté se dobře rozhlédněte kolem sebe. Toto je svět vašeho psa a je důležité se na něj dívat z jeho perspektivy. Položte si několik důležitých otázek: Vypadají věci při pohledu zdola o něco děsivěji? Tyčí se pohovka vysoko nade mnou? Vypadá to, že se kluzká kuchyňská podlaha táhne na kilometry daleko? Když lidi i předměty v domácnosti ční vysoko nad vámi, všechno se může zdát trochu strašidelnější. Představte si vysavač větší, než jste vy sami, a budete mít představu o tom, jak se může cítit váš pes.

  • V jaké vzdálenosti od hlavního místa odpočinku nebo místa na hraní jsou zásadní věci jako miska s vodou? Dá se k ní dostat krátkým sprintem nebo je potřeba uběhnout maraton?
  • Pokud váš pes může na nábytek, jak vysoko musí vyskočit? Pomohl by mu stupínek vedle pohovky nebo postele?

Malá plemena psů: Všechny tvary & velikosti

Malá, trpasličí a miniaturní plemena představují širokou škálu malých psů různých podob: někteří jsou statní a pevní jako Jack russel teriér, Francouzský buldoček nebo West highland white teriér. Jiní, jako například Italský chrtík, Pražský krysařík a čivava, mohou být poměrně křehcí a choulostiví a potřebují jemné a opatrné zacházení. Několik plemen se vyznačuje velice výraznými znaky. Patří sem například dlouhý jezevčík, Japan chin s kulatou hlavou nebo Čínský chocholatý pes bez srsti.

Ať už je váš pes jakéhokoliv plemene, je důležité zohlednit jeho potřeby, když přemýšlíte o věcech jako je velikost a tvar jeho pelíšku, velikost a umístění misek na vodu a krmivo, vodítko, typ obojku a/nebo postroje, požadavky na teplotu a další.

Syndrom malého psa

Být malým psem ve velkém světě může být náročné. Malým psům ovšem často projde neposlušnost nebo nebezpečné chování, které bychom u jejich větších parťáků nebyli nikdy ochotni tolerovat (chování známé také pod názvem "syndrom malého psa"). Tito malí Napoleoni často takové chování nejprve použijí jako druh obranného mechanismu, ale pokud se nekoriguje, může se u nich takové chování proměnit ve zvyk. Páníčci by měli mít na paměti, že tahání na vodítku, odbíhání pryč po zavolání svého jména, vrčení a kousání je stejně nevhodné chování, ať už ho udělá malá čivava nebo velký silný rotvajler. V obou případech mohou správná socializace a výcvik udělat divy.

Nácvik a trénování správného chování v řadě různých situací od raného věku pomáhá psům všech velikostí cítit se v klidu a v pohodě a může pomoci předcházet nevhodnému nebo dokonce nebezpečnému chování. Poraďte se s prověřeným trenérem psů, který zná plemeno vašeho psa, nebo si vyhledejte místní kurz výcviku poslušnosti. Kromě toho existuje také řada knih, které vám mohou pomoci pochopit a napravit chování vašeho psa. Pokud potřebujete doporučení nebo doplňující rady, neváhejte kontaktovat svého veterináře.

Krmení: Méně znamená více

Malá plemena psů mají jiné kalorické potřeby než velcí psi. Vzhledem k tomu, že mají větší povrch těla na kilogram své váhy než velcí psi, typicky vydávají větší množství energie na zajištění normálních tělesných funkcí jako je udržování tepla. Více energie potřebují i na obyčejný pohyb. Labrador vašeho souseda může udělat 100 kroků, než dojde na konec ulice, zatímco váš malý Lhasa apso jich bude muset udělat 400, aby urazil stejnou vzdálenost.

Malí psi, ve srovnání s velkými plemeny, potřebují denně více kalorií na kilogram, ale přesto bychom ale měli dát pozor, aby nepřibrali příliš. Obezita je stejně nebezpečná pro malé psy jako pro ty velké.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat štěňatům

Tyto malé chlupaté uzlíčky potřebují více kalorií na kilogram živé váhy. A protože si neumí udělat zásobárnu energie, jako to dělají štěňata větších plemen, je potřeba jim dodávat častěji vysoko-kalorické krmivo. Štěňata miniaturních plemen by se měla během dne krmit často a po menších dávkách, aby se vykompenzovala malá kapacita jejich žaludku a obrovská potřeba energie. Ideální dávkování krmiva najdete na štítku na obale a váš veterinář vám poskytne rady šité na míru přímo vašemu malému štěňátku.

Stejně jako u jiných ras, i štěňata malých plemen by se měla chránit, ale zase ne příliš jako miminka. Může být náročné podívat se roztomilému štěněti Kavalír King Charles španěla do jeho velkých hnědých očí a říct: „Ne“, ale přesto je nutné to udělat. Včasný výcvik malých plemen psů vytvoří podmínky pro pozdější uvolněné, spolehlivé a vychované psí společníky.

Dlouhý a kvalitní život

Malí psi často žijí výrazně déle než velká a obří plemena. Je známo, že Maltézský psík, čivava, Jorkšírský teriér a jezevčík trpasličí žijí všichni déle než 12 let. Průměrná délka života trpasličího pudla a border teriéra je téměř 14 let, ale mnozí z nich se dožijí až skoro 20 let, což je jistě úctyhodný věk. Konkrétní délka života ale závisí na individuální situaci a na faktorech jako jsou zdravotní péče, strava a prostředí.

U tak dlouhé délky života, často kombinované se životem ve městě, potřebují malí psi dobrou ochranu, aby zůstali zdraví i v pokročilém věku. Kromě pravidelných návštěv u veterináře jsou pro ně dobré také zvýšené dávky antioxidantů, které pomohou jejich tělu bojovat s následky stárnutí a života ve městě.

Správné krmivo

Pro malé psy jsou dobré granule menší velikosti, které se jim lépe berou do tlamičky a snadněji je rozkoušou.

Hledejte nutričně kompletní krmivo obsahující antioxidanty, omega 3 a 6 mastné kyseliny a samozřejmě lákavé příchutě, ať má váš psí kamarád vše, co potřebuje pro zdravý a šťastný život. Existuje široká nabídka krmiv Science Plan a Prescription Diet, která představují dokonalou výživu pro malé psy všech ras a životních stylů.

Související produkty