Jak se zbavit psích blech  

Published by
min čtení

Jen málo věcí je pro majitele psů tak nepříjemných jako psí blechy. Jejich kousnutí jsou pro psy bolestivá a mohou dokonce přenášet nemoci. Napadení blechami je obtěžující, ale dá se zvládnout a s trochou práce se dá léčit a lze mu předejít.

Co jsou blechy?

Pakliže chcete svého psa zbavit blech, musíte nejprve vědět, o jakého živočicha vlastně jde a pochopit jejich životní cyklus. Blechy jsou malý nelétavý hmyz, který se živí krví. Měly by být viditelné pouhým okem, ale pokud má Váš pes tmavou srst, měli byste je snadněji zaznamenat na kůži. Jinak je budete muset složitě nahánět.

Dráždí v každém stádiu

Blecha během svého života prochází čtyřmi vývojovými stádii: vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec. Dospělé samičky kladou vajíčka v dávkách po 20. Kladou je na hostitele, ale obvykle rychle spadnou na zem. Vajíčka jsou velmi malá, oválného tvaru a šedé nebo bílé barvy.

Z vajíček se vylíhnou larvy, které se živí především odpadem, jako jsou výkaly, mrtvý hmyz nebo rostlinné látky. Během jednoho nebo dvou týdnů si larvy vytvoří kokon a na další jeden až dva týdny se zakuklí. Z kukly vyleze dospělá blecha a musí si ihned najít hostitele, který jí poskytne potřebnou krev.

Blechy se většinou zaměřují na určitý druh hostitele. Typ, který objevíte u svého psa, obvykle nepůjde na člověka, ale vždy se najdou výjimky.

Prevence

Prevence napadení blechami je mnohem snazší než následné snahy o jeho vyřešení. Bohužel před samotným napadením blechami se těžko odhaduje jeho možný zdroj.

Spousty vajíček, larev a kokonů se můžete zbavit důkladným vysáváním, se zvláštním důrazem na nejrůznější koutky, skuliny a také čalouněný nábytek.

Pokud se u Vás v domě nikdy předtím blechy neobjevily, pak si je s největší pravděpodobností Váš pes přinesl zvenku.

Jestliže víte, že blechy chytil po výletu na určité místo (například z domu Vašeho kamaráda), pak byste jej měli důkladně vykoupat a vyčesat, kdykoli se v budoucnu vrátíte z návštěvy tohoto místa. Používejte hřeben s jemnými zoubky a mějte po ruce připravenou mýdlovou vodu, ve které blechy utopíte.

Pokud je zdrojem blech například Váš vlastní trávník okolo domu, pak toho kromě větší opatrnosti v období výskytu blech příliš dělat nemůžete.

Sledování známek

Že má Váš pes blechy poznáte podle toho, že se začne nadměrně škrábat nebo kousat, nebo se objeví vyrážka na jeho pokožce. Dobrým indikátorem jsou i vajíčka nebo bleší výkaly (tmavé, tvrdé kuličky strávené krve) v srsti nebo v psím pelechu.

Léčba

Váš veterinář Vám doporučí několik přípravků, které pomáhají rychle zlikvidovat blechy i jejich vajíčka. Obvykle účinkují tak, že zabíjí dospělé blechy (a z Vašeho mazlíčka se tak pro blechy stane chodící past!) nebo oslabují larvy.

Jelikož přípravky obvykle fungují pouze na blechy v určitém vývojovém stádiu, je důležité léčbu doplňovat důkladným čištěním pelechu Vašeho psa.

Vyvarujte se používání přípravků proti blechám bez doporučení Vašeho veterináře. Před zahájením jakékoli léčby Vašeho mazlíčka se vždy doporučuje poradit se nejprve s veterinářem.

Související články

 • Sezónní tipy

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Interakce psů  

  Klíčem k interakci Vašeho psa s jinými psy, neboli socializaci, je zvyk a zkušenosti. Měli byste svého psa v maximální možné míře vystavovat pozitivním zážitkům s co nejvíce různými lidmi, místy a zvířaty.
 • Péče o zuby u psů  

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Péče o zdraví Vašeho štěněte  

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet

Související výrobky

 • Hill's™ Science Plan™ Canine Adult Advanced Fitness™ Lamb with Rice

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Jehně s rýží je vytvořeno k podpoře zažívání a udržení pevné svaloviny. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a vysoce stravitelným jehněčím.
 • Hill's™ Science Plan™ Canine Adult with Turkey

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Turkey je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • Hill's™ Science Plan™ Canine Adult with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • Hill's™ Science Diet™ Adult Chicken & Barley Entrée Dog Food

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.