Jak u psa odhalit blechy a zbavit se jich

Publikováno  
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pro páníčky psů je máloco tak frustrující jako blechy. Blechy jsou jednou z nejčastějších příčin kožních potíží a svědění u psů. Mohou bolestivě poštípat, vyvolat alergické reakce a v některých případech dokonce přenášet nemoci. Někteří lidé se také bojí, že přítomnost blech znamená, že jejich dům či pes je špinavý. Nedělejte si starosti, není tomu tak. Blechy jsou zcela běžné a čas od času je chytí každý pes venku na procházce nebo na zahradě. Je to sice nepříjemné, ale dá se to zvládnout. Chce to trochu práce, ale blech se můžete zbavit a do budoucna se jim vyhnout. Čtěte dál a dozvíte se jak.

Co jsou blechy?

Nejprve je důležité pochopit, o co se vlastně jedná. Blechy jsou malý, nelétavý hmyz živící se krví. Měly by být viditelné prostým okem, ale pokud má váš pes tmavou srst, možná bude jednodušší, když je budete hledat na kůži. Jinak po nich budete muset složitě pátrat.

Zajímavost: velká většina blech, které se dostanou do psí srsti, jsou ve skutečnosti druhem blech kočičích, které přeskočily jinam, aby ochutnaly zase něco nového. Jsou schopné přežít i na psech a jiných zvířatech, ale jejich hlavní potravou a způsobem přepravy budou i nadále kočky.

Životní cyklus blechy

Blecha projde za svůj život čtyřmi životními cykly: vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec. Bleší samička naklade pokaždé asi 20 vajíček. Vajíčka jsou velmi malá, oválná, šedá nebo bílá.

Samička je klade na tělo hostitele, ale odtud obvykle rychle spadnou na zem. Z vašeho psa tedy mohou spadnout, když se otřese, poškrábe nebo jen prostě chodí po domě. Mohou ulpět na koberci či bytovém textilu nebo zapadnout do škvír a nerovností v tvrdé podlaze. 

Mějte na paměti, že bleší vajíčka mohou následně přežít několik týdnů až měsíců bez hostitele a jen čekají, až nastanou správné podmínky, aby se z nich mohly vylíhnout larvy. Za tu dobu se mohou roznést po domě na domácí obuvi, tlapkách a dalších věcech. Proto dochází často na jaře následujícím po zamoření blechami k jejich hlavní aktivitě, neboť rostoucí teploty pomáhají bleším vajíčkům dozrát a vylíhnout se v larvy. V dnešní době ovšem mohou být blechy díky ústřednímu vytápění problémem po celý rok.

Larvy, které se vylíhnou z vajíček, se živí převážně odpadním materiálem, jako jsou výkaly, mrtvý hmyz nebo rostlinná hmota. Po asi jednom nebo dvou týdnech se larva zakuklí a po další týden či dva zůstane ve stadiu kukly. Z té se potom vylíhne dospělý jedinec, který musí okamžitě najít hostitele a s ním zdroj krve.

Blechy se zaměřují na konkrétního hostitele. Druh, který se vyskytuje na psech, za normálních okolností neparazituje na člověku, ale vždy můžete narazit na výjimky.

Prevence

Je mnohem lepší zamoření blechami předcházet, než se jich posléze snažit zbavit. V současnosti je na trhu dostupná celá řada preventivních přípravků proti blechám, jako např. pipety (spot-on přípravky), které můžete zvířeti aplikovat v různých intervalech po celý rok, v závislosti na konkrétním výrobku.

Příznaky zamoření blechami

Nejběžnějšími příznaky přítomnosti blech u psů je svědění a škrábání, zvláště kolem krku a u kořene ocasu. Dále můžete zaznamenat vypadávání srsti a strupy na kůži. 

Blechy netráví na zvířeti moc času, proto může být těžké je uvidět, pokud jich na zvířeti není velké množství najednou. Na každou blechu, kterou na psovi uvidíte, ale připadá dalších 100 blech v domě! Skvělým způsobem, jak přítomnost blech odhalit, je hledat jejich výkaly. Vyčesejte psovi srst na kus bílé papírové utěrky a namočte ji. Pokud bude mít barvu prachu a špíny, jedná se o nečistoty. Jestli se zbarví do červena, jde o bleší výkaly, které jsou plné krve!

Léčba

Veterinář vám může doporučit různé způsoby léčby, které vám rychle pomohou zbavit se blech i jejich vajíček. Obvykle fungují tak, že zabíjejí dospělé jedince nebo oslabují larvy.

Vzhledem k tomu, že prostředky proti blechám obvykle zabíjí blechy jen v jednom z jejich vývojových stadií, je důležité veškeré přípravky doplnit poctivým vyčištěním psího pelíšku a nábytku nebo ložního prádla, na kterém zvíře lehává. 

Dejte si pozor na přípravky, které vám nedal či nedoporučil váš veterinář - mohou být méně účinné a méně bezpečné. Stejně jako v jiných případech, i tady je vždy rozumné poradit se s veterinářem před tím, než se pustíte do jakékoliv léčby svého psa. Používejte pro něj pouze přípravky určené pro psy a tyto výrobky nepoužívejte pro kočky, králíky nebo jiná zvířata. Přípravek proti blechám určený pro jiné zvíře může být smrtelně nebezpečný.

Také byste měli ošetřit antiparazitním přípravkem i dům. Požádejte svého veterináře o doporučení, protože je důležité, aby byl zvolený výrobek bezpečný pro ostatní zvířata v domě a také pro členy domácnosti. Když doma pečlivě povysáváte a zaměříte se zvláště na kouty, škvíry a čalouněný nábytek, může to výrazně pomoci zbavit se vajíček, larev a kukel. Když ošetříte dům antiparazitním přípravkem, vibrace vysavače budou stimulovat vajíčka, aby se vylíhla a zákrok tak bude účinnější.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS

Související články

Související produkty