Vše, co potřebujete vědět o kastraci  

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Neutering puppy
Kastrace je zdaleka nejlepší věcí, kterou můžete udělat pro své štěně. Zde je několik důvodů:

Kastrované štěně dospívá zdravější a šťastnější

Jestliže jste hrdým majitelem fenky, jistě Vás bude zajímat, že kastrace snižuje riziko vzniku rakoviny mléčné žlázy, rakoviny dělohy a vaječníků. Zároveň se snižuje riziko zánětu dělohy. To vše a ještě se vyhnete riziku spojeného s neplánovanou březostí. Někteří veterináři dávají přednost kastraci fen před prvním háráním jiní až po něm. Promluvte si s Vaším veterinářem ohledně načasování.

Pokud máte pejska, měli byste vědět, že kastrace předchází rakovině varlat a může předejít problémům s prostatou. Zároveň snižuje riziko možných kýl a podobně.

Výhody pro chovatele

Hlavní výhodou pro Vás a Vaši rodinu je, že nikdy nebude muset řešit problém s nechtěnou březostí. Ale jsou zde také další výhody. Pejsci kastrovaní brzy jsou méně agresivní, nevyhledávají hárající feny, a méně značkují močí své teritorium a méně naskakují na nábytek a Vaši nohu.

Kastrace štěněte fenky zastaví shlukovaní zatoulaných psů na Vaší zahradě a sníží touhu toulat se a mít štěňata.

Samozřejmě jestliže je Vaše štěně čistokrevné, můžete uvažovat, že byste mohli získat peníze z prodeje štěňat. Vezměte na vědomí, že i pro zkušeného chovatele většinu zisku spolykají náklady za krmení, vakcinaci a další náklady za zdravotní péči. Chov vyžaduje tvrdou práci a speciální znalosti, celkově vzato je mnohdy lepší přenechat to odborníkům.

Výhody pro společnost

Bohužel, každý rok se utratí milióny psů. Většina z nich jsou potomci náhodného křížení volně se pohybujících nekastrovaných psů. Kastrace Vašeho štěněte znamená, že nebudete zhoršovat tento problém.

Obavy, které můžete mít z kastrace

Navzdory všem výhodám, které kastrace přináší, můžete mít pochybnosti. Pojďme se podívat na ty nejčastější:

Obavy z operace štěněte

Nikdo nenese lehce operaci svého štěněte, ale je důležité si uvědomit, že kastrace je běžný zákrok, který je statisticky velmi bezpečný. Ale zdravotní výhody dalece převáží všechna rizika.

Ztloustne Vaše štěně?

Absolutně není principem, že by se kastrované štěně stalo obézním. Ale pamatujte, že krmnou dávku musíte upravit podle úrovně jeho aktivity. Nebo se můžete rozhodnout přejít na méně kalorické krmivo jako je například Hill’s™ Science Plan™ Light, které je určeno pro psy starší jednoho roku.

Změní se povaha Vašeho štěněte

Jen k lepšímu! Bude méně agresivní, bude se méně toulat a méně značkovat teritorium močí.

Co to zahrnuje?

Na provedení tohoto zákroku bude Vaše štěně uvedeno do celkové anestézie. Pro pejsky znamená operace odstranění obou varlat; pro fenky odstranění dělohy a vaječníků, nebo jen vaječníků.

Zpravidla vás veterinář požádá, abyste nedávali štěněti 12 hodin před operací žádné krmivo a vodu.

Většinou si můžete štěně donést domů ještě v den operace, ačkoliv tam může zůstat trochu déle, pokud je štěně moc ospalé.

Váš veterinář Vám doporučí a může i poskytnout lehké krmivo, které štěněti nabídnete hned večer. Jakmile se štěně vrátí zpět domů, bude potřebovat několik dní odpočinku a TLC. Nenechte jej skákat okolo a vykusovat si stehy. Jediným pohybem by měla být chůze ve Vašem doprovodu. Váš veterinář Vám dá další rady jak o něj pečovat a řekne vám, kdy jej máte přivést na po-operační kontrolu. Zpravidla Vám oznámí, kdy máte přijít na kontrolu stehů a jestli je to potřeba, odstranit stehy – Nejčastěji 10 dní po operaci.

Související články

Související výrobky