Tipy pro bezpečný pobyt psa venku

Publikováno Erin Olilla
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Přemýšleli jste někdy, jestli je v pořádku nechávat psa dlouhou dobu venku? I když váš mazlíček tráví čas venku rád a je dobře vycvičený, neznamená to, že bude v bezpečí. Váš pes čelí mnoha hrozbám, když ho necháte venku samotného jako například nepříznivému počasí, jedovatým rostlinám, chemikáliím nebo útokům jiných zvířat. Navíc se váš pes může cítit osaměle a nudit se, když ho necháte venku.

Nepříznivé počasí a venkovní psi

Je důležité psa chránit před přírodními živly, jako jsou nejen vítr a déšť, ale i sníh a slunce. Různé druhy počasí znamenají různé způsoby, jak psa chránit. Doba, jak dlouho můžete psa nechat venku, závisí z velké části na počasí. Za extrémně chladných či horkých dnů by měl pes mít možnost vyhledat útočiště uvnitř, aby se mohl zotavit z venkovní teploty. Není nic špatného na tom nechat aktivního psa, aby si chvíli hrál ve sněhu, pokud se pak může jít dovnitř zahřát. Podobně je tomu u psů, kteří se rádi vyhřívají na slunci. Ti by měli mít neustále k dispozici studenou vodu a stín. Pokud váš pes dovnitř nesmí, může se přehřát nebo dokonce umrznout.

Pokud váš chlupáč musí trávit hodně času venku, kupte mu kotec, ve kterém se bude moci schovat před nepřízněmi počasí. Při výběru dejte přednost kotci s izolací před zimou a vlhkostí, který lze zakrýt, aby dovnitř nepálilo slunce. Nemusí být nijak velký, ale pes by měl mít dost prostoru, aby se uvnitř mohl bez problémů pohybovat. V zimě kotec vystelte teplými dekami, v létě vlhkými ručníky.

Nikdy vašeho čtyřnohého přítele nenechávejte dlouho bez dozoru - ani přes noc. Kdyby se psovi cokoli stalo, třeba dostal úžeh nebo se podchladil, bude jeho stav o to horší, když to nezjistíte včas. Vždy ho kontrolujte, jestli má dost vody a nevykazuje příznaky zdravotních potíží.

Tipy pro bezpečný pobyt psa venku

Horko

Pes musí mít neustále přístup k vodě. Lehké plastové misky na vodu, které lze snadno převrhnout nebo vylít, byste měli používat jen uvnitř. Venku raději vykopejte mělkou díru, do níž umístíte kbelík. Ten naplňte vodou a kostkami ledu. Země bude vodu ochlazovat.

Zajistěte psovi stín. Sluneční paprsky můžou psovi ublížit. Pokud jejich teplu nemůže uniknout, může se přehřát a ztratit schopnost regulovat svou tělesnou teplotu. A navzdory mylným představám mnoha majitelů se pes může spálit, především na čumáku a uších. Místečko chráněné před sluncem spálení předejde.

Nezapomeňte, že chodník a písek jsou nesmírně horké. Pokud pes na rozdíl od vás nenosí boty, choďte s ním po chladnějším povrchu, třeba trávě.

Zima

Váš pes potřebuje útočiště před ledovým větrem. Izolovaný psí kotec mu dopřeje ochranu před živly. Rozhodně se vám také vyplatí investice do ohřívacích lamp, které pomůžou, podobně jako inkubátory pro kuřata, venkovní kotec vyhřát. Jen dejte pozor, aby tam na psa nebylo až moc teplo.

Krátkosrstí psi potřebují chránit ještě víc. Kupte svému mazlíčkovi na ven svetřík nebo kabátek.

Vyhýbejte se se psem v zimních měsících rozmrazovací či kamenné soli. Působí velmi dráždivě na psí tlapky a sliznice. Hlavním důvodem k obavě však je, že je jedovatá. Pozření by psa mohlo zabít.

Pokud se nakupí tolik sněhu, že má pes problém s chůzí, odhrabejte mu cestičku, aby se mohl chodit vyprazdňovat a hrát si. Nikdy ho nenechávejte samotného, když mu sníh sahá až po krk, protože by se ve sněhu mohl ztratit a vy byste ho těžko hledali v nepříznivém počasí.

Přístup

Pokud váš pes tráví hodně času venku, pořiďte si plot, který ho bezpečně udrží na zahradě a zabrání mu utéct. Plot psa také pomůže ochránit před divokými zvířaty. Navíc se ploty či jiné bariéry hodí, abyste psovi zamezili přístup k záhonům nebo zahradnímu jezírku.

Dejte pozor, aby pes neměl přístup k částem garáže, kde uchováváte toxické chemikálie do auta, nemrznoucí směs, benzín či ostré nářadí, které by psa mohlo vážně poranit nebo zabít.

Pes musí mít vždy neomezený přístup k vodě, krmivu a místečku, kde se může vyprázdnit.

Pokud jste psa vycvičili chodit se vyprazdňovat ven a hned se zase vrátit, vyplatí se vám psí dvířka. Nedovolte, aby se sám rozhodoval, jak dlouho venku zůstane, a přes noc dvířka vždy zavírejte.

Varovné signály

Úžeh: Mezi příznaky úžehu patří zvracení, průjem, modré nebo rudé dásně a jazyk, slintání a rychlý tep. Pokud vám pes připadá pomalý a nereaguje na povely, urychleně ho vezměte do stínu a zchlaďte.

Podchlazení: Podle Společnosti pro humánní zacházení se zvířaty (AHS) byste měli dávat pozor na slabý puls, rozšířené zorničky, snížený tep, extrémní třes, bledé nebo modré sliznice, tělesnou teplotu pod 35 stupňů, otupělost a bezvědomí. Mezi následky extrémního podchlazení můžou spadat neurologické problémy včetně komatu, srdečních problémů a selhání ledvin.

Před tím, než vašeho mazlíčka necháte na dlouhou dobu venku, popřemýšlejte nad jeho emocemi. Psi žijí ve smečkách a smečkou vašeho psa jste vy a vaše rodina. Pes vám chce být nablízku a vám je jeho společnost také příjemná. Dovolte mu chodit ven na průzkum, ale vždy mu nechte otevřené dveře, aby se mohl vrátit dovnitř.

Contributor Bio

Erin Ollila

Erin Ollila

 

Erin Ollila je milovnice zvířat, která věří v sílu slov a to, jak může sdělení informovat, ale i transformovat cílové posluchače. Její texty naleznete na různých internetových stránkách i v tisku. Můžete ji sledovat na Twitteru @ReinventingErin nebo o ní zjistit více na http://erinollila.com.

 

Související články

Související výrobky