Mohou psi jíst vodní meloun?
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Můžou psi vodní meloun? Jedná se o běžnou pochoutku na pikniku, ale je meloun bezpečný i pro psa? Pokud si na tomto šťavnatém ovoci sami rádi smlsnete, ale svému mazlíčkovi jste ho nikdy nenabízeli, aby z toho neměl zdravotní problémy, měl váš instinkt částečně pravdu. Meloun může sloužit jako zdravý psí pamlsek - ale pouze když ho správně podáváte.
Můžou psi vodní meloun?
Červená dužina melounu je plná zdravých živin, které prospívají lidem i našim psím společníkům.
Podle serveru Dogtime má meloun vysoký obsah draslíku a vitamínu C, navíc představuje skvělý zdroj vitamínů A a B6. Dále je bohatý na vlákninu, která podporuje zdravé trávení. Vodní meloun sice obsahuje hodně cukru, ale nezpůsobuje nezdravé výkyvy cukru v krvi, protože přítomnost vlákniny psům pomáhá vstřebávat cukr do krevního oběhu pomalu.
Toto ovoce neobsahuje sodík, tuk ani cholesterol. A z 92 % sestává z vody, takže neposlouží jen jako něco sladkého na zub, ale zároveň tak psa přes léto kreativním způsobem ochladíte a hydratujete.
Je pro psy vodní meloun bezpečný?
Melounová dužina pro psy představuje bezpečný a výživný pamlsek, ale ostatní části ovoce by mazlíček konzumovat neměl. Podle Amerického klubu chovatelů můžou psům spolknutá melounová jádra ucpat střeva - což bude pro psa nejen bolestivé, ale ve vážných případech je k vyřešení nutná operace.
Jedno nebo dvě jadérka velkým psům asi neublíží, ale u malých plemen jich stačí málo, aby napáchala škodu.
Zároveň se nedoporučuje dávat psovi slupku (tvrdou zelenou vnější vrstvu melounu), protože její požítí může způsobit trávicí potíže a vyvolat zvracení či průjem. A v malých dávkách je sice melounová dužina zdravou svačinkou, ale v příliš velkém množství může psovi kvůli vysokému obsahu vlákniny podráždit žaludek.
Jak psovi podávat vodní meloun (a čemu se vyvarovat)
Tak jak se o pochoutku podělit se psím přítelem? Zde naleznete několik tipů, jak na to:
- Dávejte psovi pouze bezjádrový meloun nebo kousky, z nichž jste všechna jadérka odstranili.
- Nabírejte ovoce vykrajovačem na meloun nebo ho nakrájejte na malé kousky a dávejte pozor, aby na nich nezůstala žádná slupka.
- Dávejte psovi pouze skutečný vodní meloun. Mlsky a sladkosti s umělou příchutí vodního melounu můžou obsahovat další látky, přidané cukry nebo umělá sladidla, která by mazlíčkovi mohla uškodit.
Ať už psovi dáváte jakékoli pamlsky, neměly by tvořit více než 10 % jeho denního kalorického příjmu, doporučují na serveru Preventive Vet. Je jedno, jak je váš pes velký. Toto pravidlo platí, i když zvažujete, kolik dát psovi melounu. Myslete na to, že jeden šálek melounu nakrájeného na kostky obsahuje 45,6 kalorií. A až na vás bude mazlíček dělat psí oči, vzpomeňte si, že psi jsou naprosto spokojení, když dostávají totéž krmivo den co den. Takže i když pocítíte pokušení občas zhřešit, vašemu psovi více prospějí živiny z běžného krmiva. A než psovi nabídnete jakékoli jídlo pro lidi, ověřte si nejdřív u veterináře, že to nevadí. Vodní meloun může sice pro mnoho psů představovat zdravý pamlsek, ale nejlepší je se napřed ujistit, že nebude mít negativní dopad na trávicí trakt vašeho konkrétního psa.
Tak až si příště uděláte piknik, můžete se o pár kousků melounu bez jader v klidu rozdělit s vaším psem. Dokud budete pamatovat na rizika a podávat ho s mírou, je vodní meloun jako psí pamlsek téměř bezkonkurenční.
Contributor Bio
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus je milovnice zvířat a blogerka z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle tráví čas psaním pod dozorem klubka chlupáčů.